Aparat za peko kruha

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

26. jan 2005 21:42

Veri! Možno ja, da je bil to mojster Goljat,ker imam v spominu da je pisalo solno kvasna emulzija in to ne more bit nič drugega kot to.Ko sem prebrala ta članek, sem se takoj navdušila in sprobala.In od takrat sem samo enkrat pekla po starem,ker nisem imela pripravljene emulzije in to je edina slaba stran.Nikoli se nisem upala programirat peke,ker sem bila prepričana,da količina vode toliko variira,da je treba kontrolirat,razen če delaš vedno z isto moko.Zadnjič me je Reca prepričala v pravo razmerje in sem se ojunačila in zvečer dala v kruhomat na dno kvas,vodo in sol v ustreznih količinah za 500g moke,po vrhu pa moko in semena.Zjutraj me je zbudil omamni vonj in kot sem že zapisala je imel celo kapo. Recept za to solno-kvasno emulzijo : 2dcl vode,20g soli, 40g kvasa (velika kocka).mešanica naj počiva na hladnem(16°C) najmanj 5 ur,lahko pa jo uporabimo tudi čez 2 dni(to zadostuje za 1kg moke,seveda še nekaj vode je treba dodatii. Sol bo pobila glivice,ostanejo pa encimi,ki vzhajajo testo. Testo bo mehkejše,luknjice v testu bodo enakomernejše in kruh se bo počasneje staral in sušil (vse to sem si zapisala).Jaz bi dodala še to,da se manj drobi.Saj verjetno je pri drožeh tudi kaj takega,da delajo encimi namesto kvasovk-kaj misliš???? Katero polnozrnato moko si ti uporabila in koliko vode si dala??? Aki

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jan 2005 10:32

hvala, aki, saj Goljta ne poznam, samo knjigo sem brala, je pa ista stvar, vsaj v osnovi, mislim pa, da tudi količine, tudi prednosti so čisto enako napisane, torej je verjetno ista stvar. Torej dela, jupiii! Bom sprobala in to čim prej! Fino je tudi to, da lahko naredim to emulzijo, če mi gre kvas proti koncu trajanja, pa še ne bi takoj delal kruha, podaljšam rok trajanja za 2 dni:) (Vedno nekaj manipuliram, a ne?;) Pri drožih mislim, da ne pobiješ kvasovk, ampak enostavno delajo druge bakterije: mlačnokislinske, namesto kvasovk, oboje proizkvajajo ogljikov dioksid, ki napihne testo, isto dela tudi pecilni, samo na drug način (kemijsko). Polnozrnate moke sem probala že skoraj vse, ker sem vedno še kaj drugega spreminjala, tako da težko kaj rečem, katera mi je bila najbolj všeč, graham vem da mi je bila všeč, pa moka iz celega pšeničnega zrna (mislim da Intes, pa tudi Mlinotest). Katere so tvoje favoritinje? Sem pa opazila, da super paše v polnozrnate kruhe med, jogurt, kefir, pa seveda semenke in oreški... Ti priporočam vse mogoče kombinacije. Vode sem dodala navadno 330 ml na 500 g moke, jogurta pa 350 in ni bilo preveč. Samo kvas mi dela težave, vedno mi prveč vzhaja... Danes nisem delala kruha, ker je včeraj še ful štrukljev ostalo in jih bomo meli za malco:) Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

27. jan 2005 20:43

Saj dalam razno razne kombinacije. Zdaj se trudim bolj z konstantno,ker bi rada ugotovila do koliko delov moke iz celega zrna lahko dodam črni moki,da bo kruh še primerno vzhajal in višino obdržal in tudi na katerem programu mojega kruhomata bi tak kruh najlepše spekla. Ko bom to poštudirala,bom pa spet vse sorte not metrala.Rženega sem vedno delala s skuto,je bil zelo dober,potem ajdovega z orehi,kadar pa delam žemljice pa dodajam več vrst moke hkrati(med drugim tudi čičerikino,ajdovo,proseno,ovsene kosmiče ,pa kaka zelišča ali semena).Samo zdaj moram pri polnozrnatem priti do kape. Sem delala tudi že s sušenimi paradižniki in olivami zavito kot potico,ampak bom po Recinem receptu sama sušila paradižnike, sem prepričana da bo še boljši.So se mi kar sline vlekle, ko sem brala. Je pa s temi kruhi tako,da čim bolj je moka polnozrnata,bolj poln okus ima kruh in niti ne paše kaj gor mazat.In tudi zelo nasiten je,zaleže za več ur. Aki

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

28. jan 2005 9:51

TE POLNOZRNATE MOKE KJE KUPITE?VERJETNO JE RAČUNICA ITI V KAKŠEN MLIN.JAZ SEM IZ KRANJA KJE V OKOLICI JE PRIMERNA IN UGODNA CENA MOKE Bernarda

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. jan 2005 10:27

aki, se priporočam za tvojo zmagovalno kombinacijo! kje pa kupuješ črno moko? Sušene paradižnike bom tudi jaz delala, v pon. grem po aparat za sušenje sadja in zelenjave:) Po kakšnem receptu delaš ti, da dobiš kapico (polnozrnati in navadni kruh)? meni vedno preveč vzhaja in zbiram tuje in svoje izkušnje... Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

28. jan 2005 19:44

Veri! Saj je še nimam-zmagovalne kombinacije namreč.Doslej je bil samo črni kruh ( to je tisti bolj črn od T 850)s kapico(poleg tistih bolj belih).To moko sem dobila iz mlina iz okolice NM.Ta bo kar nekaj časa aktualna,ker sem jo dobila kakih 10 kg.Sem tudi krompirjeve žgance naredila z njo in so vsi rekli,da so bolj okusni kot z belo moko.Sicer pa kupujem moko tudi v trgovini,najraje pa na biotržnici,kjer sem kupila to polnovredno dvozrno piro ki jo sedaj dodajam črni v razmerju 4:1 in pečem na različnih programih.Zadnjič sem ga pekla na osnovnem programu,pa mi je precej narastl in tudi precej padel.Danes sem ga pekla na FRENCH programu(podaljšano pečenje in vzhajanje, kadar je v testu večja vsebnost ržene ali polnozrnate moke)je očitno manj vzhajal in tudi manj padel-sicer dober ampak ni lep.Bom probala še 5.program za polnozrnati kruh.Ne vem kakšna je razlika med tema dvema programoma,takega opisa v navodilih ni.Toliko o kapi.Bom še poročala. Potem,da nadaljujem o kupovanju mok, sem na biotržnici kupila tudi polnovredno enozrno piro.Skratka izbira je velika.Včeraj mi je pa mama dala rženo moko,koruzni zdrob in proseno kašo kupljeno v mlinu pri Kranj. BERNARDA če želiš ti lahko priskrbim naslov. Veri! kar se tiče premočnega vzhajanja: morda živiš na višji nadmorski višini od 750m,ali imate morda zelo mehko vodo -baje je to tudi lahko vzro. Upam,da se nisem preveč zatipkala,ne utegnem kontrolirat.LP Aki

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. jan 2005 18:42

aki, hvala, da se z mano trudiš najt pravi vzrok pretiranega vzhajanja! Živim v Ljubljani, na 350 nadmorske višine, mestni vodovod ima kar trdo vodo po plastenkah za zalivanje sodeč in po usedlini pri kuhanju čaja... Pa tudi na morju (nadmorska največ pol metra) je bilo isto, res pa da sem tam uporabljala deževnico, ki je zelo mehke in bi stvar imela smisel... Uporabljala sem že kvas, star ko svet, mislim, precej čez rok trajanja, vedno ga dam vsaj pol manj kot je v receptu, v aparat ga dam pa štirikrat manj... Bom probala še brez sladkorja... Sicer sem danes ponoči naredila koruzni kruh (koruzna 100g : bela moka 400 g, torej = 1:4) z mlekom (330 ml) in slabe četrt Žitove kocke kvasa (okoli 7g torej), pa dvema žlicama sladkorja in žličko soli na programu za Francoski kruh, sma hotla probat, kako to zgleda, če ma večjo skorjico). Ne vprašaj, spet se je usedel, čeprav manj... Kaj svetujete? Veri

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

29. jan 2005 18:48

Veri, sprijazni se s tem, da imaš drugačno energijo. Ker glede na vse nasvete očitno ni fizikalne razlage zakaj se ti to dogaja. Takoj ko dobim Kenwooda, ti ga posodim da ugotoviš če je "problem" v aparatu. lp, Marija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. jan 2005 19:54

Ja, galyka, očitno imaš prav:) Ker se mi isto dogaja povsod in tudi ko mesim na roke - samo tam ni tak problem, pač dam hitreje pečt - kar je navadno celo praktično, ker so stvari hitreje narejene:) Pa imam sicer zelo mrzle roke, ni problem v tem, da bi dala testu preveč toplote... lahko pa res 1x narediva kruha ti an moje, jaz na tvojem in če bo isto, potem je znanstveno potrjeno, da ni razlage:) To mam v genih, da si hočem vse razložit in dokazat (kriv je pa oči:) Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. jan 2005 11:38

Zadnjič sem pozabila povedati še eno prednost solno-kvasne emulzije.Namreč delala sem testo za pico in nekaj sem jo uporabila takoj,enhlebček sem pa dala v pvc vrečko in v hladilnik(če se ne motim celo v nulto cono).Ko sem ga zvečer vzela ven je bila vrečka čisto napihnjena in testo vzhajano.To je dokaz da tega testa ne morete prehladiti in je primerno za take kuhinje kjer je težko zagotoviti enakomerno toploto. Včeraj in danes zjutraj sem pekla koruzne žemljice in kajzarice.Razmerje 2:3.Koruzno moko sem poparila s krompirjevko in dodala emulzijo.Bile so zelo dobre.Tokrat sem tudi jaz dodala žlico sladkorja-se mi zdi da v koruzni kruh res paše.Drugače ga pa ne dajem ker ne prenašam sladkorja in pri uporabi emulzije za vzhajanje ni potreben. Včeraj ponoči se je pekel ajdov kruh z orehi v razmerju 1:4 (nisem nič poparila).Na dno posode sem dala vodo,sol in kvas, čez to dala črno pšenično moko in 100 g orehov.Programirala sem z zamikom 5-ih ur na osnovni program,svetlo zapečeno .Rezultat prav dober.Čisto malo se je povesla kapa.LP Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti