Jedilniki po montignacu

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

10. sep 2009 15:38

Lišpava, tudi jaz sem jih iskala, pa jih še nisem našla. V t.i. 'zdravih' trgovinah v BTC so jih včasih imeli, vendar so mi rekli, da niso šli v promet in so zato ponudbo ukinili.

tulka

Lišpava  

član od: 9.6.2009

sporočila: 8

10. sep 2009 21:37

Hvala, če najdem, pa sporočim.

oktober  

član od: 15.3.2009

sporočila: 85

10. sep 2009 21:48

Tudi jaz sem že povsod v mojem okolišu iskala kitajske rezance iz sojine moke,pa je nisem našla nikjer.Imajo samo tiste iz riževe moke. lp oktober

MIZZI  

član od: 14.2.2009

sporočila: 41

11. sep 2009 17:52

Ojla! A mi lahko kdo pove, kako naj vem, če je na ovitku izpisan GI (npr. na novem šparovem kruhu Glyx je GI=38), da je ta pravi? Jaz namreč nisem nikoli prepričana, da tisto kar piše na ovitku, tudi zares drži. lp Mizzi

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

11. sep 2009 18:26

Na končnem izdelku lahko pač le zaupaš, da je informacija prava. Za posamezne sestavine pa si pomagaš s tabelo.

tulka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

21. sep 2009 23:15

Vračam se na prvi tir :

Z: jogurt z ovsenimi kosmiči

K: musaka brez krompirja; črna čokolada

M: nektarina

V: polnozrnate testenine z omako iz cvetače

tulka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

22. sep 2009 18:41

Lišpava je napisal/a:
Na str. 65 piše, da so kitajski rezanci izdelani iz sojine moke in imajo zato GI samo 22 in ker so pastificirani, jih lahko pojemo kolikor hočemo.

 

Halo, a to resno? Hvala, ne bi..........................

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

22. sep 2009 22:31

pastifikacija = iztis testene mase skozi sito

Zaradi velikega pritiska se mas pri tem segreje (govor je o strojni izdelavi rezancev, špagetov...) in nastane tenka zaščitna plast,ki upočasni absorbcijo škroba v telesu. Zato je GI pri špagetih nižji od GI pri, recimo, raviolih.

Vir: http://www.montignac.com/en/ig_fact_modif.php

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. sep 2009 6:09

Hvala za pojasnilo, tulka....

tulka je napisal/a:

...) in nastane tenka zaščitna plast,ki upočasni absorbcijo škroba v telesu.

No, škrob se tako ali tako ne absorbira v telo. Ker je tako velika molekula, seveda. Škrob se najprej prebavi, to narede encimi. Morda res najprej encimi malo počasneje načnejo ta plašč (če obstaja), ampak, saj menda ja te rezance prej kuhamo in to naredi že samo kuhanje. No, zaradi mene imajo lahko te testenine tudi nižji GI (komajda verjamem, da nižji od polnozrnatih, recimo). Nikakor pa ni treba, da si Montignac privošči take šlamparije. Meni se zdi tudi ta, da se zaradi segrevanja naredi zaščitna plast. Če bi se segrelo čez 150 st. recimo, bi se škrob najbrž spekel (kaj se naredi, če nam moka pade na vročo ploščo?)....

 

tejch  

član od: 27.3.2008

sporočila: 141

23. sep 2009 10:44

ponedeljek Z: nektarina, polnozrnati ovseni kosmiči, jogurt M: jabolko K: polnozrnate testanine s popečeno zelenjavo (brokoli, paprika, paradižnik), kitajsko zelje M: pest arašidov V: skuta z jogurtom torek na tešče sok grenivke Z: polnozrnat kruh z marmelado BS, skodelica posnetega mleka, vinogradniška breskev M: jabolko, 2 suhi marelici K: popečen tofu, brokoli, paprika, paradižnik, skleda zelene solate M: pomaranča V: polovica piščančje hrenovke, paradižnikova solata danes: Z: jabolko, polnozrnati ovseni kosmiči z jogurtom in kefirjem M: sok grenivke K: beljakovinska pica M: sir V: skuta z jogurtom tejch

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti