Peresniki po bolonjsko
Jagermaister tete Pehte
Sestavine
Lapuh - cvet marec
Trobentice- cvet april
Trobentice - listje april
Smreka - vršički april-maj
Robida - listi april -junij in september-oktober
Ozkolistni suličasti tropotec april-september
Navadna marjetica - cvet maj - september
Lapuh - listje maj-junij
Kamilica - cvet maj-junij
Gozdna jagoda - listje maj-junij
Brin - zelene jagode maj
Pelin maj-junij
bezeg - cvet maj-junij
Navadni rman - cvet maj-junij
Žajbelj maj- junij
Ajbiž maj-junij
Meta maj-avgust
materina dušica maj-september
Vinska rutica maj
akacija - cvet junij
Borovnice - listi pred zorenjem junij
Bela detelja - cvet junij-julij
Janež - zelen junij-julij
Kumina junij-avgust
majaron junij
Lipa - cvet junij
Širokolistni tropotec junij-avgust
Šentjanževka - cvet junij-avgust
Oreh zelen, zrezan junij
Rožmarin junij-avgust
Srčna moč - cvet junij-avgust
Pravi kostanj - cvet julij
Arnika - cvet julij-avgust
Njivska preslica julij-oktober
Tavžentroža julij-avgust
Navadna melisa julij-avgust
Brin - zrele jagode oktober-november
Sladkor
Postopek
V večji steklen kozarec za vlaganje nalijemo 5 l žganja (tropinovec ali sadjevec) ter postopoma po nabiramo, dodajamo rožice. Listov pest, cvetov 10-20 in majhno peščico plodov. Kozarec mora biti vedno pokrit, da tekočina ne izhlapeva. Vedno, ko dodamo rožice, z leseno žlico še premešamo. Rastline morajo biti oprane in osušene. Jeseni, ko rožice prenehamo dodajati, pustimo še 14 dni, vmes pa občasno premešamo. Glede na to, da rastline popijejo nekaj alkohola, ga postopoma dolijemo še kakšne 1/2 l. Kozarec naj ne stoji na vročem soncu ali premočni vročini.
Izdelava: žganje precedimo najprej skozi cedilo, nato še enkrat skozi gazo. Na 1 l žganja vzamemo 1/2 kg sladkorja in ga v večji posodi karameliziramo. Ko lepo porjavi, zalijemo s prekuhano vodo (na 1/2 kg sladkorja 1/2l vode), pustimo da zavre in se sladkor razpusti, nato odstavimo in ohladimo. Dolijemo še žganje, premešamo in pustimo stati kakšno uro, nato Jagermeister nalijemo v čiste steklenice.
Opombe
Če niste našli ali uspeli nabrati kakšne rastline, lahko daste tudi posušene, vendar so sveže boljše.
Moja mama čisto na koncu nalije še 1/2 l špirita, ali doda 1/2l konjaka, če ga ima.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
He, he, he, tale recept je očitno res od sile. Pravkar ga je predstavnik Semenarne objavil tudi na njihovem forumu - prepisanega do pikice in pičice , a brez navedbe vira ?
Čao,
tudi jaz sem ga že zasledila, sicer za pikico spremenjenega, v 1001 varianti.... ja kaj čmo, je res imenitna zadeva... po moje zato, ker ga več kot pol leta gledaš in vohaš, pa ga ne probaš....
Že nabiram rožice in liste-dons je na vrsti ozkolisti suličasti trpotec..delam pa z 3 litri domačega žganja....sem probala že žajbljev limončelo in sem bila zelo zadovoljna,zato sem se lotila tudi tega..pa tudi zaradi vaših pohval..uživajte v pokušanju :)
Pozdravljeni-tudi jaz letos delam po tem receptu pa me nekaj zanima. Bela detelja ni nikjer zabelezena kot zdravilna rastlina. A je to ta detelja katere je polno po travnikih in ima vonj po medu? Zanima me se razmerje vode-na 3 litre žganja dodamo 1,5 sladkorja in 1,5 vode???
irma 71, botanično je bela detelja sopomenka za plazečo deteljo (Trifolium repens). Poglej jo:
http://kamniski-vrh.net/images/predogledne/tr Plazi se po tleh, kar pove že nejno ime.
No, jaz bi dodala raje belo medeno deteljo (Melilotus alba) ali njeno rumeno cvetočo sorodnico navadno medeno deteljo (Melilotus officinalis), ki sodi med zdravilne rastline in ima res močan duh po medu. Poglej še sliko: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b0/ Ta je visoka tudi meter ali več. Obe, bela in navadna, seveda.
hvala.......kaj pa razmerje 3 litre žganja,1,5 sladkorja,1,5 vode????
irma71, saj piše: na 1 l žganja 0,5 l vode, na o,5 l vode pa 0,5 kg sladkorja. če ti je manj/bolj sladko všeč, lahko daš (to je moje mnenej) manj/več sladkorja., ta tu zagotovo ne deluje kot konzervirno sredstvo.
Jaz bom letos za 1/3 zmanjšala količino sladkorja. Se nam je zdel lanski, delano točno po receptu, presladek.
POZOR!
Recept ni zdrav! V zadnjih letih so naredili kemične raziskave zdravilnih zelišč in piše v novejših knjigah: Lapuh lahko zaradi vsebnosti pirolizdinskih alkaloidov poškoduje jetra in je rakotvoren. Žajbelj namočen v alkoholu izloča betatujon, ki povzroča cirozo jeter. Arnika ni za notranjo uporabo!!!! Pri Šentjanževki je treba biti previden, ker izniči delovanje zdravil, predvsem antibiotikov.... Poleg tega se rastline namaka v alkoholu največ 21 dni, ne pa cele mesece in nikakor se ne sme pustiti na soncu!! Svetujem, da obiščete kakšen tečaj o zdravilnih zeliščih, ali preberete kakšno novejšo knjigo, preden se lotite igračkanja z rastlinami. Niso vse tako nedolžne kot izgledajo.
Jasno, da ni zdrav! Končno noben alkoholni napitek ni zdrav.
Te pa prosim, da mi razložiš, zakaj ravno 21 dni lahko namakamo, več pa ne? Kaj ima sonce pri tem? Je nevarna tudi luna ali svetloba svetilk,e recimo?
Glede tujona etc. drži, vendar gre tu za majhne količine zeli, pa tudi količina zvarka, ki ga posameznik spije, je majhna. Če pa ni, je pa alkohol vsaj enako strupen.
Še to: kje lahko preberem KAKO šentjanževka izniči delovanje antibiotikov.
Bom hvaležna za pojasnila.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Karamelna omaka