Aparat za peko kruha

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. jan 2005 18:05

Veri! Nevem kateri tip je ta črna moka,ker je iz mlina in mi tega niso povedali.Je temnejša kot 850, otrobov ne vsebuje-se jo z lahkoto preseje.Bi rekla da je nekaj vmes med polnozrnato in 850. No moj poskus z 100g moke iz celega pirinega zrnja in 400g tiste črne moke iz mlina pa ni uspel .Sicer je zelo lepo vzhajal,ko pa se je pekel pa je padel dol in celo malo razpokal.Ne morem verjet, da je tako drugačen od samo črnega,ker vsi ostali pogoji so bili ist,tisti drobnjak pa tudi ne verjamem da bi lahko imal kakšen vpliv..Sicer pa je dovolj pečen in zelo okusem. Pod polnozrnato moko pa smatram moko iz celega zrna. Do sedaj sem dajala polovico velike kocke kvasa.Mogoče bom probala s 1/3.Sicer pa jaz kvas pripravljam nekoliko drugače.Ne vem več avtorja, ampak je imel tudi tečaje za vzhajano testo( brala sem njegov članek v Nedelu) in je naštel kar nekaj prednosti:med drugim da lepše vzhaja,je bolj rahel,dalj časa ostane svež,je manj trd...morda še kaj.To bi lahko bila sodobna različica droži..lahko!? Sicer te pa prosim za tvoje rezultate z polnozrnatimi variantami. Seveda dobrodošli vsi namigi. Aki

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. jan 2005 18:31

Ja Veri, prav imas. Mene pa zanima, kaksna je tista tvoja knjiga o peki kruha? Ce se ne motim je od mojstra Goljata in se mi zdi da si omenila da jo imas. Mene namrec hudo ima da bi jo kupila. Vesna Vesna Milek Recko

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

26. jan 2005 10:08

Pozdravljene Veri , kot razberem iz zadnjih tem imaš aparat od KENWOODA.Kako si kaj zadovolna z njim?Ali se je posoda za peko vertikalna ali horizontalna?Koliko mešal ima 1 ali 2? Prosim če mi kaj več napišem o aparatu saj se zanimam za nakup tegale, ki je v akciji v Merkurju. Tukajle pri nas ga nimajo na zalogi (da ga bi videla v živo) in če ga hočem kupiti morajo naročit in tudi 100% ga morem kupiti, zato te bi prosila če mi kaj več napišeš o aparatu. Hvala LP Ethel Ethel

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 11:00

aki, kako ki ti delaš kvas? A kvasno solno raztopino, kot je napisal Golijat v knjigi Kruh? Daj malo opiši, prosim! Hvala za razlago o črni moki - torej ta ni iz celega zrna, ampak so otrobi vseeno odstranjeni, je pa bolj črna kot 850... Moji rezultati: danes sem naredila kruh iz malo kefirja in ostanek jogurt (skupaj 350 ml), pol kg polnozrnate moke, žlička soli, žlička sladkorja, 3 velike žlice semen in 6 g kvasa! No, prvič, da se gospod kruh ni vdrl oz. da ni preveč narastel, lahko bi celo rekla, da malo premalo, čeprav je naredil neko malo kapico... Torej moram probat s 7 grami:) Reca, ta knjiga je fajn, ti jo toplo priporočam. Poglej v kakšni knjigarni, te bo gotovo prepričala. Jaz sem jo kupila na sejmu (20% popust:) pri založbi Kmeški glas, zato ne vem več, koliko stane, je pa vredna precej:) Not je tudi žafranikin, ječmenov,... kruh. Poglejte vsaj v kaki knjižnici ali knjigarni, že samo za inspiracijo je fajn. Ethel, imam prav tega Kenwooda iz Merkurja in sem zeloooo zadovoljna z njim. Lepo speče po vseh straneh, tudi zgoraj, je zanesljiv, vzhaja še predobro, skratka nimam pripomb, razen, da se ne da samo peči v njem, vedno hoče še nekaj mesit, ampak tudi temu se lahko izogneš, če ne daš vanj gnetilke in ga prikolpiš 15 min. prej, predno želiš pečt. Potem bo 15 minut obračal tisto palčko, kar ne moti in potem še spekel. Zame to ni problem, saj imam pečico. Malo poglej, par strani nazaj sem se precej razpisala o tem kenwoodu, ko sem ga kupila. Če bi še 1x zbirala, bi spet izbrala tega. Naredi lahko najmanj 900 gramsko štručko (iz 500 g moke), še nisem stehtala; ima eno gnetilko, ki popolnoma zadostuje za to obliko - kruh je kvader, ki ima eno krajšo in eno daljšo stranico, a se ne razlikujeta takooo zelo, koliko je visok, je odvisno od tega, iz koliko moke delaš in koliko ti vzhaja. V rpincipu je visok toliko kot širok, dolg pa majčkeno več. Pride tak štiroglati hlebček (slika ob kruh iz avtomata, pod ostale jedi), je čisto fajn, gnetilko se da lepo vzet ven, na posodo se nič ne prime. Imaš 12 programov; navadni beli, navadni beli velik, navadni beli velik zapečen, polnozrnati (spet nav., velik in velik zapečen), za kvašeno testo (nekvašenega pa baje ne zna - tako je ugotovila Reca, sama še nisem probala), ta je ok, zamesi in vzhaja, sem probala, za francoski kruh (dalj časa pri nižji temp. - torej več skorjice, še nisem sprobala, Reca parvi, da je fajn), za marmelade, za sladka peciva in hitri program, pa še za podaljšanje peke - tu pozor: lahko podaljšaš samo 1x in samo po koncu enega programa, ne kar na suho! Torej če ni dovolj zapečen, podaljšaj raje za več in potem prekini, ko bo dovolj pečen. Nam so že tako dovolj pečeni. Jaz sem do sedaj probala: podaljšano peko, navadni beli, navadni beli velik, polnozrnati, polnozrnati velik, hitri program in za testo. zdaj skoz sprobavam program 5 za polnozrnat velik hlebček, da bi ugotovila pravo količino kvasa zame. Enak stane v Bofu ali Bigbangu 23000, pa nima tipke za izklop ekrana in ga moraš vedno izštekat. Ta merkurjev jo ima in je praktično, če imaš kje v kuhinji prostor za stalono mesto zanj in ti ni treba skoz ga prenašat sem in tja in ga odklapljat. Če te še kaj zanima, vprašaj! Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. jan 2005 11:08

Ethel le pohiti ne bo ti zal. Bojim se samo, da ne boje pekarne po Sloveniji ostale brez dela. Veri sem danes ze bila v knjiznici pa jo nimajo. Ker sem ze vrsto let narocnik revije Dober tek imam ugodnosti. Knjigo bi lahko kupila za 5.000,00 sit. Kaj menis? Vesna Vesna Milek Recko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 11:22

Kupi:) Veri

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

26. jan 2005 12:09

Reca jaz sem kupila knjigo direktno pri Mojstru Goljatu za 4200 sit. Veri, hvala za opis. Vrjetno bom šla ga naročiti.Čeprav pred 2 leti sem kupila od Clarctronika in nisem bila zadovolna.Namerč sem ga kupila že pokvarjenega ni delal grelec in na vrhu sploh ni zapeklo.No potem sem kar nesla nazj in vzela nekaj drugega ven. Upam da ta je res uredu. lp Ethel

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

26. jan 2005 12:17

Še eno vprašanje Reca videl sem tvojo fotko od kruha-super.Kakšen aparat imaš pa ti? Zgleda bolj podolgovata zadeva. Veri tudi tvoj je take oblike? LP Ethel

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 13:26

Reca in jaz mava isti aparat. Moj je tudi take oblike, je pa malo varka v sliki zaradi perspektive, zgleda bolj podolgovat kot je - vsaj meni. Zato sem ti napisala, da je tam slika, ker je to isti aparat. Moj še nima tako visoke kapice, ker mi šreveč vzhaja, pa potem malo skup pade. Ampak današnji je bil že zelooo blizu:) Še malo, pa smo tam:) Res pa ej, da delam jaz iz polnozrnate moke, Reca pa iz 4/5 bele + 1/5 neke druge, pa je zato malo razlike. Ko bom mela digitalca, boste lahko vse videli:) Za Clatronike sem že večkrat slišala, da zgoraj ne zapečejo dobro, no moj Keni lepo zapeče tudi zgornjo skorjico:) Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. jan 2005 13:49

Veri je vse povedala. Jaz ga imam ze vec kot eno leto in sem imela sreco, kajti o aparatih nisem vedela nic. Knjigo bom pa zagotovo kupila. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti