Aparat za peko kruha

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

10. mar 2005 10:07

GALJA, kaj pa če si pozabila na tekočino? Jaz uporabljam predvsem suh kvas, pa dosedaj je šlo še vse po sreči. Me je kar malo strah, da se ne bi preveč hvalila, potem pa zjutraj namesto kruha kakšna polomija... PACKA

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. mar 2005 10:15

PACKA, tekočino dam vedno najprej, potem vse drugo, ni mi jasno, kje sem ga polomila, tudi sama bi rada delala s suhim kvasom, ker sem si ga nakupila kar nekaj vrečic, če ne bi kdaj bilo pri hiši svežega, ampak menda res nimam sreče s suhim, saj bom še probala, ampak menda ne tako hitro! Zdaj je, kar je, se že peče drugi, ta bo sigurno dober, kot so bili ostali doslej. Poročam! LP! Galja

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. mar 2005 11:38

Tudi jaz sem pred dvema dnevoma spet pekla s suhim kvasom in sem malo pozabila kakšne količine so potrebne za 60 dkg moke. Ena vrečka (7 gr) je bila preveč, bil je previsok, dvakrat sem prerezala z nožem po kruhu in je upadla masa in ni bilo večje škode, samo lepotna. Po moje je pol vrečke dovolj. riba-ribica

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

10. mar 2005 11:54

Lep pozdrav vsem kruhopekom in vsem ostalim! Packa me je vzpodbudila, da vam napišem kaj se mi je zgodilo danes zjutraj. Zvečer sem v moj aparatek nadevala vse sestavine za en dober polnozrnati kruhek, ki bi bil pečen zjutraj. Toda zjutraj,... ojej, v posodi so me čakale sestavine tako kot sem jih zvečer pustila, le po pečenem je dišalo. In kaj je bilo narobe? Najprej sem pomislila, da je aparat odpovedal. Vendar ni on, ampak jaz. Posodo sem v aparat samo "odložila", nisem je zaskočila in tako je aparat delal v prazno. No in je nastala seveda polomija. Toda kaj pa zdaj? Pri hiši ni kruha, zunaj pa še sneži kot za stavo in še trgovina je precej daleč, jaz pa moram v službo. In sem na "ruki cuki" zmetala nove sestavine skupaj, programirala na hitro peko in odhitela v službo. Kasneje so mi poročali, da so se z užitkom napapcali še toplega kruha. Tako, tudi to se vam lahko zgodi, če zvečer preveč hitiš, ker se ti mudi spat. Lep dan še naprej! Palma

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2005 12:12

Hojla, kruhopeki/ce! Joj, aki, zdaj si me pa dobila - pojma nimam za količine za droži, sem jih delala na oko:) Ampak jih bom naredila še 1x (od viška ne boli glava:), pa ti takrat sporočim točne količine, ok? Mislim da sem dala nekako pol kile moke, pa seveda pol kocke kvasa, ne vem več, ali sem dala tudi žličko sladkorja ali ne in ene četrt litra vode. NIČ SOLI!!! Testo sem zamesila kar na roke, se mi ni dalo pomivat posode od kruhomata za tok malo testa:) Pa itak je mel kruhomat drugo delo takrat:) Jaz bi droži sploh rajši delala na roke, čeprav sicer nimam nič proti kruhomatu, saj veste:) - in sicer iz točno določenega razloga: na roke lahko narediš precej trše testo in tako se bo precej hitreje posušilo (večina si nas ne želi imet in tudi nima prostora za en kup kruhkov, ki se 14 dni sušijo:), a ne?:) Torej, kvas stopiš v malo vode, dodaš moki in zgneteš precej trdo teto - bolj kot za navaden kruh in ga razdeliš na manjše hlebčke, ki jih čisto sploščiš, tako da so cca 1-2 cm, debeli, itak pujski vzhajajo in se napihnejo, vsaj meni so se! Daš jih na toplo in čez par ur pogledaš, če so se napihnili, jih spet malo potlačiš in pustiš, da se posušijo do konca. POtem jih lahko spraviš v neprodušno zaprto posodo (da ne pride vlaga zraven) in sicer cele ali že malo nadrobljene (na koščke cca 2x2 cm ali manj, to ni glih važno, itak se potem razmočijo, ko jih uporabiš) - jaz priporočam zadnje, ker jih gre tako več not:) Upam, da je vsaj malo pomagalo! Sicer pa mokre droži niso isto kot kisle, tudi doziranje ni čisto isto, tak da je pri tem treba pazit. Mokre droži so malo bližje kislem testu in imajo to nelepo navado, da ne ratajo zmeraj - in sicer nikomu, ne samo tebi ali meni (prvič mi niso, naslednjič so mi:) To piše res povsod, tako da so me potolažili - tako piše ena stara kuharica o kruhu iz leta 70 (iz knjižnice), isto piše Goljat. So pač ti mali organizmi zelo občutljivi in ne rata vedno, včasih jih drugi zatrejo (navadno plesni). Če ti začne plesnet lahko tisti del vzameš dol in pustiš naprej, sem probala pa je ratalo, sicer nisem uporabila zadeve, ampak mislim, da ne bi bil problem - isto kot pri marmeladi, če začne plesnet na enem koncu še ni cel liter zanič... Ker te plesni niso strupene, kvečjemu niso okusne:) galja, hmmm... jaz sem delala in s suhim in s svežim kvasom, pa ni bil trd, mi je pa pri svežem, kot verjetno veš:) šlo čez - grrrr! Koliko pa si dala suhega kvasa? Možnosti je namreč več: najlažja je, da pogledaš, če še imaš vrečko, rok trajanja, mogoče je pretekel. Potem je možno, da si ga dala premalo - jaz dam 1 žličko za dolgi program (polnozrnati, recimo), ampak na hitri program pa celo vrečko (količina je odvisna od časa vzhajanja - zato hitri program rabi več kvasa). Ampak jaz moram tudi svežega dat manj ko 1/6 zavojčka (pri 10 g mi je šlo čez!!!! POtem je naslednja možnost, da nisi dala dovolj tekočine - mogoče si se "zatalala" meni bi se to že 2x skoraj zgodilo, sem imela obakrat srečo, 1x se mi je čudno zdelo, da je nekam malo vode not, drugič sem na srečo še 1x pogledala:) ali pa seveda preveč moke. Lahko da si dala moko po receptu, potem pa še 2 žlici teh kosmičev, 2 drugih,.... Kosmiči tudi pijejo vodo in tako je mogoče zato ni bilo dovolj za vzhajanje - testo je bilo pretežko,d abi se dvognilo. Mogoče si imela zelo težke moke (ržena, ajdova,...). po katerem receptu si delala? Veri

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. mar 2005 13:46

Veri, zdaj pa že malo štekam! Da ti razložim! Dala sem 350 ml vode, 500 g mehke bele moke, 100 g ržene moke, žličko in pol soli, žličko sladkorja, pol vrečice suhega kvasa (od 7g-polovičko), tu mislim, da sem ga polomila, bi morala dati celo vrečico, potem sem dala 2 žlici rženih kosmičev in 2 žlici lanenih semen. To je vse! Kruh pa vseeno ni bil dober, veš! Sem ga prej ponovno spekla in je super, iz enakih sestavin, le da sem dala eno kocko svežega kvasa (25g) in še 2 žlici olivnega olja.Pečem pa vedno na hitrem programu, danes sem še dopekla za 20 min, če pa dam na dolgo varianto, potem preveč vzhaja in se udre, potem pa je namesto kapice ena velika "jama" in kruh ni tako dober. Bom drugič raje dala cel zavitek suhega kvasa, če bom še z njim kdaj pekla. Probala bom še sigurno, ker sem oven in precej trmaste narave(ha,ha). Prosim, če napišeš, kakšne izkušnje imaš z mlečnim kruhom, bi ga rada spekla za veliko noč, takega z mlekom, jajci in maslom! Si ga že kdaj pekla? Ja, pa še rozine bi dodala! Je mogoče katera druga že pekla tak kruh? Če ste, potem poročajte, kako je ratal in na katerem programu ste pekle! Palma, to, kar se je tebi zgodilo, se bo meni ziher tudi, ker zvečer pred spanjem namečem na brzino sestavine, potem pol ure gruntam, za koliko treba uro nastavit itd..., zjutraj pa s takim strahom grem pogledat, če ni kuhinja slučajno v dimu in če je sploh kaj v aparatu užitnega! (malo heca mora biti)! Lepo vas pozdravljam! Galja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2005 14:14

Ja, galja, 1 vrečka kvasa (7g) je za 0,5 kg moke pri hitrem programu ali če mesiš na roke (in se ti mudi in nisi jaz:)), to je enako kot 22-25 g svežega kvasa, če boš še kdaj preračunavala. Na toliko moke bi jaz dala torej več kvasa, mogoče tudi malenkost več vode, ampak to zato, ker imam rajši bolj moker (sočen) kruh. Čeprav po pravici povedano, si jaz ne upam dat več kot pol kile v mojega Kenija, ker mi že pri toliko vzhaja do vrha (in enkrat pri istih količinah in svežem kvasu celo čez! Ja, še zdaj mu nisem čisto oprostila, čeprav je bil kruhek zelo dober:) Ampak bomo še pekli, saj sem bikica:) Aja, mlečni kruh, seveda sem ga že delala, ampak na roke, ker ga navadno delam kadar imam čas in se hecam z raznimi oblikami - kokoška v gnezdu, ptički, spirale, domišljiske oblike... Nekak mi to paše k velikonočnim kruhkom, čeprav jih pečemm tudi druge dni v letu:) Moj bratec je nor na ta kruh, ga ima od vseh najrajši, samo te pa moram opozorit, da pa se precej hitreje posuši kot navadni, torej ga naredi samo za zajtrk ali maksimalno za en dan, ker potem ni več tako dober. Če ga namakaš v kakav je sicer tudi potem fajn, ampak glede na to, da maš kruhopeka, naj rajši naredi 2x:) Najboljši je namreč svež, topel, ki se še kadi (vem, ja, babice bi se zmrdovale, da bo želodec bolel...nas še nikoli ni:) To so rekle samo zato, da niso otroci vsega kruha že toplega pojedli in ga je kaj ostalo:) Toplega namreč več poješ kot mrzlega:)) Veri

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. mar 2005 14:31

Veri, napiši še prosim recept za mlečni kruh v kruhopeku, če pa je enak kot tisti, ki ga mesimo na roke, potem ni potrebno! Hvala! Galja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2005 14:39

V kruhopeku mlečnega kruha še nisem delala - jaz bi za kruhopek dala malo več mleka, da lažje mesi, sicer pa isto kot na roke. Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. mar 2005 14:46

Galja, nikar naj te ne bo strah da bi bila kuhinja v dimu. Ko sem jaz nesla na servis svojega mi je serviser rekel, da so aparati tako zasciteni proti takim stvarem da je to skoraj nemogoce. se je pa tudi meni zgodilo, da sem sicer posodo dobro in pravilno namestila v aparat, gnetilo je ostalo pa zunaj. Delalo se je testo za pizzo. No in smo morali cakati se dodatnih 90 minut. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti