Goveji golaž
Goveji golaž je slastna in zabeljena mesna jed, ki velja za eno najbolj priljubljenih slovenskih enolončnic.
- 2 uri
- 5
To bogato enolončnico iz govejega mesa, zelenjave in veliko raznovrstnih zelišč in začimb že stoletja pripravljajo v gospodinjstvih srednje in vzhodne Evrope. Slovenska gospodinjstva niso izjema in njegov okus osvaja tudi sodobne trende.
Govedina se duši na počasnem ognju, dokler ne postane mehka in sočna, zelenjava pa doda jedi svežino in okus. Različne regionalne različice recepta vključujejo različne sestavine in načine priprave, vendar je bistvo golaža vedno isto: ustvariti okusno in domačo jed, ki greje dušo in poteši lakoto.
Golaž se pogosto postreže s kruhom ali polento in velja za udobno hrano, ki je kot nalašč za hladne zimske dni. Je priljubljena izbira za družinska in nedeljska kosila ter praznična srečanja. Priprava golaža ni zahtevna, sčasoma pa lahko vsakdo razvije svoj recept in ustvari lastno različico te slastne klasike.
Sestavine
Postopek
Goveje meso narežemo na poljubno velike koščke, čebulo olupimo in jo čim bolj drobno narežemo.
Jabolko olupimo, mu odstranimo pečke in ga drobno nasekljamo ali naribamo.
Na olju pražimo čebulo, dokler ne porumeni (ne sme porjaveti).
Dodamo meso, premešamo in pražimo, da meso spusti lasten sok.
Prilijemo govejo osnovo, dodamo lovorjev list, sesekljan česen in malo timijana, premešamo in pokrito počasi kuhamo na zmernem ognju. Občasno premešamo.
Medtem ko se meso kuha, pripravimo paradižnikov koncentrat. V majhni ponvi na malo olja pražimo paradižnikov koncentrat, dokler ne potemni. Pazimo, da se nam ne zažge, sicer bo golaž grenkega okusa.
Pražen paradižnikov koncentrat dodamo k mesu, prilijemo vino, dodamo jabolko, solimo, popramo, premešamo in počasi kuhamo 2 do 3 ure, odvisno od tega, kakšno meso imamo. Med kuhanjem občasno premešamo in dolivamo vodo.
Opombe
Tako pripravljen goveji golaž bo dovolj gost brez dodane moke, za kar bosta poskrbela čebula in jabolko. Imel bo tudi lepo temno barvo, ki jo bo dobil od praženega paradižnikovega koncentrata. Med praženjem se bo okus po paradižniku izgubil.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
golažu se lahko doda tako belo kot rdeče vino. lahko tudi oba, pol pol
jaz sem dodal dodatek iz paketka (namesto opisanih začimb). Še vedno je odličnega okusa. Meso pa se ravno prav skuha, v dveh do treh urah. Namig za kuharje, če si kito in mastno odrezal od mesa in ga kuhaš zraven se lepo vidi kako spremeni obliko in teksturo. Takrat veš , da je golaž kuhan.
Do danes sem golaž vedno kuhala po starem receptu svoje mame.
Recept resnično velja preizkusiti. Odlično.
P.S.: Čebulo sem 'cmarila' dve uri, bolj kot meso se je 'upiralo' jabolko. Naslednjič ga bom raje naribala in ne le na drobno narezala. Pa vino tudi ni bilo pri roki.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Eksotični suši
Grški pita kruh