4. apr 2007 22:21
Imam 5 nitni overlok Elna Pro5. Ko uporabim vseh 5 niti, izgleda takole: verižni šiv, ki NE izgleda kot običajni šiv, ampak kot veriga. Vezilje to dobro poznajo. Ptegneš za eno nitko, in brrrr, se vse z lahkoto spara.
Desni del od verižnega šiva pa je trinitni overlok, torej cikcaksto, entlano, po domače, obe plasti blaga, ki ju prej sešiješ skupaj, še enkrat sešiješ skupaj. V najboljšem primeru je to 7mm rob, ki se ga ne da razlikati. Zato ga jaz ne uporabljam.
Redko uporabljam tudi varnostni šiv. Ta izgleda takole: po sredini entla je navaden šiv in je cel rob širok tolilo kot šiv. Približno tako kot izdustrijski izdelki. Uporabljam redko in sicer od takrat, ko me je znanec, ki je delal ograjo na konce ulice opozoril: Hlače so se ti raztrgale. Čisto nove hlače, sešite s tem šivom , so se mi razparale skoraj po celi dolžini.
Overlok nudi tudi ploščati šiv, ki je okras in se redko uporablja.
Moj overlok ima tudi posebni šiv in sicer ozek rob in rolico. Ta šiv se uporablja za zavese in za spodnji rob oblekic, ki se ne robijo, za volančke. Tega je dobro imeti. Soseda, ki je šivilja, hodi take zadeve šivat k meni, ker ji tega ne naredi niti industrijski niti še en gospodinjski. Ozek rob ali rolan šiv PRIPOROČAM.
Meni je kar precej težav povzročilo dejstvo, da za navaden entel potrebujem tri sukance, saj me zelo moti , če so različne bare. Pa še enega za normalni stroj, Torej 4 enake sukance, kar je kar velik strošek.
Dobro je, če ima stroj dve širini entla, moj ima 7 in 9 mm, tako da lahko uporabim.
Stroj naj ima dva transporterja, kar je pomembno pri raztegljivih materialih.
Včasih so proglem igle, ki jih je za nekatere tipe težko dobiti. Moj ima enake igle kot jih potrebuje Bagatov stroj in se kupijo v vsaki trgovini. Sem si pa pustila prodati ene strašno drage, pri katerih ne odleti igla, posebej ojačane, pa so ravno tako šle adijo, torej sem zgrešila.
K mojemu stroju je bilo mogoče dokupiti nastavke za : šivanje perlic na nizu, elestiko, ravni šiv za dolgo robljenje ( jasno,da z verižnim šivom), nastavek za trakec, nastavek za paspuliranje ( to je trak, ki je običajno v kontrastni barvi, poševno urezan in se prevcej uporablja za robove na slinčkih in predpasnikih). Za te nastavke, razen prvega, sem dala precej denarja in nisem v skoraj več kot devetil letih uporabila nobenega. Pomembno je, da sem izdelala približno 70 predpasnikov, vse s paspulami, precej ravnega robljenja, enih 20 hlač z elestiko.
Kupila pa sem ščitnik za tačko, ki preprečuje mojim tačkam, da ne pridejo preblizu in morebitnim delčkom igle, da bi mi odskočilo v oko. No, s šivalnim strojem sem si nekajkrat preštepala prst in to zelo boli.
Najbolj pogrešam pokrivni šiv ti. iberdek. V tovarnah imajo posebne stroje za iberdek, to je šiv,ki je običajno na spodnji majici. Pa sem se tudi potolažila.
Zdaj naredim takole. kupim trak, ki ga z likalnikom lahko prilikaš na obe strani ( odličen je za hitro popravljanje odrobljenega krila ali roba hlač). Zgleda ko zelo tanka koprena ali tanek centilin. Potem odrežem približno centimetereski trakec , ga naudarim na spodnjem robu tako, da je pritrjen na notranji spodnji rob, ga obentlam tako, da ga s prave strani ni videti. Spnem z naudarkom ( t.i. hefto)in pazljivo polikam. Odstranim naudarek. Paziti je treba, da se blago ne raztegne pri likanju. Nato na gornji strani napravim dva ntančna in vzporedna šiva. To je način, s katerim lahko popraviš majčkeno sparano majčko, praviloma naj bi nadomestil cel šiv.
To je mogoče narediti tudi s cikcak šivom, vendar dan diferncial pri overloku na jersy, pa ne nabira.
Vsekakor prej poskusite.
Moja šivilja je kupila overlock Pfaff, stroj pa je slabši od mojega.
Izdelki z overlokom so dosti lepši in skrijejo napake nevešče šivilje.
Pa moč, izraženo v vatih, je potrebno pogledati, manjša moč pomeni, da gre počasneje in se hitreje segreva.
Overloki se razlikujejo prav v vataži, kar poglejte ponudbe in v diferencialu, ki ga nimajo vsi. Veri, ti imaš raziskavo trga, pa povej, kaj si odkrila.
Frina