22. jul 2011 11:01
Poleg moralno spornega Tolstojevega romana (mimogrede priporočam njegovo poznejša dela, zbirko esejev z naslovom : O umetnosti in družbi, del nje je objavljen tudi v Antologiji anarhizma, potem si pa mislite svoje) je bila omnejna tudi Anais Nin, ki jo pozna malo ljudi kot vrhunsko pisateljico. Veliko se žveči njeno trivialno erotično pisanje po naročilu (mislim, da 2$ na stran so plačevali njej in H. Millerju), ki je skoraj brez literarne vrednosti, zelo malo pa je znano o njenih študiji Lawrenca ali njenih intimnih dnevnikih, ki imajo zelo svojevrsten in pronicljiv jezik ter so prava literarna poslastica. Del njenih dnevnikov je zbran v romanu, ki je izšel tudi pri nas: Henry in June, kjer piše o trikotniku med pisateljem Henry Millerjem ter njegovo ženo June. Zelo samoanalitično, strastno in iskreno branje.
Zelo dobra knjiga je tudi A literate passion, Letters of Anaïs Nin & Henry Miller, 1932-1953, pismena korespondenca dveh literatov, kjer oživi ljubezen in pripadnost literaturi, čutnost, kavarniško vzdušje, Montparnasse, Clichy , vino, težak cigareten dim in poezija. Veliko življenja in silovitosti je v tej knjigi.
O ostalem je dobro povedala že Vandelina, morda lahko samo dodam, da življenje se ponavadi ne ozira na tako močne sodbe in nas pusti nedotaknjene, če se jim predamo.
Nisem pa še brala njegovega (Tolstojevega) življenjepisa, imam zacahnjeno. Na splošno imam rada Rusijo in njeno literaturo (kakot tudi film), Dostojevski je zame eden najboljših pisateljev in njegov Zločin in Kazen vrhunska knjiga. Ruske like na splošno druži burkaštvo, ekscesi, ljubezen do literaure in svojevrstni patos, ki ga premorejo. Love it
terakota
terakota