Bolj enostavno in poceni ne gre
Jagermaister tete Pehte
Sestavine
Lapuh - cvet marec
Trobentice- cvet april
Trobentice - listje april
Smreka - vršički april-maj
Robida - listi april -junij in september-oktober
Ozkolistni suličasti tropotec april-september
Navadna marjetica - cvet maj - september
Lapuh - listje maj-junij
Kamilica - cvet maj-junij
Gozdna jagoda - listje maj-junij
Brin - zelene jagode maj
Pelin maj-junij
bezeg - cvet maj-junij
Navadni rman - cvet maj-junij
Žajbelj maj- junij
Ajbiž maj-junij
Meta maj-avgust
materina dušica maj-september
Vinska rutica maj
akacija - cvet junij
Borovnice - listi pred zorenjem junij
Bela detelja - cvet junij-julij
Janež - zelen junij-julij
Kumina junij-avgust
majaron junij
Lipa - cvet junij
Širokolistni tropotec junij-avgust
Šentjanževka - cvet junij-avgust
Oreh zelen, zrezan junij
Rožmarin junij-avgust
Srčna moč - cvet junij-avgust
Pravi kostanj - cvet julij
Arnika - cvet julij-avgust
Njivska preslica julij-oktober
Tavžentroža julij-avgust
Navadna melisa julij-avgust
Brin - zrele jagode oktober-november
Sladkor
Postopek
V večji steklen kozarec za vlaganje nalijemo 5 l žganja (tropinovec ali sadjevec) ter postopoma po nabiramo, dodajamo rožice. Listov pest, cvetov 10-20 in majhno peščico plodov. Kozarec mora biti vedno pokrit, da tekočina ne izhlapeva. Vedno, ko dodamo rožice, z leseno žlico še premešamo. Rastline morajo biti oprane in osušene. Jeseni, ko rožice prenehamo dodajati, pustimo še 14 dni, vmes pa občasno premešamo. Glede na to, da rastline popijejo nekaj alkohola, ga postopoma dolijemo še kakšne 1/2 l. Kozarec naj ne stoji na vročem soncu ali premočni vročini.
Izdelava: žganje precedimo najprej skozi cedilo, nato še enkrat skozi gazo. Na 1 l žganja vzamemo 1/2 kg sladkorja in ga v večji posodi karameliziramo. Ko lepo porjavi, zalijemo s prekuhano vodo (na 1/2 kg sladkorja 1/2l vode), pustimo da zavre in se sladkor razpusti, nato odstavimo in ohladimo. Dolijemo še žganje, premešamo in pustimo stati kakšno uro, nato Jagermeister nalijemo v čiste steklenice.
Opombe
Če niste našli ali uspeli nabrati kakšne rastline, lahko daste tudi posušene, vendar so sveže boljše.
Moja mama čisto na koncu nalije še 1/2 l špirita, ali doda 1/2l konjaka, če ga ima.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Draga Salviaa :).
Tisti/a/o, ki si je umislil življenje je bil tako moder, izkušen in poln domišljije, ter ljubezni, da si je hkrati zamislil tudi smrt, ki čaka na vse kar živi, tako mene kot tebe :). Vse tvoje navedbe nedvomno držijo in so podkrepljene z mnogimi laboratorijskimi raziskavami in dognanji znanstvenikov in tako je prav. Kot protiutež le-tem pa obstajamo nekateri, ki verjamemo v moč človeške volje, sposobnost, srce in zavest. In ko gremo mi v gozd ali na travnik, da bi nabrali nam drage rastlinice v naravi, gremo tja z ljubeznijo, ponižnostjo in veseli, da lahko dihamo zrak, opazujemo okolico in se je poskušamo zavedati do popolnosti. Zadnja stvar v naših mislih v takem trenutku je betatujon, ciroza jeter, rak in antibiotiki. Ko utrgamo katerokoli nam drago rastlinico, se ji za to dejanje iskreno opravičimo in ji zagotovimo, da bomo tudi mi sami nekoč hrana za njene sestrice. One pa se nam pustijo nabrati v dobri veri, da so s tem storile dobro delo za človeka. Nabrane na tak način, s takim odnosom do njih niti v sanjah ne bodo pomislile, da bi v alkohol prepustile kakršno koli škodljivo snov za nabiralca. Ravno nasprotno, zmes vseh nabranih rastlin bo z največjo blagodejnostjo vplivala ne samo nanj, ampak tudi na vse, ki jim bo ta napitek ponujen v okušanje z ljubeznijo.
Zatorej vsem, ki razmišljajo na tvoj način ljuba Salviaa in verjamejo absolutno samo člankom v revijah in zapiskom v knjigah, ne verjamejo pa lastnim osnovnim občutkom(ne tistim iz knjig) res odsvetujem, da se lotijo priprave napitka, vsaj dokler temeljito ne spremenijo odnosa do narave in vseh živih bitij.
Pa še to, kot je dobro ugotovila rimljanka, noben alkoholni napitek ni zdrav. Seveda ni, saj vsak lahko spije samo enega. Po drugem to ni več on :))).
Pa brez zamere :)
Aleš
Letos nameravam tudi sama delati domači jager. Zanima me ali liste trobentic naberemo potem, ko so le-te odcvetele in so listi večji ali ni pomembno?
jaz sem jih nabrala kar istočasno kot cveteke ... nabrala vse, velike in male listke... razn če so res kaki veeeeeeeliki, pol sem jih ven spustila :D
Draga Rimljanka, želeli ste pojasnilo.
Še to: kje lahko preberem KAKO šentjanževka izniči delovanje antibiotikov.
Bom hvaležna za pojasnila.
Nevarnost interakcij obstaja tudi z nekaterimi inhibitorji HMG-CoA-reduktaze (simvastatin, lovastatin, cerivastatin in atorvastatin), ki se presnavljajo s citokromom P450 3A4 (15). Ugotovili so namreč, da šentjanževka zaradi indukcije citokromov P450 (pospeši presnovo učinkovin) in glikoproteina P (zmanjša absorpcijo in pospeši izločanje učinkovin) znatno zniža plazemske koncentracije teh učinkovin (7).
in še: Jemanje pripravkov iz šentjanževke (Hypericum perforatum) je v raziskavi na zdravih prostovoljcih zmanjšalo biološko uporabnost zaviralca HIV-1-proteaze, indinavira, za 54% (47).
Zdravilne rastline lahko vsebujejo močne učinkovine, ki pa mnogokrat na žalost delujejo tudi v škodo. Šentjanževka je ena teh rastlin. Ne zatiskajmo si oči, pomembno je, da poznamo tveganja, potem se naj pa vsak po svoji vesti odloči, opozorilo sprejeti ali prezreti.
Celotni članek dostopen na:
kaja45, tako pač je, vsako zdravilo ima pač stranske učinke. Načeloma naj bi bili ti manjši od pozitivnega učinka. Enako je z zdravilnimi učinkovinami v rastlinah. Za vsako zdravilo in vsako učinkovino lahko najdemo negativne vplive.
Sicer pa - vsak po svoje. Količina v takem napitku uporabljene šentjanževke najbrž ne more imeti kakega posebnega vpliva, še posebej, ker zelo dvomim, da bi jegermajster pili z anntibiotiki, komajda pa tudi verjamem, da je kdo tule, ki uživa indinavir.
Hvala za link.....ampak, kot sem rekla, paika nikakor ni umestna.
Če si iz stroke, bi lahko malo bolj razumljivo laikom napisala, če gre pa samo za c/p, potem.......sicer pa govori le o obstoju nevarnosti interakcij.
Želel bi, da znanstveniki natančno izmerijo vpliv človekove volje/misli na nabrane rastline in posledično delovanje le teh nazaj na človeka, ko so te misli/volja odnos do nabranega pozitivne/dobre in ko je nabiralcu vseeno ko/kako nabira, takrat bomo tole debato nemara lahko nadaljevali v bolj konstruktivnem duhu :))).
Lep dan vsem
Aleš
In kaj je tu nekonstruktivnega, haiku? Konec koncev se lahko predlagane raziskave lotiš kar ti (očitno misliš, da je nekja na tem, kar predlagaš) in objaviš rezultate. Pa bomo na konstruktivni poti.
Mene pa zanima, koliko % žganje vzamete. Domače, nerazredčeno (ok. 50 %) ali ga prej treba razredčiti? Kot vidim, se potem kasneje v postopku doda voda ...
Rastline damo v domače ,nerazredčeno žganje,saj se na koncu razredči s sladkano vodo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zdrava orehova potica