1. feb 2008 20:09
Pa začnita s stanovanjem in ko ugotovita, da vama to ne ustreza, ga prodajta, finance pa obrnita tako, da se bo s kreditom izšlo za hišo. Je pa res, da se lahko z odejo pokriješ samo toliko, kolikor je dolga. Če želiš sanjsko hišo, pa si je ne moreš privoščiti, tudi v stanovanju ne bosta ravno srečna, ker bo vedno glodalo tisto "kaj pa če bi nama le uspelo".
Ko najameš dolgoročno posojilo za hišo, moraš vedeti tudi, da je hiša eno samo vlaganje in vzdrževanje, da se torej z vselitvijo zadeva ne konča ampak šele začne. Zato je pomembno, kakšne dohodke imata in vsaj približno, kaj vaju čaka v prihodnjih nekaj letih. Zato bo treba želje uskladiti z možnostmi.
Odločitev je odvisna tudi od navad, pa načina življenja, koliko ti pomeni, da lahko stopiš iz dnevne sobe na lasten kos zemlje, da sediš na lastni terasi in zreš predse, brez da ti sosed s sosednjega balkona lahko pljune v krožnik. Ali pa ti hoče samo zaželeti dobro jutro, pa ti nisi pri volji, ker hočeš imeti mir.
Rimljanka predlaga vrstno hišo. AMpak zanimivo, jaz, ki imam izkušnje z življenjem tako v bloku kot v hiši, bi vrstni hišo izbrala čisto nazadnje, morda kaj malega za stara leta. Sem raje v stanovanju kot v vrstni hiši. Morda zato, ker živim v veliki hiši s precej zemlje okoli, pa vajeni smo biti glasni, treskati z vrati, ropotati, skratka počnemo vse tisto, zaradi česar bi nas vrgli ven iz vsakega bloka. Tudi o tej plati razmisli.
Sicer se pa dajo danes stanovanja tudi takšna kupit, da si malce izoliran od sosedov, saj ninujno, da gresta v kak večji blok, kjer so stene kot iz papirja.
Stanovanje ima to prednost, da ni toliko stroškov kot s hišo, za marsikaj skrbijo drugi. Pri hiši je pa vedno nekaj: vrt, ograja, žlebovi, garažna vrata, fasada, obnova lesa, vsako sezono kurilno olje, pa streha in ko se krog sklene, se začne nov. Je pa prednost, da si res svoj na svojem.
Dajta na eno stran vse pluse in minuse hiše, na drugo stran vse prednosti in slabosti stanovanja. Ugotovitev primerjajta s finančnimi možnostmi. Ti pa rečem, da z dobrim arhitektom, ki pozna tudi nekaj gradbeništva in obvlada torej obe plati gradnje hiše, lahko storiš marsikaj. Govorim ti iz izkušenj, ker je svakinja arhitektka (ki ima ob arhitekturi končano še fakulteto za gradbeništvo in ga ni mojstra, ki bi jo lahko žejno čez vodo pelja) in je že pri gradnji očetovih dveh hiš (pri prvi je bila premajhna...) aktivno sodelovala. Tako da obvlada vse, od idejne zasnove do pridobivanja dokumentacije in na koncu še kaj privije, če je treba.
Hočem reči, s pravim prijemom lahko tudi vidva prideta do svoje sanske hiše.
Zdaj sem kar tako natresla nekaj misli in izkušenj, morda ti kaj le pride prav.
Mamamia
mamamia