Marmelade

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

8. jun 2006 15:45

Kje pa kupujete pektin? LP gordana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

8. jun 2006 16:09

Moniak: jagode nareži na koščke, recimo povprečno velike na 4 dele, ali na 6, posuj s sladkorjem, zmešaj, pusti v hladilniku nekaj ur, lahko čez noč. Dodaj limonin sok, na 1kg jagod od ene limone, ali malo več. Kuhaj v široki kozici, da voda hitro izpari, intenzivno mešaj. Ko se zgosti, lahko dodaš malo želina, ki ga zmešaj z nekaj žlicami sladkorja, posuj po marmeladi in hitro premešaj, da se ne naredijo grudice. Gre tudi brez želina, a je treba dalj kuhati, da se marmelada zgosti. Kapni malo marmelade na krožniček, ki je bil v hladilniku, daj ga v hladilnik, vmes ne pozabi marmelade mešati, po par minutah je že jasno, če je marmelada dovolj gosta. Zdevaj v čiste kozarček, pokrij s pokrovčki, jih privij, pokrij z brisačo in pusti, da se ohladijo. Marmelada, če je iz močno rdečih jagod, ostane zelo lepe rdeče barve. Kar se tiče količine sladkorja: jaz ga dam malo, morda 30 dag na 1 kg jagod, raje še manj. Limonin sok je obvezen, pripomore k zgoščevanju marmelade in prispeva malo kislosti, ki je jagode nimajo. Veliko uspeha pri kuhanju marmelade in užitkov potem, ko bo izginjala iz kozarčkov. rimljanka

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

9. jun 2006 18:34

mene pa zanima, če je že katera delala marmelado v aparatu za peko kruha. Kakšne so vaše izkušnje? atic

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

12. jun 2006 13:04

Lisa kako pa olupiš češplje? Romamad

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jun 2006 13:27

zrele češplje se kar dajo lupit. Običajno se jih da kar "sleči". Oče mi je enkrat pripovedoval, da so v njegovi mladosti češplje lupili pred sušenjem in take so bile potem (draga) delikatesa. Lisa

moniak  

član od: 7.1.2004

sporočila: 31

15. jun 2006 10:06

Rimljanka, hvala za recept. Glede lupljenja pa ... nekoč sem prebrala, da se tale pektin, ki je tako pomemben za marmelado, nahaja največ ravno v olupkih od sadja in je avtorica knjige (naslov nekaj takega kot Konzerviranje in zamrzovanje) odsvetovala lupljenje v kolikor nas seveda olupki ne motijo. Meni osebno so olupki v slivovi marmeladi recimo prav všeč. Poleten pozdrav vsem!

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

15. jun 2006 12:28

Sem že naredila rabarbarino marmelado in je lepe zelene barve.....bom poskusila z njo nadevat rolado....potem bo to super rolada z zelenim nadevom...kot strupena.Hahahaha ANJA

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

22. jun 2006 10:52

moniak, ne vem sicer če ti je tema še aktualna, ampak včeraj sem skuhala zelo dobro domačo jagodno marmelado. Natehtala sem si 1,2 kg očiščenih in odcejenih jagod in jih narezala v lonec. Natehtala sem še 0,5 kg sladkorja. Kupila sem "Gelefix 1:2" (to je želin z dvojno močjo, pri katerem porabiš enkrat manj sladkorja). Želin se zmeša z dvema žlicama sladkorja in se vmeša v jagode. Jaz sem sadje potem na močnem ognju med mešanjem zavrela. Potem primešala še ostali sladkor in med mešanjem rahlo kuhala še kakšnih 5 minut. Uporabila sem domače jagode, zato je marmelada privlačne živo-rdeče barve in izjemne arome. Je pa res, da so domače jagode že v osnovi bolj sladke, zato tistim, ki jim je všeč rahlo kiselkast okus priporočam, da dodajo pol vrečke citronke, ali pa limonin sok. Klea

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. jun 2006 16:15

Moniak, v moji shrambi se redno, vsako leto , znajde kakšnih 30- 35 vrst džemov in marmelad. Tovrstno packanje me pač veseli. Naredim običajne marmelade in specialne "zvarke". Ker je bilo vprašanje po posebnostih, sem pač dala recept za meni ljubo posebnost. Ker so v tem džemu ohranjene cele polovičke češpelj, bi "palčke" lupin (če drugega ne) motile estetsko. V drugih variantah pa seveda češpelj ne lupim, ker tudi mene zmlete lupinice ne motijo. Lisa

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

22. jun 2006 21:29

Kaj pa recept za marmelado iz breskev, mogoče ima katera? biba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti