Podražitve...

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:40

Strinjam se.

Tokrat je razlika v tem, da smo se povampirili vsi. Eni bolj, drugi manj. Tisti, ki so se bolj, to vedo in so to naredili bolj zavedno, tisti, ki so se manj, pa tega ne vedo in so to naredili nezavedno. Oboji zdaj sebe prepričujejo, da se niso, drugim pa očitajo, da so se ravno oni.

À propos "kurja juhica" - ko sem pred leti enkrat zatrdil, da je vojna na vsakih nekaj desetletij neizogibna, so me vsi gledali, kot bi bil Hitler. Neizogibna je ravno zato (v tem primeru vojno razumi kot simbol), ker smo se mi zdaj kao prepričali, da je več ne bo oziroma da to počnejo neki zlobneži. No, to smo mi.

Nauk zgodbe: če bi bili za začetek iskreni do samega sebe in do samih sebe, potem bi bilo stresanje iz hlač manj nasilno. Tako pa bo spet vojna. In to je v bistvu dobro: itak nas je preveč. Na, pa sem spet Hitler 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 06. 2012 19:43

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. sep 2012 19:48

666 je napisal/a:

Strinjam se.

Tokrat je razlika v tem, da smo se povampirili vsi. Eni bolj, drugi manj. Tisti, ki so se bolj, to vedo in so to naredili bolj zavedno, tisti, ki so se manj, pa tega ne vedo in so to naredili nezavedno. Oboji zdaj sebe prepričujejo, da se niso, drugim pa očitajo, da so se ravno oni.

À propos "kurja juhica" - ko sem pred leti enkrat zatrdil, da je vojna na vsakih nekaj desetletij neizogibna, so me vsi gledali, kot bi bil Hitler. Neizogibna je ravno zato (v tem primeru vojno razumi kot simbol), ker smo se mi zdaj kao prepričali, da je več ne bo oziroma da to počnejo neki zlobneži. No, to smo mi.

Nauk zgodbe: če bi bili za začetek iskreni do samega sebe in do samih sebe, potem bi bilo stresanje iz hlač manj nasilno. Tako pa bo spet vojna. In to je v bistvu dobro: itak nas je preveč. Na, pa sem spet Hitler 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 06. 2012 19:43
A imaš ti kakšnega sopodpisnika na ta nick, tale tvoj zadnji post je v ostri kontradikciji s tisto pridigo o vzpodbujanju malodušja...:))))))) lp, proxima

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:53

Hehe

Ja, včasih je težko vse stlačiti v en prispevek  Zato pa je debata, da se (eden drugega, pa tudi vsak sebe) nadgrajujemo, dopolnjujemo, razvijamo.

Jaz kontradikcije ne vidim, toda jaz vem o sebi tudi stvari, ki jih vi smrtniki na kulinariki ne veste

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. sep 2012 21:19

Že leta 93 je kolega, precej odločen nasprotnik socializma, dejal, prej so se vsaj komunistov bali, zdaj se barabe ne bojijo nikogar več. Našo post tranzicijsko družbo vidim nekako takole: Del je ostal v zlatem socializmu, del je s svojim čoporativnim upravljanjem gospodarstva ustvaril svoj mali komunistični raj in del nas več ali manj neuspešno poskuša preživet v kapitalizmu. Neuspešno tudi zato, ker po gospodarstvu mesari podivjalo krdelo brez nadzora in strahu.

MiškaMiša je napisal/a:

Naj mi bankirke tule ne zamerijo, ampak kapitalizem je dolgoročno nevzdržen sistem, to je lahko jasno vsakomur, ki ima narejeno devetletko. Kapitalizem temelji na pozitivni gospodarski rasti 3 %, kar pomeni, da moramo letno 3 % več pridelati in 3 % več zapraviti. To seveda ne gre v nedogled, je kot piramida. Zmanjka surovin, zadušimo se v odpadkih, če drugega ne omenjam. Zato kapitalizem propada in bo propadel. Mislim, da je edini dolgoročni sistem v temu, da potrošiš toliko, kolikor lahko sam proizvedeš in nič več.

Resnici na ljubo imamo 99% umetnih potreb dandanes. Troši le kolikor lahko in kupuj le tisto, kar res potrebuješ. Samo če bi danes vsi tako razmišljali, kapitalizem propade, ker potem ni več 3 % gospodarske rasti. Pri 1 % je namreč že v krizi.

Ne rabite novega avta na 5 let, zakaj? Imejte ga 15 let. Ne potrebujete novega telefona vsako leto, novih oblek, ker tako narekuje moda, če so stare še dobre.

Kapitalizem propada in bankirji tega ne dojamejo, večina ljudi prav tako ne, misli, da se bo kriza prebrodila, pa se ne more, kot je koleg Ežoj napisal že razloge, zakaj ne.

Miška Miša

Ni problem v kapitalizmu samem. Sicer imaš prav, da je problem željena ali zahtevana rast BDP. Vendar je po mojem razumevanju problem globlji in sicer v samem več je bolje. Vsi v tem t.i. razvitem delu sveta stojimo na tej poziciji. (Če kdo misli, da ne, se dobimo konec tedna v prestolnici, da malo izložbe razbijamo, kurimo avtomobile in terjamo nižje plače.) Gospodarstvo samo sledi temu. Več železa, več plastike, več nafte, več prodaje, višje plače, več potrošnje, več železa....  Tako se obupno poskuša v prepolne riti, ki že dolgo ne morejo prebavit vsega, stlačit še nekaj in še malo več. Ravno v tem smislu sem mislil, da je dražja hrana dolgoročno mogoče celo dobra. Če seveda pomeni odmik od potrošniške manije in bo naš smisel življenja postavila še na druge temelje in ne samo na lovski nagon lačnih oči.

LP

Sergej

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. sep 2012 23:35

Uf, Sergej, mal bi spremenil kakšno besedo in se strinjal s tabo: več železa, več plastike, več nafte, več prodaje, manjše plače ( kajti, kriza je, dovolj je tistih, ki so pripravljeni delat za majhno plačo ), kapitalistični prasci bolj debeli, pa več železa........

Problem je v kapitalizmu samem, ki terja nenehno rast, to je imperativ, rezultat je to kar imamo danes: preveč nepotrebnih izdelkov, proizvodnja katere namen je ustvarjanje dobičkov a ne zadovoljenje potreb, potrebe se izmišljajo........

Querida amiga, ......... ma tudi s tabo se večinoma strinjam. Seveda, gre tudi za menjavo, kajti smo v enaindvajsetem stoletju, torej precej časa od iznajdbe denarja, seveda ga bomo uporabili kot menjalno sredstvo, ne bom menda kmetu popravil traktor ( recimo ) in pol terjal, da mi da v zameno pšenico in krompir, bolj praktično bo da uporabimo denar.

Ne bi rad, da posežemo po težkem orožju, ki se mu reče Maltus, ali Smith ali Ricardo, Marx, Keyns, Friedman............... ( naj spomnem, da so že davno pred Marxom ugotavljali, » da kapitalisti do dobička sploh niso upravičeni, kajti kapital je akumulirano delo........« ), rekel bi ostanimo kar pri logiki ( pa zaradi mene lahko tudi kmečki ).

V prejšnjem postu sem mal vehementno trdil, da ( tako je izpadlo ) razen mene in Mencingerja praktički nobeden ne ve kaj se dogaja in ne razume sedanje krize. To seveda ni res, že ves čas kapitalizma, ljudje premišljujejo o pravični družbi in delitvi. Naj omenim le par stvari, ki se lahko najdejo na internetu, vtipkati je treba recimo » common welfare economy, ali univerzalni temeljni dohodek ali economy Christian Felder. Seveda se tudi z Žižkom apriori strinjam, tudi če nisem slišal ali prebral, kaj je povedal.

Torej, trenutno je na planetu taka situacija: polovica ( ok, čez palec ) aktivnega prebivalstva neredi dobrin za vse prebivalce planeta. Ušteta je vsa hrana, obutev, obleka, učitelji, zdravniki, policaji, sodniki, trgovci......... V sedanji ureditvi, ta, aktivna polovica ima delo in za to prejme denar kot menjalno sredstvo. V naravi kapitalizma je, da povečuje dobičke in to bo šlo na ta račun, da kapitalisti nabavljajo nove stroje, bolj produktivne, potrebovali bodo manj delavcev, torej manj bo zaposlenih. ( nekaj se jih bo zaposlilo na proizvodnji in distribuciji kakšne nove nepotrebne reči, kakšnega i phona........ ). Problem so oni, ki dela sploh nimajo in nič ne kaže, da ga bojo tudi dobili ( kljub nebulozam politikov o zagonu gospodarstva, novih izdelkih....... ), kaj naj oni uporabijo za menjavo: imajo le čas, in tega lahko uporabijo da vzgojijo kakšno solato, paradajz........... in si vsaj malo pomagajo. Lahko se tudi družba popolnoma postavi na nove temelje: recimo, sredstva za proizvodnjo ( matr, dikcija iz enih drugih časov ) naj bodo v lasti države, država lahko potem organizira ( recimo ) štiri urni delovnik in je spet problem rešen, spet vsi imajo delo.........

No, to je vse na planetarnem nivoju, če bi bil ves planet ena država. Kaj pa sedanja realna situacija? Smo del Evrope, ki je daleč od ideala. Veliki ( karkoli to pomenilo ) bojo sebe že zaščitili ( poglejte Grčijo: najprej so jim banke rinile denar, da bi imeli čimvečje dobičke, sedaj, ko je Grčija prezadolžena, je to Evropski problem, nikjer se ne sliši, da gre pravzaprav za reševanje pohlepnih ( večinoma ) nemških bank ). V okviru take Evrope, mi ne bomo proizvajali cigaret, sladkorja, počasi bo prišlo na vrsto olje, pa meso, pa krompir......... vse v imenu neke višje demokracije..........

Slovenija mora bit samozadostna in mora porabit sam toliko kolikor proizvede. Seveda, kakšno reč moramo uvozit, vendar to mora bit pokrito s izvozom in tako jaz razumem to, da porabimo le tisto kar sami ustvarimo. Sedanja gonja pri nam o zmanjševanju srtoškov je popolnoma neumna: od česar bodo odpuščeni živeli, nič se ne reši, če se iz uprave odpusti recimo 1000 ljudi. A bojo oni pol vzeli pištole in ropali in se tako preživljali?

Torej, problem današnjega časa je pravična razdelitev ustvarjenega, izključiti je treba v prvi vrsti kapitaliste.................

666, saj se sliši simpatično: delati dobra, dajati pozitiven zgled in kaj je še tega, vendar se bojim, da je to premalo, za rešitev tele planetarne krize!

ežoj

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

7. sep 2012 7:16

Ne da se mi filozofirati kot tebi, mlada Vendelina, ki to nisi, samo troje:

1. Sem preventivno že zapisala, da me mnenja tistih, ki jih kapitalizem napaja ne zanimajo, ker niso objektivna.

2. Mnenja tistih, ki ne znajo mojega imena prav napisati, me res ne zanimajo, ker pri tem ne gre za neznanje, ampak nespoštljivost do pisca.

3. Nikjer nisem zapisala, da zapraviš le to, kar ustvariš, da mi pridigaš o menjavi izdelka A za B, ampak sem zapisala, da zapraviš TOLIKO KOLIKOR ustvariš (ne nujno iste dobrine).  Kdor me površno bere, s tem spet kaže na svoj odnos. Torej tebi po domače: Ne troši več kot imaš.

Očitno misliš, da piramidni sistem trošenja dobrin in smetenja dolgoročno vzdrži, ker si očitno na vrhu piramide in kasiraš, za prihodnje generacije pa ti kot kaže, ni zelo pomembno.

Za pridne kmete, delavce, tiste, ki nekaj ustvarijo ne bo težav v novem sistemu, ta kratko pa bodo potegnili tisti, ki znajo le sedeti na denarju: borzniki, zavarovalničarji, bankirji, denarni skladi itd.

Problem kapitalizma ni v blagovni menjavi, ampak v tem, ker dopušča pogoltnost in grabljenje tistih, ki najmanj delajo in je popolnoma brez nadzora in učinkovitim sodstvom za korupcije in malverzacije. Lahko da bo tudi kapitalizem, samo bo drugačen, ne bo več tak, kot so prejšnje avtorice dobro zapisale: povampirjen. In denar ne bo več osnovna vrednota, navadna voda bo večja.

Tako je pač moje mnenje, ti pa misli, da je kapitalizem večen, če želiš, in da je kriza le letos.



Miška Miša

Sporočilo je spremenil(a) MiškaMiša dne 07. 2012 07:30

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. sep 2012 8:37

Mene je čedalje bolj strah prihajajočih časov.

Tudi jaz mislim, da se kapitalizmu, kakršnega poznamo danes, izteka čas. Ampak kako priti iz tega, ustaviti ljudi, ki so si nagrabili enormno količino vseh dobrin, medtem ko nekateri že nimajo kaj dati v lonec?

Močno dvomim, da bo šlo po mirni poti.

rosie

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

7. sep 2012 9:18

Seveda in žal ne bo šlo po mirni poti. Ni v naravi človeka, da bi se sam čemu odpovedal in za kaj odgovarjal.

V tolažbo: V Sloveniji se bo zgodilo pozno. Cankar je pa že pred več kot 100 leti v svojih zgodbah lepo razložil zakaj.

Miška Miša

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. sep 2012 9:24

MiškaMiša, kako to misliš, pozno?

Je že res dolgo, kar sem nazadnje brala Cankarja, ga bo treba spet v roke vzet.

rosie

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

7. sep 2012 9:25

MiškaMiša je napisal/a:

Seveda in žal ne bo šlo po mirni poti. Ni v naravi človeka, da bi se sam čemu odpovedal in za kaj odgovarjal.

Zdaj, ko smo to že enih sedemintridesetič ugotovili v tej temi, se lahko pa vsi skupaj udobno namestimo in z daljave opazujemo ta naravni fenomen, katerega del pa mi že nismo, a ne?

Dajte, no, ljudje! Med "jaz določam vse" in "jaz določam nič" so svetlobna leta možnosti, priložnosti in odgovornosti! Tam vmes je življenje, ne pa pri "jaz določam vse"!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti