Palačinkina torta z malinami
Jagermaister tete Pehte
Sestavine
Lapuh - cvet marec
Trobentice- cvet april
Trobentice - listje april
Smreka - vršički april-maj
Robida - listi april -junij in september-oktober
Ozkolistni suličasti tropotec april-september
Navadna marjetica - cvet maj - september
Lapuh - listje maj-junij
Kamilica - cvet maj-junij
Gozdna jagoda - listje maj-junij
Brin - zelene jagode maj
Pelin maj-junij
bezeg - cvet maj-junij
Navadni rman - cvet maj-junij
Žajbelj maj- junij
Ajbiž maj-junij
Meta maj-avgust
materina dušica maj-september
Vinska rutica maj
akacija - cvet junij
Borovnice - listi pred zorenjem junij
Bela detelja - cvet junij-julij
Janež - zelen junij-julij
Kumina junij-avgust
majaron junij
Lipa - cvet junij
Širokolistni tropotec junij-avgust
Šentjanževka - cvet junij-avgust
Oreh zelen, zrezan junij
Rožmarin junij-avgust
Srčna moč - cvet junij-avgust
Pravi kostanj - cvet julij
Arnika - cvet julij-avgust
Njivska preslica julij-oktober
Tavžentroža julij-avgust
Navadna melisa julij-avgust
Brin - zrele jagode oktober-november
Sladkor
Postopek
V večji steklen kozarec za vlaganje nalijemo 5 l žganja (tropinovec ali sadjevec) ter postopoma po nabiramo, dodajamo rožice. Listov pest, cvetov 10-20 in majhno peščico plodov. Kozarec mora biti vedno pokrit, da tekočina ne izhlapeva. Vedno, ko dodamo rožice, z leseno žlico še premešamo. Rastline morajo biti oprane in osušene. Jeseni, ko rožice prenehamo dodajati, pustimo še 14 dni, vmes pa občasno premešamo. Glede na to, da rastline popijejo nekaj alkohola, ga postopoma dolijemo še kakšne 1/2 l. Kozarec naj ne stoji na vročem soncu ali premočni vročini.
Izdelava: žganje precedimo najprej skozi cedilo, nato še enkrat skozi gazo. Na 1 l žganja vzamemo 1/2 kg sladkorja in ga v večji posodi karameliziramo. Ko lepo porjavi, zalijemo s prekuhano vodo (na 1/2 kg sladkorja 1/2l vode), pustimo da zavre in se sladkor razpusti, nato odstavimo in ohladimo. Dolijemo še žganje, premešamo in pustimo stati kakšno uro, nato Jagermeister nalijemo v čiste steklenice.
Opombe
Če niste našli ali uspeli nabrati kakšne rastline, lahko daste tudi posušene, vendar so sveže boljše.
Moja mama čisto na koncu nalije še 1/2 l špirita, ali doda 1/2l konjaka, če ga ima.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Tudi jaz sem imela probleme z tako velikim kozarcem. V trgovini sem kupila kar "flaškon" (večji), ki ima širok vrat. V plastiko namreč zelo dvomim....
Ali se notri dajejo sveža ali posušena zelišča. Če sveže jih samo opereš in daš notri?
V kozarec dam sveža zelišča. Samo operem dam na servieto , da se malo osuši in nato v kozarec.
Kozarec imam v kleti bolj na temnem in hladnem prostoru.
Hvala še enkrat. Pa najdeš vse potrebne sestavine ali lahko kaj izpustiš ali daš posušeno namesto sveže?
Čao,
tudi jaz že drugo leto delam jegra - fenomenalen je! kakšno rožco sem lani tudi izpustila, ni bilo nič narobe, dala sem tudi kakšno posušeno. le malo več pelina bom dala letos, lani sem bila namreč zelo skromna, pa je jager premalo grenak za moj okus.
glede plastike in žganja: pri nas sami kuhamo žganje (oče) in kolikor vemo, plastika definitivno ni dobra za šnopček. lahko ga imaš samo kratek čas v plastiki, recimo za transport, drugače pa so primerne izključno steklenke, pa še to res dobro pomite in osušene.
aja, pa še to - jaz dam na 1 liter jagra 1 dcl domačih limonc ali domačega pomarančovca, ker sem naredil presladkega in jagra tako malo "pojačam".
pozdrav
V letu 2004 sem po receptu, katerega sem dobila od sodealvca , delala jagra. Na koncu pa nisem dodala na 1 liter žganja pol kg sladkorja ampak pol manj, ker je po moje preveč sladek. Letos ga bom delala več in sicer 30 litrov. Pa še to naj povem. Srčna moč je v gornjem receptu dodana samo v cvetu. Miislim da je to napaka ker cvet nima nobene vrednosti. Od srčne moči je treba dodati korenino, ki se koplje julija in avgusta.
Dam pa korenino srčne moči v sadjevec in jo pustim stati najmanj 30 dni. Pijemo jo brez sladkorja in je za me, pa čeprav sem ženska boljše, kot vsak viski. Poskusite.
gad, 30 litov? ojoj. no, sicer se ga da pa res hitro stočit. pri nas ga že nekaj časa ni več. so se kar navadili, da se pri nas domač jager dobi. če pomislim, tudi 30 litov lahko kaj hitro poide. sliši se ogromno, ampak če je hiša cel čas polna, pa kak literček za darila ....
Takoj na začetku sem našla cvetove lahuha, ki pa niso bili rumeni, ampak modri. Potem sem naslednji dan ugotovila, da sem nabrala cvetove repuha. Pobrala sem jih ven, sedaj pa me skrbi, da je stvar strupena. Vedno sem mislila, da je lapuh pravi tisti z ogromnimi listi, iz katerih se dela tudi "za otroke"
Rožice nabiram naprej in močno upam, da se ne bomo zastrupili.
Že drugo leto nabiram zdravilna zelišča in jih namakam v žganje in potem v jeseni poljubno sladkam. Pijača ki nastaja nima imena je pa dobra. Letos sem prvič začel s pripravo Jagermaistra izgleda dobro, kako bo pa za popit pa še ne vem. Sam nisem dodal srčne moči, ker je ne poznam bom jo drugo leto, upam da ne bo okus okrnjen. Zdravilna zelišča pa navadno nabiram na travnatih površinah naših gora, se mi zdi da so boljša. Za barvo pijače sem uporabil robode in bezgove jagode.
Pozdravček,
ursnikk, za barvo pijače ni potrebno dodajati jagodičevja. dajo se samo zelišča, barvo dajo predvsem zeleni orehi, nekaj pa tudi karameliziran sladkor, ki ga daš na koncu. jaz sem lani imela zelo svetel zvarek, me je kar skrbelo, kako bo izgledal na koncu, da bo presvetel. ko sem dodala karamel, je žganje potemnelo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Čokoladni eklerji