Jabolčna torta
Pečen slivov džem
sladka priloga
- 3 ure
- 5
Sestavine
5 kg sliv
3 kg sladkorja
2 dl vinskega kisa
2 dl ruma ali po okusu
Postopek
Slive operemo, izkoščičimo in jih damo v pekač.
Posujemo jih s sladkorjem in premešamo. Pustimo jih stati čez noč.
Naslednji dan jih prelijemo z rumom in pečemo 2 uri na 200 stopinj.
Med pečenjem malo pretresemo pekač.
Stresemo v vroče kozarce in še za kratek čas damo v pečico, da se naredi zgoraj skorjica. Še vroče zapremo in počasi ohlajamo.
Opombe
Zelo dobra priloga za palačinke z orehi, lešniki ali za razna peciva.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Ne, ni treba, je pa dobro, da je marmelade skoraj (recimo 1 cm) do roba.
aha, hvala, zanima me še, kakšna količina se pa dobi iz 10 kil recimo,približno
Hm, odvisno, kako močno ga dehidriraš. Ne pa posebej veliko, po moje ti ostane, ker moraš računati še dodani sladkor, nekje 1/4, morda 1/3, ampak, to je le moja ocena, po spominu. Vsekakor bi bil moj nasvet tak: če imaš slive, naredi, kolikor se le da, pač v več serijah, taka marmelada je dobra tudi še po nekaj letih, praktično nespremenjena.
Ce se komu ljubi racunati : imela sem 24 kg sliv, potem ko sem odstranila koscice in dodala okrog 7 kg sladkorja sem dobila 23 velikih kozarcev.
Se nekaj me zanima, morda kdo ve, od kod izvira tale recept? Moja prijateljica pravi, da iz Poljske...bi bilo zanimivo vedeti, no vsaj jaz sem radovedna.
Jaz to pečen 2.5 ure na 200,pa je kot juha,vse plava
Premešaj, pa čez 5 minut spet,....................in se bo zgostilo, ker bo voda izhlapela.
Vceraj sem naredila eksperiment. V pekacu na cca 200 stopinj slive, v loncu na plinu pa priblizno ista kolicina.Vse sem prejsnji dan prepojila s sladkorjem in rumom in cisto malo kisa. Rezultat: na plinu sem mesala in pobirala pene, po dveh urah in pol je bila marmelada gotovo, vsaj za tako konsistenco kot jo imamo radi pri nas. V pekacu je bila malo bolj redka, tako da sem prelila, cisto malo pomesala s palicnim in se malo pokuhala v loncu.
Ko sem na kroznicku primerjala obe marmeladi, skoradaj ni razlike, ne v barvi, ne okusu. Dela v pekacu skorajda ni (lahko gremo vmes na sprehod s psom ;-)), je pa cas pecenja daljsi in ce imamo pecico samo za en pekac je zadeva hudo dolga, vsaj za vecjo kolicino sliv...tako da..kaj pa vem. ;-)
Kozamurnik, tudi jaz ga delam najrajši na štedilniku in sicer na elektriki, v dveh posodah, pomagam si tudi s paličnim mešalnikom, pa je kar hitro.
Delala sem v treh loncih marmelado na štedilniku. Ker sem imela še razkoščičene slive, sem jih v globokem pekaču dala tudi v pečico, Na štedilniku sem kuhala 5 ur, v pečici pa 3 ure.
V pečici je bila, ko sem jo zmiksala s paličnim mešalnikom gostejša kot na štedilniku.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Fini mini Bamboloni