6. jan 2007 11:15
cherry je napisal/a: |
Tudi meni "gredo na živce" te napitnine. Pa sploh nisem škrt človek in vsekakor cenim dobro opravljeno uslugo, ampak res ne razumem, zakaj si jo zasluži natakar, ki na mizo postavi pijačo, vsi ostali pa za svoje delo ne dobijo nobene "dodatne nagrade", ne glede na to, kako zahtevno je in kako dobro ga opravljajo.
cherry |
Te napitnine imajo v tujini čisto drugačen pomen. Ponekod se v ceno hrane ne všteje dela natakarja, on dobi osnovno plačo, ostali del njegovega prihodka predstavljajo napitnine, ki so nekakšna stimulacija. Tam ponavadi tudi velja nekakšno nenapisano pravilo, koliko naj bi ta napitnina znašala. Pri nas tega običaja ni. Natakarji dobijo svojo plačo (boljšo ali slabšo), ampak nikjer se ne pričakuje (naj se ne bi smelo) da boš posebej plačal postrežbo. Zato je napitnina isto kot puščanje drobiža na blagajni - če maš toliko denarja, da ti ostaja, pustiš, drugače pa ne in te ne bo noben grdo gledal (mogoče kakšen razvajen natakar, ampak to je njegov problem).
Sicer razumem, da trgovci nimajo drobiža, ampak na živce mi gre, ko mi prodajalka reče "pet tolarjev vam pa ostanem dolžna". Lahko me vpraša, ampak dokler bo ona čakala na svojih pet, pričakujem, da mi jih bo tudi ona dala, ne pa da tega ni nikoli več. V naši trgovini smo marsikdaj namesto deset tolarjev vrnili dvajsetaka, niti nismo ta rumenih zbirali, ker imam rajši zadovoljno stranko, od desetih tolarjev pa jaz ne bom revna, ona pa ne bogata.
Glede varčevanja pa tako: vsak ve, kakšne so njegove zmožnosti, koliko dobi, koliko lahko porabi. Razumem mogoče samo tiste, ki so si enkrat mogli kupiti stanovanje na kredit, pa so vmes po tolikih letih zgubili službe ali kaj podobnega in imajo še kredita za poplačat. Drugače pa po telefonu ni treba dosti govoriti (jaz zapravim 1500 do 2000 sit z naročnino vred), ni treba na pico hodit, pa v gostilno, pa v kino... To moraš sam presodit. Včasih v tedniku kakšen siromak joka, da otroku ne more dat jurja za pico ali kino, saj to pa mladi rabijo - ni res, tudi meni mama ni mogla dat, pa mi ni nič manjkalo.
V našem kraju nezaposlenost sicer niti ni tako velika, so pa plače relativno nizke. Na srečo stari starši dobivajo italjanske penzione, kar rešuje marsikatero družino. Ampak gnusi se mi, ko pridejo kupovat oblačila in skoraj izsiljujejo, da mu kavbojke prodaš za tri jurje, ker oni nimajo... avto pa more bit - pa ne clio ali škoda, pa enkrat na mesec po nakupih v Italijo ali Ljubljano...
matilda