Pohorska gibanica
Jagermaister tete Pehte
Sestavine
Lapuh - cvet marec
Trobentice- cvet april
Trobentice - listje april
Smreka - vršički april-maj
Robida - listi april -junij in september-oktober
Ozkolistni suličasti tropotec april-september
Navadna marjetica - cvet maj - september
Lapuh - listje maj-junij
Kamilica - cvet maj-junij
Gozdna jagoda - listje maj-junij
Brin - zelene jagode maj
Pelin maj-junij
bezeg - cvet maj-junij
Navadni rman - cvet maj-junij
Žajbelj maj- junij
Ajbiž maj-junij
Meta maj-avgust
materina dušica maj-september
Vinska rutica maj
akacija - cvet junij
Borovnice - listi pred zorenjem junij
Bela detelja - cvet junij-julij
Janež - zelen junij-julij
Kumina junij-avgust
majaron junij
Lipa - cvet junij
Širokolistni tropotec junij-avgust
Šentjanževka - cvet junij-avgust
Oreh zelen, zrezan junij
Rožmarin junij-avgust
Srčna moč - cvet junij-avgust
Pravi kostanj - cvet julij
Arnika - cvet julij-avgust
Njivska preslica julij-oktober
Tavžentroža julij-avgust
Navadna melisa julij-avgust
Brin - zrele jagode oktober-november
Sladkor
Postopek
V večji steklen kozarec za vlaganje nalijemo 5 l žganja (tropinovec ali sadjevec) ter postopoma po nabiramo, dodajamo rožice. Listov pest, cvetov 10-20 in majhno peščico plodov. Kozarec mora biti vedno pokrit, da tekočina ne izhlapeva. Vedno, ko dodamo rožice, z leseno žlico še premešamo. Rastline morajo biti oprane in osušene. Jeseni, ko rožice prenehamo dodajati, pustimo še 14 dni, vmes pa občasno premešamo. Glede na to, da rastline popijejo nekaj alkohola, ga postopoma dolijemo še kakšne 1/2 l. Kozarec naj ne stoji na vročem soncu ali premočni vročini.
Izdelava: žganje precedimo najprej skozi cedilo, nato še enkrat skozi gazo. Na 1 l žganja vzamemo 1/2 kg sladkorja in ga v večji posodi karameliziramo. Ko lepo porjavi, zalijemo s prekuhano vodo (na 1/2 kg sladkorja 1/2l vode), pustimo da zavre in se sladkor razpusti, nato odstavimo in ohladimo. Dolijemo še žganje, premešamo in pustimo stati kakšno uro, nato Jagermeister nalijemo v čiste steklenice.
Opombe
Če niste našli ali uspeli nabrati kakšne rastline, lahko daste tudi posušene, vendar so sveže boljše.
Moja mama čisto na koncu nalije še 1/2 l špirita, ali doda 1/2l konjaka, če ga ima.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Pozdravljeni , Letos sem se prvič lotila zbiranja zelišč in izdelave domačega jegra. Zanima me ali se na liter žganja doda 10- 20 cvetov , ali to velja za 5 litrov kot je razbrati iz recepta. Sedaj imam v žganju že preko 20 različnih rožic in sem dodajala na 5 litrov po eno pest oz. cca 20 cvetov. Bo mogoče pijača premalo aromatična ? Hvala za pomoč in lep pozdrav
Jaz ga delam že 3 leto in dajem rastline notri po občutku, tiste katere so mi bolj všeč dam več, tiste katerih pa nebi hotel čutiti prevlade pa dam majn (npr. dam tudi vejico rožmarina).
mmm! zadeva je odlična, že testirana, dodala sem le še nekaj svojih rastlinc, tako da je še malo bolj unikaten. drugače pa je recept super! sploh ideja o karameliziranem sladkorju naredi tak poseben okus. sedaj me skrbi le še to, da je skoraj preveč piten in da bo šlo po njem.... :)
Moj je letos pripravljen za novoletna darilca. Sem ga pa malo preimenovala, ker se jih je enih par zapičlo v ime " Jagermajster". Drugače pa čista 5. Dodajam še sličice.
L.P.
Pozdrav, mene pa zanima kako tako veliko količino sladkorja karamelizirate, malo po malo, al vse skupaj? Jaz sem skaramerizirala celi dve kili in ko sem dodala le dva dcl vode, je bila eksplozija?!!!
Hvala za pomoč
Jaz karameliziram ves sladkor na enkrat, ga zalivam z vročo vodo, je pa res, da v začetku zelo počasi in skoraj po kaplicah in med stalnim mešanjem. Potem pa počasi dodajam vedno več vode. Je tudi meni prvič "eksplodiralo", da sem se dobro namučila s čiščenjem štedilnika :(
Lep pozdrav
Zanima me če lahko namesto steklenega kozarca uporabim plastični sodček? Ali bo to vplivalo na končni rezultat. V naprej hvala
Gozdnik, preberi odgovore od prve strani dalje in vedel/a boš vse. Splača se prebrati tudi zato, ker tako izveš veliko novega iz izkušenj posameznih "proizvajalcev".
Eni pravijo ja, drugi ne pa me je bolj zanimalo. Bom probal v plastičnem pa bomo videli kako bo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Grški pita kruh