Moj vrt

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

18. maj 2010 20:21

hvala za nasvet, rimljanka. Tako bom tudi naredila. Nekaj malega endivije bom posejala, da bo za sproti. lp, baška

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

19. maj 2010 12:09

Zdravo vsem vrtičkarjem Tudi moj vrtiček si je zaslužil pohvalo sosede: "No, saj nekaj bo pa zraslo!" - Vse posajeno je pokukalo na plano, razen kumar. Verjetno je bilo zaradi slabega vremena prehladno. Tudi od buč so se listki pokazali samo od cukin. Tako da sem ostale bučke še enkrat sadila, kar v lončke. - Rukolo smo že pojedli, kar jo je ostalo je ratala rumenkasto rjava. Ne vem zakaj. Verjetno mokrota. Imam precej težko, ilovnato zemljo. Danes, ko je dan za plod bom to gredico prekopala in na prosto posadila paprike. - Vsi, ki se še sprašujete, Azijska mešanica je zakon. Odlična popestritev solate in raste ko nora. Vsak dan režemo. Radi je pa nimamo samo mi ampak tudi bolhači Fant pravi, da imamo idrijsko solato - polži,.... kakšni poži?! Juhu. S tistimi modrimi zrnci sem jih očitno prestrašila. Čeprav sem vseeno skeptična do strupov in sem jih natresla samo po potkah. Sedaj samo še sem pa tja kakšnega srečam, pa še to na travi. Sem se pa odločila, da ne bom več uporabljala tega. Oče je namreč prekopal kompost in našel ogromno slepcev. Tako da jih bomo nekaj preselili tudi k nam. Pa nočem da se še oni zastrupijo, ko bodo boge pože jedli. Pa še to. Med travo in vrtom sem posadila grmičke žajbla. Od takrat naprej poži ne hodijo več na vrt. Pa je takoj naslednja gredica berivka. - Koloratskih hroščev pa res ni. Sem mislila, da je to zato, ker sem prvič posadila krompir in niso še nikdar imeli razloga da pridejo.... Uživajte v sončku in vrtičkanju OleaSativa

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

19. maj 2010 12:46

Še nekaj o koristnih žuželkah: Najbolj znani so črički. Čričke lahko sami nalovimo in jih prenesemo v naš vrt. Po naravi so plenilci in tako jedo uši in ostale zajedalce. Poleg čričkov pa je dobro v naš vrt privabiti še naslednje žuželke: * Pikapolonica: tudi pikapolonice so dobri plenilci in imajo najraje listne uši, katere so trn v peti večini vrtov. Če slučajno v vrtu nimate listnih uši, pa se bo pikapolonica zadovoljila tudi s pršicami in manjšimi insekti. Prav tako pa pikapolonice jedo jajčeca hroščov, vešč in ostalih insektov. Najboljši način, kako privabiti pikapolonice je, da nasadite nižje cvetlice (grobeljnik, kozmej, vretenčnik, …), saj na ta način pikapolonice lažje najdejo nektar. * Bogomoljka: Te žuželke so dobesedno poguba za insekte, saj so tako kot že omenjeni žuželki plenilci. Res pa je, da pa bogomoljke jedo tudi rastline, zato je lahko riskantno imeti le-te v vrtu. * Zajedalska osa: Tu ne gre za vsem poznane škodoželjne ose. Ta vrsta ose je majhna in se hrani večinoma z insekti, ki jih najdemo na vrtu. Najbolj pogoste vrste te ose so: Ichneumon, Chalcid, Trichogramma in Braconid. Hranijo se z gosenicami, veščami, listnimi ušmi in ostalimi insekti in žuželkami. Poleg tega, pa svoja jajčeca izležejo med jajčeca zajedalcev in tako uničijo jajčeca zajedalcev, ko se osa izleže. Da lahko te ose preživijo na vašem vrtu potrebujejo vlago in hrano. Zato je priporočlijo, tako kot pri pikapolonicah, da nasadite že omenjene rože. * Zeleni mrežekrilec: To so občutljiva, skoraj prozorna bitja, ki jih najdemo v različnih barvah. Hranijo se z listnimi ušmi, jajčeci pajkov, vešč, … Privabimo jih lahko z različnimi rastlinami: angeliko, koprom, kozmejem in sončnicami. Vir: http://www.bodieko.si/tag/zuzelke (tu najdete tudi lepe fotografije omenjenih žuželk) OleaSativa

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. maj 2010 13:30

Vsem vrtickarkam in vrtickarjem- toplo priporocam, da si, ce le imate vsaj se malo prostora v vrtu, da si omslite tudi grahove poganjke. Noro dobro. Lahko uporabite kar navaden suh grah iz trgovine, pod pogojem, da je cel in ne polovicke. Namocite cez noc, potem pa v zemljo z njim. Pokrit s kopreno, bo prej skalil. Sejati na 14 dni, da je ves cas na razpolago. Ko zrastejo poganjki cca 5 sentimetrov v visino, jih porezemo in dodajamo solatam, testeninam, minestram, rizotam ali v sendvice, zavitke, itd. V tople jedi jih dodamo cisto na koncu, da so se hrustljavi in prakticno surovi. Poskusite, res vam ne bo zal. Zelo uspesno zrastejo tudi na okenski polici in sploh ni treba, da je veliko zemlje (par centimetrov zadosca). fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

19. maj 2010 13:47

fresh, do nekaj cm zmorejo zrasti tudi na vati, ker porabljajo zalogo iz semen, po moje zemlkja sploh ni potrebna. Poskusi.

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. maj 2010 13:52

A ves, da bom pa res naslednjo rundo na vati naredila. Je pa super okusno in trenutno sem cepljena na tole. Kaj hocemo, pri meni je pac tako, da imam vsake 14 dni novo obsesijo pri hrani. Sem pa ravno zadnjic nate mislila, ko sem nasla ogromno nahajalisce cemaza in takrat, ko sem se potepala po botanicnem vrtu. fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

19. maj 2010 15:33

fresh je napisal/a:
Vsem vrtickarkam in vrtickarjem- toplo priporocam, da si, ce le imate vsaj se malo prostora v vrtu, da si omslite tudi grahove poganjke. Noro dobro. Lahko uporabite kar navaden suh grah iz trgovine, pod pogojem, da je cel in ne polovicke. .....................fresh

Morda namoig, če seme ni iz vrečke za prehrano ampak iz vrečke za sajenje, je lahko s kakšnimi strupi tretirano. Tako zagotovo in za prehrano.

rimljanka

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

19. maj 2010 19:27

mene pa zanima za okro (bamijo). ali se jo seje na dan za plod? kupila sem namreč semena (Semenarna Ljubljana), ker bi rada naredila begovo čorbo pa še kaj, in je pri nas lani nisem uspela dobiti. Bo treba kar na njivi pridelati. Torej: kdaj naj jo vtaknem v zemljo (se poskušam držati koledarja Marie Thun), če pa ima kdo še kakšne izkušnje z vzgojo okre, bom zelo vesela. 5rusa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

19. maj 2010 19:31

Uporabljajo se plodovi, torej prav razmišljaš, pa čas za sajenje je tudi. Pazi, piše, da seme prej namočimo čez noč.....

rimljanka

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

19. maj 2010 20:59

Lepo pozdravljene. Prosila bi za nasvet kako se znebiti mravelj v vrtu?So namreč po celem vrtu pa to iz zemlje lezejo kar v "potokih". So mi že uničile cvetačo in kolerabico pa nekaj zelja . Hvala lepa že v naprej. urska79

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti