Moj vrt

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

2. mar 2012 10:50

Jovita hvala za izčrpen nasvet,tako bom tudi storila.Nasploh pa zelo rada berem tvoje nasvete,mi zelo prav pridejo:)

antonija7

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. mar 2012 10:58

rimljanka je napisal/a:

... Če začneš malo še s tem, da se da semena, vsaj del, pridelati sam, enako velja za sadike, da obstajajo izmenjave semen,......



rimljanka

 

Zlasti priporočljivo za tiste, ki ne zmorete porabiti toliko semen, kolikor jih je ponavadi v vrečkah. In za tiste, ki bi radi popestrili vrt z rastlinami, ki jih v slovenski trgovski ponudbi ni, in za vsakogar, ki  mu tak način ustreza ....



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 02. 2012 10:59

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

2. mar 2012 23:01

@rimljanka in/ali ostale brihtne buče:

Ilovnata zemlja je kisla, ane? Torej je fino, če posujem z apnom. A lahko posujem z apnom na vrtu in potem sadim/sejem ALI naj najprej sadim/sejem in potem posujem IN kakšen naj bo časovni razmik med tem?

 

Hvala!

 

PS: Jutri gre ena solata v vrt, druga v tamajcene lončke, v nedeljo, upam, v lončke še brokoli.

 

Pa še to: Koliko se držite setvenega koledarja?

rag_doll

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

3. mar 2012 7:53

Ragg_doll moje skronmo nmenje je, da bo veliko bolj učinkovito in veliko bolj poceni, če ti mož na vrt navozi pesek (mi rečemo Poljčanski, gre za lomljeno skalo), in ga preštiha v zemljo skupaj s kompostom.Kar korajžen naj bo pri tem, ni pa potrebno delati ceste iz vrta.Poročaj o rezultatih...

Po luni je danes list, toraj pravi dan za sajenje in setev solate (kot vidiš, se ga držim, vedno bolj, če je le možno).Danes bom sadila tudi šalotko, mi veliko bolj uspeva od čebule, pa še kupi se težko in draga je.

 

jovita

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

3. mar 2012 8:34

rag_doll je napisal/a:

Ilovnata zemlja je kisla, ane? Torej je fino, če posujem z apnom.

rag_doll

Ne nujno, po poje. Vsekakor pa potrebuje rahljalna sredstva, drži se nasveta jovite. Tudi pri nas je taka prst, zato redno uporabljam zastirko, suho ali osušeno mlado travo, recimo. Pa narezan gabez, plevel, ki ga pred cvetenjem populim. Pomaga tudi, če na prazne gredice poseješ kaj za zeleni podor. Se splača vzeti v roke priročnike Miše Pušenjak, preprosto, sistematično in NAŠIM RAZMERAM primerno je napisano. Res priporočam.

Zadnja leta, ko je prst že boljša, ne štiham, ampak le prekopljem zveliko motiko, se prst manj obrača in je, vsaj po mojih izkušnjah, bolj rahla. Ne uporabljam pa hlevskega gnoja (ker nimam možnosti, je pač tehnično prezah+tevno), ampak Organik, Hulum, zastirko, pa še kaj.

 

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

3. mar 2012 9:02

Spodaj je povezava na nasvete Miše Pušenjak glede dobrih sosedov na vrtu.Tabelo si vsako pomlad sprintam in nosim s sabo, ko grem sejat-sadit.Preizkušeno drži.Sem si eno leto omislila sončnice za konec grede, potem sadila krompir.Ni bilo nič iz sončnic in ne iz sosednjih vrst krompirja...

 

http://www.pesticidi.net/nasvetizakmetovalce/mesani_po

jovita

mlg  

član od: 27.9.2009

sporočila: 67

4. mar 2012 18:16

Jaz sem zadnje dni nekje videla, slišala ali prebrala-nimam pojma kje sem informacijo pobrala, da se čebulček seje v skupinah po tri skupaj in sicer pod kotom 45 stopinj. Jaz sem zmerom sadila samo eno glavico (pa je bolj droben, sem in tja je kakšna zavidljiva glava), letos pa bom probala v skupine, pa da vidim kaj bo ratalo. Baje ima čebula rada dren med koreninami tako kot paprika.

 

Ali mogoče katera od vas takole sadi in kakšni so vaši rezultati.

mlg

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

4. mar 2012 18:45

Nikoli slišala, je pa privlačno, vredno preizkusa. Morda se spomniš, od kod ti in formacija.

Sem pa včeraj spravljala narazen en drobnjak, lani kupljen v eni od trgovin v lončku (mislim, da v Lidlu). Iz enega lončka sem dobila množico sadik za 50 cm korito, najmanj 30 skupinic po 3 ali 4 sadike. Korenine so imeli tako prepletene, sem jih morala z nožkom rahljalti, da sem jih spravila narazen, očitno pa rastlinic to ni nič motilo. Je že veselo poganjal, čeprav je bil celo zimo pozabljen na ganku, pod streho, nič zalit, nič zaščiten.

rimljanka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

5. mar 2012 7:28

Mene pa zanima, kdaj in kako lahko na vrt posujem pepel? In še eno vprašanje...letos sem imela semena na podstrešju in me zanima če so še dobra, ker so definitivno zmrznila?

Teka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

5. mar 2012 10:41

Pepel je najbolje sedaj skladiščit. Dodam ga zeleni in kapusnicami takrat ko to sadim.

Trosim  ga kasneje po čebuli, fižolu ko so rastline velike že kakšnih 10 ali vec cm.

Semena ne verjamem, da je bilo tako mrzlo na podstrešju, da bi zmrznilo. Naredi kalilni preizkus.

 

 

martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti