Moj vrt

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

29. feb 2012 19:54

Mi smo na sončni strani Pohorja in imamo zelo hitro sušo zato pomladi hitimo s sajenjem in setvijo.

Korenje zelo dolgo kali (6 tednov), zato je sedaj pravi čas za setev zgodnjega pridelka (enako pretršilj, za katerega raje kupujemo sadike, kot bi čakali, da vskali).

Antonija 7, mislim, da bi, če bi ga sadila na folijo in pokrila s kopreno.Jaz kupim črno folijo z luknjami (menda ga imajo za solato v merah 5x1,5m).Robove zagrebem in potem sadim v vsako luknjo v vsaki drugi vrsti, tri vrste na eni foliji.Ni potrebno okopavati in ne zagrinjati.Ko vidiš, da so pri luknji vidni plodovi, lahko začneš pobirati.Enostavno dvigneš folijo in pobereš.Za prvi krompir in manjše količine zelo enostavna tehnika.Ne pozabi, da je zemlja še hladna, zato pripravljeno gredo pusti nekaj dni, da se zemlja pod folijo zagreje vsaj na 10-15 stopinj.Sploh pa so naslednje teden še napovedane ohladitve, zato moraš posajeno gredo zaščititi z kopreno.

jovita

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

1. mar 2012 7:33

Ravno predvčerajšnjim sem se zgubljala med semeni in si priskrbela tisto, kar si mislim letos (prvič!) posejat/posadit. Starejša soseda je včeraj že nekaj brkljala po vrtu, tako da je očitno tudi pri nas že čas za prvo delo.

Kot vidim, solato lahko posejem v tiste male lončke, da se naredijo sadike, potem pa presadim v vrt? Korenje, peteršilj in čebulo pa lahko kar v vrt, pokrijem s kopreno in čakam na najlepše? Motovilec sva sejala pozno jeseni,tako da bo verjetno ta prvi.

 

 

rag_doll

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

1. mar 2012 8:50

Pozdravljeni!

Lansko leto sem imela prvič v najemu vrt v velikosti 80 m2, za katerega sem plačala 25,00 eur. Letos mi je lastnica povišala najemnino na 45,00 eur (celoletno). Bila sem presenečena nad dvigom cene, pa mi je odgovorila, da se je davek na zemljišče tako povišal. Vem, da to ni res. Sedaj sem v dilemi ali vrt sploh še obdržati. Če izračunam vse stroške, se mi vsekakor ne izplača. Res pa je, da imam izredno veselje delati na vrtu. Naj povem še to, da ima ta gospa ogromno zemljišče, na katerem nas je približno 100 vrtičkarjev in je letos vsem skoraj za 100 % povišala najemnino. Pravzaprav to ni bistvo tega, povpraševanje je veliko, zato si lahko privošči takšne cene. Bolj kot razmišljam, se ne morem odločiti kaj naj storim. Kaj menite vi? Imate kakšen pameten nasvet?

 

Hvala in lep dan vsem!

ursula-ce

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

1. mar 2012 12:47

Če računaš takole: znesek dveh ali treh kav s smetano na mesec v povprečnem lokalu je primerljiv s ceno najema vrtička na mesec. Če dodam na tehtnico veselje do vrtička, dela na njem, pa pridelek, za katerega veš, kako je zrasel, kako je bil gnojen, škropljen,....... Če začneš malo še s tem, da se da semena, vsaj del, pridelati sam, enako velja za sadike, da obstajajo izmenjave semen,......potem bi, vsaj jaz, ne imela dileme.

 

 

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

1. mar 2012 13:22

Ursula-ce vrt velik 80 m2 sploh ni majhen.Na njem lahko pridelaš vse, tudi krompir, če imaš veselje.Kg solate je med 1-3 €, odvisno od časa in kvalitete.Sprostitev na njem, pa nima cene, kot pravi Rimljanka.

Po luninem koledarje je čas rožic.Danes bom počistila gredo s trajnicami.Grablje, škarje, motika, pa gremo...

jovita

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

1. mar 2012 20:02

Mi lahko prosim katera pove , zakaj je dobro po zemlji na vrtu posut apno ?

manca51

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. mar 2012 20:11

Če je zemlja prekisla, se z apnom to mal izravna - vsaj kolikor je meni znano.

lp

cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. mar 2012 20:12

antonija7 je napisal/a:

O punce že razmišljate in nekatere že sadite na vrt,tudi jaz ramišljam,da bi krompir kresnik že posadila in bi ga lahko okoli 1 maja izkopala.Bom poskusila,če bo gratalo.



antonija7

Če ga boš že sadila, ga pokrij s kopreno.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

1. mar 2012 20:14

Zmanjšaš kislost prsti, dodaš apnenec. In tukaj imaš kar nekaj informacij.

rimljanka

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

1. mar 2012 20:35

Rimljanka in elaphus , najlepša hvala za odgovor . To je bila pa res brzina .

 

manca51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti