Moj vrt

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. maj 2010 8:08

tulka je napisal/a:

Najprej moram povedati, da me je s to 'metodo' seznanil ežoj, da ne bom pobirala zaslug za nekaj, kar sem samo skopirala... (hvala!!!). Res je, sejanje traja in pobiranje seme iz dlani je posebne vrste zabava... V knjigi svetujejo, da si narediš nekakšno leseno 'sito' in nato polagaš seme na sredo vsake luknje. Jaz sem potegnila črte in polagala seme bolj na pamet in je bilo prav tako v redu. Pri večjih razdaljah pa si pomagam z enakostraničnim trikotnikom in polagam seme na robove, nato trikotnik premaknem itd... Menda se še posebej pozna pri korenju, kjer z redčenjem dejansko poškoduješ koreninice. Jaz sem z berivko poskusila za hec in me je povsem presenetilo...

tulka

 

Tulka ali Ežoj,

kako pa potem semena zagrebeš? Saj jih ne pustiš kar zunaj? Me mika, da bi poskusila, ker imamo berivko zelo radi in se res pojavi problem, ko je ne uspem redčit in potem gnije :(

Razumem do tega dela, da jih bom pravilno razvrstila po gredi. Samo kaj pa potem? Bom ja vse premešala...........

jasna

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. maj 2010 8:51

Jasna, jaz jih " poštupam " z zemljo, ponavadi vzamem kakšno grudico zemlje in je z rokami drobim in " poštupam " semenje. Včasih si tudi pomagam z zemljo iz vrčke, tisto, ki se kupi za rože ali sadike.

ežoj

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. maj 2010 13:35

O, hvala, ežoj, tole je bilo pa ekspresno. Bom sprobala, čeprav me bojo sosede verjetno hecno gledale, ko bom z ravnilom po gredici šarila, hehe.

jasna

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

13. maj 2010 16:59

Lep pozdrav vsem skupaj! Letos bom tudi jaz imela čisto svoj vrt. No če sem bolj natančna, ga že kar imam. Na njem že pridno rastejo rastline, pa tudi polži niso nič manj pridni Drugače sva, od kar se spomnim z mamo skupaj obdelovali domači vrt. Ampak to vsekakor ni isto, kot če sam načrtuješ, kupuješ semena, itd. Da ne bom predolga.... Pri tem forumu si kar nisem mogla kaj, da se ne registriram in se vključim v živahno, sproščeno, včasih nagajivo, predvsem pa koristnih nasvetov polno debato. Sedaj ko sem se pregrizla od prvega, pa vse do zadnjega posta, se mi zdi, da bi kaj v začetni fazi sajenja in urejanja vrta tudi sprmenila. Ampak nič ne de. Če bo kaj zrastlo bo super, če ne pa se vrt tako ali tako vsako pomlad na novo rodi. In že smo na štartni črti: Vprašanje: - že dve leti se trudim iz semena vzgojiti rabarbaro. Nikakor mi ne uspe Letos sta sicer pokukali dve mladi rastlinici iz zemlje, a sta kmalu propadli. Naj obupam in kupim koreniko? Načeloma rada vse vzgajam iz semena. Po izkušnjah so rastline manj dovzetne za bolezni, pa vrtne prsti so že navajene. Ideja za zatiranje ličink majskih hroščev: - na maminem vrtu sva jih vedno pobirali ročno. Sem in tja sva kako leto izkopali tudi vse trajnice in tudi tam dobro prebrskali. - lansko leto pa sem videla prispevek o gljivi, ki na naraven način zatira te male požrešne vražičke. Gljiva se imenuje Beauverio Brongniartii in je namenjena predvsem za travnate površine, kjer se udomačijo ličinke in delajo strašno škodo. Kako je z uporabo v zelenjavnem vrtu ne vem. Joj, sem upala da ne bom tako dolga. Za prvič naj mi bo oproščeno OleaSativa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

13. maj 2010 17:40

Olea sativa, navadna oljka torej, dobrodošla med nami.

Moja izkušnja z rabarbaro: pri eni gospe sem dobila sejanček, ki se je tam zasejal sam. Imam jo že nekaj (vsaj 10) let, zrasla je ogromna rastlina, peclji so debeli, listne ploskve res ogromne, 2 bi prekrili več kot običajno kuhinjsko mizo. Nikoili je ne gnojim, vse, akr naredim je, da pobiram liste. Še s tem se ne ubadam, da bi ji vsa socvetja porezala, ker je tako lepa, ko cveti.

S sejjanci je tako, da lahko dobiš dobro rasltino ali pa tako s tankimi stebli,.... Morda je bolje, da dobiš sadiko nekje, kjer je rastlina pokazala dobre lastnosti. Ampak ne zdaj, nekje v septembru bi bil menda pravi čas.

rimljanka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

13. maj 2010 18:06

Liste rabarbare uporabljam tudi kot insekticid,ki je močan Narezane liste namočim za 24 ur, nato z razredčeno tekočino 1:2 škropim vse kar ima uši. Škropljenje je potrebno ponoviti čez 3 dni.

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

13. maj 2010 21:01

Vikica, tole z listi rabarbare je pa zanimivo. Pa uniči uši? Koliko listov ( mislim na težo) in v koliko vode namočiš? regina Sporočilo je spremenil(a) regina dne 13. 2010 21:05

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

14. maj 2010 11:07

Ker si tudi jaz tega podatka od lani nisem zapomnila,sem pogledala malo po forumih in našla na spletni strani "svet je lep" navodila za več vrst teh škropiv. Vtipkala sem le "škropivo iz rabarbare". Poglej si to temo je zanimiva in bolj točna kot moja. Upam, da sem zadovoljivo odgovorila!

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

14. maj 2010 20:29

jasna1 je napisal/a:

tulka je napisal/a:

Najprej moram povedati, da me je s to 'metodo' seznanil ežoj, da ne bom pobirala zaslug za nekaj, kar sem samo skopirala... (hvala!!!). Res je, sejanje traja in pobiranje seme iz dlani je posebne vrste zabava... V knjigi svetujejo, da si narediš nekakšno leseno 'sito' in nato polagaš seme na sredo vsake luknje. Jaz sem potegnila črte in polagala seme bolj na pamet in je bilo prav tako v redu. Pri večjih razdaljah pa si pomagam z enakostraničnim trikotnikom in polagam seme na robove, nato trikotnik premaknem itd... Menda se še posebej pozna pri korenju, kjer z redčenjem dejansko poškoduješ koreninice. Jaz sem z berivko poskusila za hec in me je povsem presenetilo...

tulka

 

 

pomagajte mi, kje najdem tole razloženo?

 

Tulka ali Ežoj,

kako pa potem semena zagrebeš? Saj jih ne pustiš kar zunaj? Me mika, da bi poskusila, ker imamo berivko zelo radi in se res pojavi problem, ko je ne uspem redčit in potem gnije :(

Razumem do tega dela, da jih bom pravilno razvrstila po gredi. Samo kaj pa potem? Bom ja vse premešala...........

jasna

neika

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

14. maj 2010 21:03

Vikica, hvala lepa. Bom pogledala. regina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti