Splav

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

13. jul 2007 18:40

žalostno, da se ne moreš zanesti na partnerja; še en kreten, ki meče slabo luč na moški spol ... če bi bil dedec kakor se spodobi, bi Ti stopil ob stran in Ti pomagal prebroditi najhujše, tako pa ... veliko sreče in čimmanj posledic Drejček

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

13. jul 2007 19:19

Pri zgodnjem splavu ni anastezije. Nekaj o tej neprijetni temi še po strokovni plati iz revije Viva: Zgodnji splav Nosečnost ginekologi prekinejo na dva načina, instrumentalno ali medikamentozno, možna pa je tudi kombinacija obeh metod. Izbira metode je odvisna predvsem od višine nosečnosti. Naš zakon dovoljuje umetno prekinitev do dopolnjenega 10. tedna nosečnosti, vendar je pomembno vedeti, da se nosečnost šteje že od prvega dneva zadnje menstruacije. Do šestega tedna nosečnosti lahko opravijo tako imenovani zgodnji splav z vakuumsko aspiracijo. Poseg izvedejo brez anestezije, izjemoma ženska dobi lokalno anestezijo. Poseg je hiter, vendar ne neboleč. Bolečino povzroča širjenje materničnega vratu, ki je prehoden približno dva milimetra, razširiti pa ga je treba na pet milimetrov. Zapletov po tem posegu tako rekoč ni, razlaga dr. Drobnič. "V tem času je zelo preprosta tudi medikamentozna prekinitev. Postopek je varen, vendar v celoti traja tri dni. Prvi dan nosečnica dobi tableto t.i. antiprogestagenov, čez dva dni pa še tablete prostaglandinov v nožnico. Ti sprožijo krčenje maternice in raztezanje vratu. Ko se začne maternica krčiti, izloči vsebino, ki ji sledi krvavitev. Ta traja približno teden dni, v nekaterih primerih lahko tudi več." Tudi medikamentozna metoda ni povsem neboleča, bolečine pa so večinoma enako močne kot pri nekoliko bolj boleči menstruaciji. Nekatere ženske zaradi zdravil tudi bruhajo, vendar praviloma ni hujšega. Pozneje instrumentalno Od sedmega do desetega tedna nosečnost prekinejo instrumentalno. Celoten postopek izvajajo v splošni anesteziji, izjema so le primeri, ko ženske ne prenašajo anestezije. Za kombinirani postopek se odločijo, če je nosečnost že presegla dvanajsti teden. Ženska najprej dobi intraamnijsko injekcijo prostaglandinov, ki povzročijo spontani splav, ko nastopi krvavitev, pa maternico očistijo instrumentalno, v splošni anesteziji. In kdaj oziroma v katerih primerih nosečnost umetno prekinejo po dopolnjenem desetem tednu? Dr. Drobnič pravi, da so razlogi za to različni, vendar najpogosteje takrat, ko bi nosečnost in porod lahko ogrozila materino zdravje. Pogosto so razlog za prekinitev tudi slabe socialno-ekonomske razmere, starost, za katero ženska meni, da je previsoka (obdobje tik pred klimakterijem) & V teh primerih mora ženska zaprositi komisijo prve ali druge stopnje za odobritev postopka. V komisiji so socialna delavka, ginekolog in internist in če komisija odobri poseg, ga lahko opravijo.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

13. jul 2007 19:33

Noa, imaš prav, jaz sem kot "zgodnji" splav imela v mislih tistega med šestim in desetim tednom. Saj veš, ko smo še me to spremljale, marsikaterega posega še niso poznali ali vsaj ne izvajali, zdaj pa res že dolgo, dolgo ne spremljam več, kako se ti posegi izvajajo in kaj vse je novega. Razen za tisto tabletko v 72 urah po odnosu vem, ker mi je prijateljica farmacevtka to povedala, za primer če bi vedela za koga, ki bi to potreboval (oziroma je naneslo v pogovoru, ko je povedala, koliko nočnih dežurstev se ji konča tako, da kak mladostnik ves preplašen prihiti in prosi za tabletke, ker sta s punco nekaj zamečkala - tako da, drejcek, niste vsi pripadniki moškega spola iste sorte).

Pozdrav, Mamamia 

mamamia

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

13. jul 2007 22:33

Pretresena sem! Osebno sem proti splavu, vendar sem v času šolanja za zdravstvenega tehnika kot del obvezne prakse prisostvovala 9 splavom. Kaj naj rečem, jokala sem še cel dan. Meni je življenje sveto in menim, da se novo življenje začne s trenutkom oploditve. Res da nisem nikoli delala splava, vendar me je lani decembra srečala "zarečena beseda". Tale deklice, ki bo na dan pokukala čez kakšen mesec, se je za svoje življenje še kako borila, kakor tudi mamica. Pri 6.tednih sem hudo zakrvavela, imela velik hematom, otročka z ultrazvokom niso več videli. Predlagali so mi čiščenje. Jokala sem sestram, v blazino, zdravniku in se odločila, da počakam. Tri dni so me spraševali, bomo opravili ali ne. Tretji dan so me peljali na boljši ultrazvok in našli mojo pikico ter njen srček kako dela in se bori. V tistih dneh sem prejokala in premolila mnogo premnogo. V tistih dneh so se mi porajali spomini na tisto obvezno prakso... in sem bila na nek način v "podobni" situaciji. ČISTA GROZA!! Pretresena sem, ko berem tele poste. Koliko deklet in žena nosi s seboj tako boleče zgodbe... Res ne smemo obsojati nobene, četudi naše osebno mnenje temu nasprotuje. Predvsem moramo upati da se same ne bi znašle kdaj v tako groznem položaju in pomagati tistim, ki niso našle drugega izhoda. Njihova osebna bolečina je, verjamem, že dovolj težka brez našega obsojanja. Draga dvojčica! Bodi pogumna in močna. Pred teboj ni lahka pot. Lp, veverica

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

13. jul 2007 22:42

drejcek, ne zdi se mi prav s tako grobimi besedami obsojati partnerja, saj dvojčica ni povedala v kakšnem smislu se ne more zanesti nanj (meni zveni bolj tako, da ima v mislih finančno zanesljivost). lp veverica cak Sporočilo je spremenil(a) veverica cak dne 13. jul 2007 22:42:54

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. jul 2007 8:54

Dvojčica je vprašala samo za nasvet, kako naj SVOJO odločitev izvede, ker ne ve kako postopek poteka. Nikogar ni vprašala niti za mnenje niti za kako soglasje, če sme abortus opraviti.

Vsa vaša paberkovanja o tem, koliko jih je v mukah  doživelo in v trpljenju preživelo abortus, kaj bi posameznice storile, je veliko breme, ki ga polagate na vse, ki to berete in bodo kdaj razmišljale o tem.

So ljudje, ki se umikajo v obžalovanje preteklosti samo zato, da jim ne bi bilo treba živeti v sedanjosti. Ker je trplenje vrednota. Najbrž je potrebno je prezirati vse tiste, ki so trezno preživele neorijetno izkušnjo in jim danes ni treba posedati pri psihiatrih. Trpljenje pa jim povzroča predvsem stališče okolice, ki takega ravnanja ne odbravajo, ga obsojajo in modrujejo o okoliščinah, ki jih ne poznajo. Tako stališče povzroči več škode, kot pa sam fizični poseg.

 

Še enkrat, nimate pravice ocenjevate okoliščin, ki jih je lahko ustrezno  in zrelo ocenila le Dvojčica.

Večina vas je storila ogromno škode, saj vam ničesar ne daje pravice, da na nek način ustrahujete dekle, ki je zares  v hudi stiski.

Znano je, da predhodni abortus, če je opravljen strokovno, ne pušča pomembnih posledic. Mnogo več posledic pri neplodnosti  pusti okuženost s klamidijo, ki je razširjena predvsem zaradi pogoste manjave partnerjev, pa tega skoraj nihče ne omenja. Aja, klamidija je intimna zadeva.

Vsak ima pravico do lastne odločitve, saj je pravica do splava ustavna kategorija. Najbrž ne brez razloga.

Včasih vidim reportažo o srečni družini, ki ima ogromno otrok. Ja, seveda so si jih želeli, čeprav danes živijo v hudi revščini in civilna družba zbira denar ( država ga seveda ne da!), da sploh lahko preživijo. Kje je njihova odgovornost do otrok?

Nenazadnje, zakaj vas večina uporablja kontracepcijo, da ne ne bi rodile vseh tistih 11 otrok, ki bi jih dal Bog zdravemu paru ? Če so otroci res ena sama radost. Če imate vi pravico izbrati, koliko otrok boste spravili na svet, to dovolite tudi drugim. Brez moraliziranja.

 

 

F r i n a

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

14. jul 2007 9:08

frina, hvala ti, ker si znala v tvojem prispevku povzeti tudi moje razmišljanje in pogled na vso to zadevo, ki je nastala tu gor.  emily

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

14. jul 2007 9:41

Se pridružujem; tudi moje stališče je: svobodna izbira otrok naj bo načelo za vse...brez komentarjev, moraliziranja in poniževanja, kakor je to storila stasafrank. Jaz imam pa obratno situacijo - ne mine dan, ko me kdo ne vpraša, kdaj bom pa jaz mamica. In zakaj še ne, kre zdaj bi bil pa res že čas. Čas za koga? Zame ne in jaz sem edina, ki to točno ve. Se mi zdi pa zelo neodgovorno in nezrelo na svet spraviti otroka samo zato, ker drugi želijo. lp Dana

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jul 2007 9:45

DanaS je napisal/a:
Jaz imam pa obratno situacijo - ne mine dan, ko me kdo ne vpraša, kdaj bom pa jaz mamica. In zakaj še ne, kre zdaj bi bil pa res že čas. Čas za koga? Zame ne in jaz sem edina, ki to točno ve. Se mi zdi pa zelo neodgovorno in nezrelo na svet spraviti otroka samo zato, ker drugi želijo. lp Dana

 

LP

cervus

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

14. jul 2007 9:54

DanaS, tako je, kot praviš, ženska mora čutit sama, kdaj je pravi čas za otroka in seveda tudi sama odloča o tem.   emily

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti