19. sep 2006 14:07
Kozmetična industrija: Dezodoranti znanih blagovnih znamk niso vedno najboljša izbira
Sanja Lončar
trgovina@finance-on.net
Proizvajalci oglašujejo visoko učinkovitost svojih izdelkov, vendar so dodatki, s katerimi to dosežejo, pogosto škodljivi
V Nemčiji so lani kupci porabili 668 milijonov evrov (160 milijard tolarjev) za nakup dezodorantov. To pomeni skoraj 8,5 evra oziroma dva tisoč tolarjev na prebivalca. Če ta znesek prenesemo v Slovenijo, pridemo do zneska 16,7 milijona evrov (štiri milijarde tolarjev), kar ni zanemarljivo.
Številke jasno kažejo, da je odpravljanje neprijetnih vonjav donosen posel. Ob današnji raznoliki ponudbi je treba biti izjemno previden pri nakupovanju. Proizvajalci namreč v želji po čim večjih zaslužkih in tržnih deležih tekmujejo v učinkovitosti izdelkov, kar pa meče senco na njihovo varnost.
Večja učinkovitost ni nujno enaka višji kakovosti
Se spomnite prvega primerjalnega oglaševanja pred 30 leti, ko so nas prepričevali, da bo dezodorant amai trajal dlje - celih 12 ur? Danes se dezodoranti ponašajo z obljubo, da se ne boste spotili kar 24 ur. Nekateri so že dosegli rekorde, ki se merijo v dnevih. Ura gor ali dol. Glavno vprašanje je, kako to dosegajo oziroma koliko so tako učinkoviti izdelki varni.
Pozorno pri izdelkih z vsebnostjo aluminijevih soli
Pomembno je razlikovati med dezodoranti in antirespiranti. Neprijetne vonjave se ustvarijo, ko pot pride na površje in se začne razkrajati. Dezodoranti ne preprečujejo potenja, ampak le z dišavami prikrivajo neprijeten vonj. Antirespiranti pa zaprejo pore in preprečijo, da bi pot prišel na površje. To dosežemo z aluminijevimi snovmi, ki vplivajo na delovanje žlez lojnic in preprečujejo izločanje potu. Na oblačilih se to kaže z belimi madeži. V zadnjem času proizvajalci zmanjšujejo količino aluminijevih soli in izdelkom dodajajo morsko sol. Ta pa v resnici poveča delovanje aluminijevih soli, zato ni pomembna količina aluminijevih soli v izdelku, ampak zadošča njihova prisotnost.
Potrošniške organizacije so kljub pomanjkanju dokazov na preži
V javnosti je že veliko svaril o povezanosti antirespirantov z rakom na dojki. Proizvajalci takšne trditve zavračajo z za zdaj nič kaj prepričljivo trditvijo, da "ni dokazov, da bi bile aluminijeve soli vzrok te bolezni". Kljub temu potrošniške organizacije testirajo dezodorante in antirespirante ter preverjajo vsebnost aluminijevih soli.
Le pet jih je prejelo oceno zelo dobro
Letošnjega junija je nemška neodvisna organizacija Öko test testirala 32 dezodorantov v rolerju. Z analizami je ugotavljala vsebnost formaldehidov, halogenorganskih spojin, dietilftalatov, potencialno alergenih dišav, policikličnih mošusnih spojin, aluminijeve soli, derivatov PEG in več kot desetodstotne parafinske oziroma silikonske snovi. Oceno zelo dobro je dobilo le pet izdelkov: dr. hauschka, heliotrop bodyline, laveta, logona in speick deo stick.
Na rdečem seznamu večinoma znani proizvajalci
Zanimiv je rdeči seznam, na katerem so nezadovoljivi izdelki. Med njimi so ravno tisti, ki so na našem trgu najbolj priljubljeni: bac, eucerin, rexona, activereserve, adidas for women, balea deo creme, dove invisible dry in fa clear active dry. Vsi našteti vsebujejo aluminijeve soli in derivate PEG, v šestih so izmerili tudi dietilftalate, v štirih pa policiklične mošusne spojine. Če to primerjamo s prejšnjim testiranjem iz poletja 2004, se rezultati niso kaj dosti spremenili. Tudi takrat so bili najbolje ocenjeni izdelki proizvajalcev dr. haushcka, lavera in sebamed. Na seznamu nezadovoljivih pa so se znašli: bac, balea deo, dove deo, 8 x 4, credo, fenjal, isana med deo, jil sander roll on, lancaster roll on in podobni.
Visoka cena ni edino merilo, najboljše je naravno
Dejstvo je, da dobri dezodoranti, ki delujejo in ob tem ne vsebujejo za zdravje potencialno škodljivih snovi, niso poceni. Vendar naj ne bo cena edino merilo. Med najslabše ocenjenimi so bili tudi takšni, za katere je bilo treba za 50 mililitrsko stekleničko odšteti 20 evrov (4.793 tolarjev). Najboljše zagotovilo kakovosti je certificirana naravna kozmetika. Največ pa štejejo konkretni izidi neodvisnih laboratorijskih preiskav
Dobro preberite, kakšne so sestavine dezodorantov, ki obljubljajo 24-urno zaščito pred potenjem. Pogosto vsebujejo aluminijeve soli in druge škodljive snovi.
Loni Makaroni