Polžki s krompirjem, ohrovtom in sirom
Jagermaister tete Pehte
Sestavine
Lapuh - cvet marec
Trobentice- cvet april
Trobentice - listje april
Smreka - vršički april-maj
Robida - listi april -junij in september-oktober
Ozkolistni suličasti tropotec april-september
Navadna marjetica - cvet maj - september
Lapuh - listje maj-junij
Kamilica - cvet maj-junij
Gozdna jagoda - listje maj-junij
Brin - zelene jagode maj
Pelin maj-junij
bezeg - cvet maj-junij
Navadni rman - cvet maj-junij
Žajbelj maj- junij
Ajbiž maj-junij
Meta maj-avgust
materina dušica maj-september
Vinska rutica maj
akacija - cvet junij
Borovnice - listi pred zorenjem junij
Bela detelja - cvet junij-julij
Janež - zelen junij-julij
Kumina junij-avgust
majaron junij
Lipa - cvet junij
Širokolistni tropotec junij-avgust
Šentjanževka - cvet junij-avgust
Oreh zelen, zrezan junij
Rožmarin junij-avgust
Srčna moč - cvet junij-avgust
Pravi kostanj - cvet julij
Arnika - cvet julij-avgust
Njivska preslica julij-oktober
Tavžentroža julij-avgust
Navadna melisa julij-avgust
Brin - zrele jagode oktober-november
Sladkor
Postopek
V večji steklen kozarec za vlaganje nalijemo 5 l žganja (tropinovec ali sadjevec) ter postopoma po nabiramo, dodajamo rožice. Listov pest, cvetov 10-20 in majhno peščico plodov. Kozarec mora biti vedno pokrit, da tekočina ne izhlapeva. Vedno, ko dodamo rožice, z leseno žlico še premešamo. Rastline morajo biti oprane in osušene. Jeseni, ko rožice prenehamo dodajati, pustimo še 14 dni, vmes pa občasno premešamo. Glede na to, da rastline popijejo nekaj alkohola, ga postopoma dolijemo še kakšne 1/2 l. Kozarec naj ne stoji na vročem soncu ali premočni vročini.
Izdelava: žganje precedimo najprej skozi cedilo, nato še enkrat skozi gazo. Na 1 l žganja vzamemo 1/2 kg sladkorja in ga v večji posodi karameliziramo. Ko lepo porjavi, zalijemo s prekuhano vodo (na 1/2 kg sladkorja 1/2l vode), pustimo da zavre in se sladkor razpusti, nato odstavimo in ohladimo. Dolijemo še žganje, premešamo in pustimo stati kakšno uro, nato Jagermeister nalijemo v čiste steklenice.
Opombe
Če niste našli ali uspeli nabrati kakšne rastline, lahko daste tudi posušene, vendar so sveže boljše.
Moja mama čisto na koncu nalije še 1/2 l špirita, ali doda 1/2l konjaka, če ga ima.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Sem obljubila, da bom sporočila, kakšen je rezultat, zato sledi...
Dala sem vse rastline razen tavžentrože (je nisem dobila nikjer) in arnike (ni za notranjo uporabo, nadomestila sem jo z ognjičem). Dodala sem malo rastlin, ki sem jih našla v drugih receptih za Jägermeister, npr. lučnik, pljučnik, regrat, vijolice. Sem pa popravila nekaj stvari iz tega recepta (ob prebiranju knjig o zdravilnih rastlinah in na podlagi komentarjev). Nisem dala cvetov srčne moči, ampak korenino, ki sem jo izkopala konec septembra. Kot sem že omenila, sem dala namesto arnike ognjič, namesto zelenega janeža sem dala kar janeževa semena. Nisem dobila zrelih brinovh jagod (zelene na srečo sem), zato sem dala kar posušene. Namesto bele detelje (nisem vedela, katera vrsta detelje naj bi to sploh bila), sem dala zajčjo deteljico in še tiste ne bi, če je ne bi našla v nekem drugem receptu za to pijačo.
Mesecev se nisem držala kot pijanec plota, ker se mi potem ne bi vse izšlo. Cvet akacije sem dala že sredi maja (pri nas je namreč vsa akacija odcvetela že okoli 20. maja, tako da bi je že konec maja ne dobila več, kaj šele junija), slez (ajbiš) sem nabrala šele julija, maja ga vsaj pri nas ni bilo nikjer na spregled. Zelene brinove jagode sem dodala julija. Semena janeža in kumine sem dala že na začetku.
Rastline sem namakala v sadjevcu (okoli 40%), smo pa naredili doma neko napako, namreč kar naprej smo odpirali steklenico in vohali, kako diši (moram priznati, da je hudičevo dobro dišalo, podobno kot Herba bonboni), zato nam je izhlapelo nekaj alkohola in na koncu sem ga potem morala še nekaj dodati, da je bila pijača dovolj močna. Pa tudi drugače se mi zdi, da je pol litra vode na liter alkohola malo preveč.
Sladkorja sem dala za tretjino manj, ker se mi je zdelo, da bo pol kg na liter preveč. Pijača je kljub manjši količini sladkorja ravno dovolj sladka.
In še najpomembnejše - okus. Pohvale deževale z vseh strani. Celo to, da ima takšen okus kot originalna pijača. Drugo leto ga bom delala še enkrat.
sam se bom lotil pijače letos,s to spremembo,da bom dal za žganje medeno, kajti tropinovec ima značilni okus in vonj - po mojem neprijeten in bi naredil že startno napako.Če pomislimo,da žganje količinsko prevladuje,je lahko ves trud zaman.
To je moje priporočilo,ki lahko le izboljša kvaliteto končnega truda.
Veliko uspeha in užitkov pri delu.
Tropinovec nima značilnega okusa in vonja, če je tak kot mora biti. Medeno žganje pa ima značilen vonj in okus in sploh ni nujno, da se bo skladal za aromami in vonjem zelišč. mdimi, težko, da ti bo kdo verjel, ker očitno z medenim žganjem še nisi delal. In, za povrh, temu potem ne boš več mogel reči Jegermajster (pa kakorkoli se že prav napiše) tete Pehte.
U ta je pa huda- rimljanka. Glede tropinovca se strinjam, ko si rekla, če je tak kot mora bit.
Nažalost, je danes na trgu svašta.
Sem čebelar že 12. leto imam 38 družin
sam kuham medeno žganje skoraj vsako leto- moje žganje je po okusu in vonju najbolj nevtralno.Seveda pa lahko ima razne priokuse,če je bil postopek vrenja in sama osnova slaba.
Ravno tako je pri tropinovcu. Če je slaba osnova pri vrenju (gnilo ,plesnivo sadje)ne bo dobrega tropinovca. Še bi lahho našteval o napakah pri žganju ,katerih je zelo veliko,pa naj vam dam samo nasvet, da pazite kakšno žganje date v svoj jagermaister.
jaz sem delala z navadnim sadjevcem (predlani, pa bom letos spet) in ga niso mogli prehvaliti. šel je za med, še letos obiski sprašujejo, če ga imam še kaj, a ga je že zdavnaj zmanjkalo. med lanskimi darili dedka mraza je bil ta jegermaister tisti, ki je (poleg piškotov) požel največ odobravanja.
Mdimi, ti se kar loti tega recepta. Jaz sem bila na začetku kar malo skeptična, potem pa je izpadel super in sem požela same pohvale. Naredila pa sem ga s sadjevcem (sem imela zelo kvalitetnega).
Recept je res super. Letos sem beli sladkor zamenjala z rjavim iz Hoferja in Jeger je dobil tisto značilno temno barvo, pa tudi bolj gost je. Obiski ga ne morejo prehvaliti.
Glede bele detelje - če dobro pogledate spremljajočo sliko tega recepta, lahko v kozarcu opazite nekaj podobnega beli oz. plazeči detelji (Trifolium repens). Sem malo iskal po spletu in našel to: http://www.pfaf.org/database/plants.php?Trifolium Rastlina torej le ni tako neuporabna.
P.s.: ne vem, zakaj ne gre gornja povezava direkt na željeno stran. Kliknite na "Search", nato na povezavo "Trifolium repens" in podatki o rastlini so tu.
Recept je res super. Lansko leto sem ga naredila tako, da sem karamelizirala rjavi trstni sladkor (iz Hoferja) in dobil je tisto pravo temno barvo . Pa tudi bolj gost je postal.
Priporočilo glede dodajanja pelina! Pelin topen v alkoholu tvori živčni strup! Zato priporočam, da pelin prekuhate v manjši količini vode in precajen koncetrat dolijete v žganje. V vodi pelin ne izloča živčnega strupa! Pijača bo bolj zdrava z prekuhanim, kot pa namočenim pelinom v alkoholu!! LP Janko
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ploščati špageti s pestom iz bazilike in feferonov, šparglji in lososom