6. avg 2006 21:44
Ja, po moje je zelo pomembno, kako so sadike "gor spravili". Če so rasle v inkubatorskih razmerah (idelana temperatura, vlaga, osvetlejnost, gnojenje, tretma z rastnimi hormoni....) so "razvajene", nenavajene na krutejše razmere tam, kjer jih bomo imeli.
Potem seveda sledi transport od bogve kod, v kontejnerskih tovornjakih, pa potem jih na tistih stojalih pripeljejo v kako trgovino, kjer je temačno, pa..... čakajo, da se jih usmili kakšna roka, ki kiih zalije,..... ali pa tudi ne....Če imaš srečo in jih kupiš takoj potem, ko soo jih dobili, še gre, sicer pa......
Če pa kupiš rastline, ki so zrasle bolj naravnim razmeram podobno in so se ob tem morale malo boriti za preživetje, so pa zato razvile odpornost na neoptimalne razmere v okolju, predvsem na spreminjanje temperature, vlage,......, je seveda veliko več možnosti, da se bodo uspešno prilagdile na razmere, ki jim jih nudiš. Skratka, tudi za rastline je lahko stres, če je prave vrste, koristna reč.
Meni se pač kupovanje v vrtnarijah zdi najboljše, ker so rastline zrasle tam (vsaj večina). seveda pa pogledam še, kakšna je kondicija rastlin,... Ampak to je težko napisati, treba je rastlino pač videti.
Rastlina, ki je v polnem cvetju, je mporda privlačna za kupca, ampak, ko odcveti, je za nekaj časa veselja s cvetjem konec. Rastlina se mora prilagajati na novo okolje, zato seveda ne more tvoriti cvetov. Če pa kupimo rastlino, ki šele razvoija cvetove, popki so pa že vidni, bo zelo verjetno cvetela precej dolgo po tem, ko jo bomo posadili.
Kupovanje po katalogih je pa itak lahko kupovanje mačka v žaklju.
rimljanka