Marmelade

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

30. maj 2006 22:07

Ja, s tvojim zadnjim stavkom se popolnoma strinjam. Ampak pektin pa še vedno ni konzervans, je samo sredstvo za zgoščevanje. rimljanka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. maj 2006 23:09

Ja, Rimljanka, prav imaš, malo "šlampasto" uporabljam izraze. Pektin res zgosti marmelado, se še spominjam iz otroštva, ko smo dodajali marmeladi rdeči ribez ali nezrela jabolka, ki imajo veliko pektina. Vendar se mi je vedno zdelo, da je marmelada zaradi gostote tudi bolj obstojna. teta torta

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

31. maj 2006 8:44

Jaz sem včeraj že pisala o marmeladah, pa bom še danes ponovila: Sama imam veliko izkušenj pri pripravi marmelad, ker jih delam iz vsega, kar mi zraste doma, naberem ali pa tudi kupin- riberz, maline, borovnice, marelice, slive itd. Ob novem letu in tudi drugače pa jih uporabljam tudi za darila, pa so vsi navdušeni. Lepo mi uspejo in tudi dobre so. Nekaj osnovnih principov. 1. Kuham jih v kvalitetni alu -gus ali gus posodi s teflonsko oz. titan oblogo, da se mi ne prismodijo - amapk vseeno jih je potrebno mešati in nikoli več kot 3-5 litrov skupaj in vedno na močnem plinu s polno odprtim gorilnikom, 2. trše sadje - breskve marelice, jagode itd...vedno posujem s sladkorjem - ne preveč en večer prej in pustim v hladilniku, da se lepo presladkori, maline itd--kuhan takoj; 3. Za "lahke" marmelade uporabljam fruktozo ker je veliko bolj zdrava od. navadnega slladkorja - za presnovo ne potrebuje glukoze - torej ne obremenjuje slinavke. To piše v strokovni literaturi.Je sicer kar precej draga amapak gre. 4. Vse marmelade tudi bistveno manj sladkam kot je recept - povprečno do 30 -50 dag. Delam bolj po občutku Za ohranitev barve dodajam citronsko kislino in limonin sok tik pred koncem kuhanja; 5. Za želiranje uporabljam želirna sredstva 1:2 oz. 1:3; želirnega sladkorja ne uporabljam ker ima za mojn način priprave dodano premalo želirnega sredstva in marmelada ne želira dovolj , če jo kuham samo 2-3 minutre, ko zavre. 6. Kozarce po umivanju in sušenju vedno segrejem v pečici na 50 stopinj ali pa tudi v mikrovalovni, vroče polnim in hranim v hladnem in temnem prostoru. Če ni temno, jih pokrijte s temno folijo. Svetloba tudi uničuje barvo. 7. Za sladkorne - fruktozi dodajam natren sladilo v tekočem stanju. - vsakega približno pol , ker se mi zdi drugače preveč grenka, ali pa samo sladilo za diabetike, vendar bolj redko. Tako mešano sladkane marmelade mora pač pojesti bolnik oliko manj, je pa zato okus boljši. 8. Moje marmelade pri tem načinu priprave ohranijo skoraj v celoti okus svežega sadja in tako tudi ni moteč malo kiselkast okus. Nihče mi še ni rekel, da so premalo sladke, ampak so jim zelo všeč. Pa veliko užitkov in veselja ! rega

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

31. maj 2006 9:11

rega je napisal/a:
3. Za "lahke" marmelade uporabljam fruktozo ker je veliko bolj zdrava od. navadnega slladkorja - za presnovo ne potrebuje glukoze - torej ne obremenjuje slinavke. To piše v strokovni literaturi.Je sicer kar precej draga amapak gre. rega
Moj komentar sicer nima nobene veze z marmeladami, bi pa rada popravila napako. Kot prvo za presnovo sladkorjev se potebuje inzulin in ne glukoza. Kot drugo pa se tudi pri presnovi fruktoze potrebuje inzulin, vendar manj kot za saharozo - fruktoza ima manjši glikemični indeks in povzroči manjši poras krvnega sladkorja in zato se tudi porabi manj inzulina. mufin

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

31. maj 2006 10:32

Hvala za vse nasvete! Nisem diabetik imam pa male težave z težo, zato se mi je zdelo da bi bile manj kalorične marmelade boljše. Zdaj sem pa res v dilemi, kaj naj naredim. Marmelade bomo jedli doma vsi. Ne jemo jih pa prav pogosto zato sem hotela narediti nekaj malih kozarcev jagodne, marelične, mešane in mogoče še kakšne druge marmelade. Mogoče bi bilo res boljše marediti normalno marmelado. Ponavadi sem kupila želirni sladkor in naredila po njihovih navodilih marmelade, vendar se mi zdijo te presladke. Vse nasvete bom prebrala in potem nekaj skombinirala. Še enkrat hvala. Lep pozdrav! AK

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

31. maj 2006 13:26

moj recept za marmelado je takšen: 2,5 kg sadja 60 dag sladkorja (maj ali več je odvisno od tega kako sladko sadje imamo) 2 vrečki želirnega sredstva Pri nas se tega poje veliko, za zajtrk na kruhu, v navadnem jogurtu, na palačinkah, s polento, cmoki,...nihče ni še nikdar rekel da je marmelada presladka, kvečjemu obratno...:) jasna

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

31. maj 2006 17:41

pridružujem se mnenju tete torte in tudi jaz raje uporabljam (jem) sladkor, kot kemijo. sploh pa je natrena priporočljivo samo 10 kapljic dnevno največ uporabit, kar je več je škodljivo. mogoče pa se bo katera spomnila, pred časom je bila po tv oddaja o neki rastlini, iz katere se dela sladilo podobno sladkorju, vendar veliko bolj zdravo, pa tudi dosti bolj sladko (tudi 10x slajše), tako da se ga posledično porabi bistveno manj kot sladkorja. nisem pa si zapomnila imena rastline. ali katera ve, oziroma je gledala? pppp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

31. maj 2006 17:43

mansaj, pri razmerju 1: 0,2 pa zanesljivo ni presladko. V večini receptov je razmerje 1 : 1, kar je zame absolutno neužitno. Tvoje marmelade bi mi bile zanesljivo všeč. rimljanka

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

31. maj 2006 18:19

To je stevija. riba-ribica

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

31. maj 2006 18:19

Ima katera izkušnje, v kakšnih količinah dodajamo pektin, pri kuhanju marmelade? katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti