Aparat za peko kruha

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

28. feb 2005 21:47

Veri! Ti si očitno jnekaj korakov pred mano.Meni se je prvič zgodilo,da je polnozrnat kruh tako rahel in zelo sem zadovoljna,da mi ne pade dol,ampak ostane vsaj raven.Tista dva tvoja kruha pa sta že na prednostni listi,le malo ju bom morala prirediti,ker ne smem mandljev, arašidov. Pek! Nimam Kenwooda,ampak Perfecta -vsi nam dobro služijo.Nekaj dni traja preden objavijo recept,zato ti ga pošiljam: -18og jogurta - 20g olivnega olja -200g vode - 20g svežega kvasa - 10g soli -1 žlico sezamovih semen -1 " sončničnih " -1 " bučnih " -350g polnozrnate pšenične moke -150g " pirine " -100g črne moke -1 žlico mletih lanenih semen Pečenega kruha je ravno 1 kg. programirala sem s 5-urnim zamikom osnovni program,ki pri mojem aparatu traja 3 ure.Kruh je res zelo,zelo rahel .Upam- prepričana sem da ti bo uspel.LP Aki

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

28. feb 2005 22:09

Hojla, Tako sem navdušena, da skoraj ne vem kje bi začela. Nič, odločila sem se, da bom kar kopirala recept iz mojih dokumentov. Avtorske pravice niso moje. Avtor mi ni poznan. Recept pa sem dobila prejšnji teden po e-mailu. Preizkusila sem ga včeraj. Razlika je le v tem, da je testo gnetel moj Clatronic na programu za testo. Jaz sem vse sestavine enostavno "zmetala noter" in pritisnila start. Pa začnimo: RECEPT ZA NAJLEPŠE IN NAJBOLJŠE KROFE V SLOVENIJI 1 kg moke ( najboljša Farina 0+univerzalna, vsake po ½ kg) 14 dkg olja ( približno 2 dl, kdor nima tehtnice) 10 dkg kvasa 1 malo žličko soli ½ l mleka 8 rumenjakov 10 dkg sladkorja ( 4 velike žlice, kdor nima tehtnice) 2 vanilj sladkorja nastrgana limonina lupinica rum muškatni orešček Kvas damo na vzhajajnje v toplo mleko. Vzhajanega dodamo v pripravljeno zmes moke in dodatkov. Zmes vseh teh sestavin stepamo 20 minut v mešalniku. Po končanem stepanju na tehtnici ( če jo imamo) odtehtamo po 8 dkg zgnetenega testa, da so vsi krofi enaki. Odtehtano testo med dlanmi še dobro pregnetemo in iz njega naredimo kroglico, ki jo oblikujemo v lepo kroglico, ki jo oblikujemo tako, da damo kroglico testa za krof na mizo, ga pokrijemo z upognjeno dlanjo, s katero krožimo po mizi, da se oblikuje res lepa enakomerna kroglica. To položimo na pomokan prtiček in nato pokrijemo z drugim prtičkom. Važno je, da pustimo testo dovolj dolgo vzhajati. Če boste preveč neučakane in boste dale krofe prehitro peči, ne bodo imeli tako zaželjenih venčkov. Če pa je testo preveč vzhajano, je zadeva ista. Zato je dobro, da daste, takrat, ko mislite, da je testo dovolj vzhajano, enega peči za pokušino. In če ima lep venček, je testo pripravljeno za peko. Pripravite olje za cvrtje. Kdor ima možnost, naj v marketih poišče palmino olje ( je v trdni obliki kot mast, je mnogo bolj primerno za cvrtje kot olje, krofi jo manj vpijajo, uporabna je za večkratno pečenje in se ne peni!). Olje za cvrtje segrevamo počasi. Temperatura je primerna za cvrtje takrat, ko v ogreto olje potopimo do dna leseno žlico in ob njej počasi in enakomerno izhajajo mehurčki. Ko so krofi vzhajani, jih položimo v segreto olje za pečenje tako, da jih obrnemo glede na to, kako so ležali na prtičku ( zgornja vzhajana stran gre v olje) in posodo pokrijemo z pokrovko. Pečemo 3-4 minute na eni strani ( bodite natančne), nato posodo odkrijemo, krofe v olju obrnemo in pečemo še na drugi strani 3-4 minute, posoda za pečenje je tokrat odprta. V posodi pečete toliko krofov, da lahko ti prosto plavajo v olju. Pečene krofe položimo na papirnate servete, da se olje odcedi, počakamo da se ohladijo in jih nato z brizgalno napolnimo z marelično marmelado. To je recept za krofe, ki so na vseslovenski razstavi Slovenskih dobrot v Ptuju trikrat za povrstjo osvojili zlato medaljo, s tem pa je, avtorica tega recepta, dobila kipec kakovosti za krofe. Pomembno je, da upoštevate potrebne količine! Recept je preizkušen tudi pri kuharicah, ki pri pečenju niso tako uspešni in nimajo toliko prakse kot avtorica recepta. Če do sedaj niste uspele narediti odličnih in poleg tega še lepih krofov, je tokrat priložnost, da se izkažete pred svojimi družinskimi člani in sosedami, ki bodo pokale od zavisti ob pogledu na vaše krofe! Ko se boste preizkusile v peki, ne boste mogle verjeti, da je lahko pečenje krofov tako enostavno. Da o okusu niti ne govorim, domači pa vas bodo povzdignili v kuharskega mojstra. Mmmmmm, take krofe, kot jih speče naša mami ……………….. Dober tek! dj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. mar 2005 9:53

aki, ne boš verjela: z nama ni popolnoma nič narobe: včeraj sem v knjigarni gledala knjigo (z recepti, seveda:) o kruhih iz kruhomata (v ang) in sem videla na tistih fotkah kruhe, ki so bili bistveno nižji, manj rahli ali bolj upadli kot najini:) torej je to pač tako pri polnozrnatih kruhih, pa pika! (Vseeno se bom to še trudila odpravit ali najti mešanico z največ polnozrnate moke, ki mi bo še dala kapico:) Mi se ne damo, a ne?) No, ampak samo da veš, da sem po svoje potolažena, ker nisem jaz tako trapasta, da ne znam, ampak noben ne zna (verjetno če kdo bi, bi dali njegov kruh na sliko:), po drugi strani sem pa kar malo žalostna, sem mislila, da se moram samo naučiti, malo naštudirat, pa bo, zdaj pa vidim, da ne bo tako lahko... Podobno se mi je zgodilo pri tortah - ko mi je ravno tu profesionalna slaščičarka povedala, da so tele mase za oblikovanje in maslena krema in druge zadeve, ki tako lepo zgledajo, kljub vsemu na pol neužitne, ker so presladke, premastne... In da je normalno,da se to pusti na robu krožnika... dj, krofe se pa tudi jaz že od pusta spravljam peči, pa se še nisem čisto spravila - no, zdaj si me še ti spodbudila, pa uapm, da bo res kmalu:) Koliko krofov pa dobimo iz tega? In kakšna je to Farina 0, te pa ne poznam? Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2005 14:03

Veri, Veri... Jaz krofe cvrem vsak teden. Odkar imam kruhomat to ni noben problem. Problem je v tem, da mi nihce ne verjame da sem jih delala sama. Vsak misli, da je tako lepe in dobre krofe naredit nemogoce. Saj ni res, pa je!!! lp Vesna Vesna Milek Recko

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

1. mar 2005 15:53

Veri, Kot sem rekla, sem recept dobesedno skopirala. Jaz pa sem delala krofe iz 1/2 mehke Mercatorjeve in 1/2 oste moke (proizvajalca ne poznam, ker imam moko v posodi, papir pa sem že odvrgla). Jaz sem dobila 23 krofov. Bili so ogromni in z zelo lepim venčkom. Poizkusi, ne bo ti žal. LP/dj

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

1. mar 2005 16:18

O hvala Veri za tolažbo.Sicer moram priznat,da se tolko ne lopatam če ni kape,se pa ko se mi je še v "starih časih" vgraznil,s tem,da sem imela 50% polnozrnate,50 pa črne.Zdaj mi pa sicer naredi kapo,ampak,ko začne pečt pa se zravna.Ampak navdušena sem nad rahlostjotega kruha.Prej nisem nikoli probala z jogurtom in zdaj vidim da je v tem bistvo. Sem pa včeraj probala z limono pa je skoraj prav tako rahel in nima prav nič kislega okusa .Moram pa povedat,da sem danes spekla še enega z jogurtom po enaki recepturi kot sem napisala recept in poslala sliko,prav tako na osnovnem programu,ampak brez zamika in z običajnim kvasom,ne z emulzijo,pa mi tudi slučajno ni toliko narastel.zgleda da tudi ćas svoje naredi (v eni knjigi o kruhih sem brala kot da se kvasec pokrije z moko in pusti dve uri,da moka malo nabreka.V naših aparatih z zamikom peke celo noč nabreka in mogoče je tudi v tem vic. Enkrat se moram lotit še droži,ker ima moj rad ržen kruh,tam pa kar morajo bit.Enkrat si že pisala o tem,pa nisem zihr če sem prav razumela.A mi lahko bolj točno napišeš? Recine krofe sem sprobala in so res odlični.ž Negdo je zadnjič spraševal za čimvečji kruhomat,Zdaj ga imajo v akciji v Sparu(do1350g kruha -znamke Perfect z 10 programi)Jaz imam perfecta z 8 programi malo manjšega,pa moram rečt,da mi noben program ne manjka,tako da ta je lahko samo še boljši.Mi pa zelo super dela,celo hitri program mi do konca speče,ne rabim nič podaljševat.LP Aki

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

1. mar 2005 17:04

Ker nimam vedno doma svezega kvasa, sem po nasvetu sosede kupila 1/2kg kvas, ga razdelila na manjše koščke in ga zamrznila. Kadar uporabim ta kvas ugotovim, da kruh ne vzhaja toliko kot pri svezem kvasu in da je kruh bolj zbit. Ali še kdo zamrzuje kvas in pa kakšna je stvar pri suhem kvasu? capala

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

1. mar 2005 20:00

punce, zdaj pa ste me prepričale o krofih, jutri se jih spravim delat, bomo videli, če bo moj Clatronic znal pripraviti dobre krofe, samo ne vem, kako bodo vzhajali, če je tako majhna posoda? Delala bom po tem receptu, kot je napisala dj in poročam jutri, kako bodo uspeli, nametala pa bom v kruhopeka vse tako, kot je napisala! Galja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2005 20:47

Jaz vedno kupim po 10 kock kvasa in ga za eno peko porabim polovico kocke, to je malo vec kot 2 dag. Pred mnogimi leti sem ga tudi zamrznila a z rezultatom vzhajanja nisem bila zadovoljna. Tega ne pocnem vec. Zelo dober je tudi kruh z drozmi, a jih trenutno nimam na zalogi. se bo treba lotit dela. Vceraj pa mi je stric zopet prinesel sveza domaca jajca in doma me zopet nagovarjajo za krofe. Ne bo mi treba 2x rect. Po vsej verjetnosti bodo padli en dan. Galja, a si vidla mojo sliko krofov v bazi? Poglej si, sem kar malo vazna. Zato jih tudi s takim uzitkom delam ker vedno tako ratajo. lp Vesna Vesna Milek Recko

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

1. mar 2005 20:48

Rada preberem kaj novega napišete, recept za polnozrnati kruh z jogurtom je zelo zanimiv. Bom poskusila v naslednjih dneh. Mislim pa, da je tako, da najprej prebiraš in sodeluješ na forumu o kruhu in nato še v forumu o ločevalni dieti. Tudi jaz sem se zredila, ko sem nabavila kruhomat. Pozdrav riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti