21. dec 2017 9:56
Seveda. Atleta ne moreš več vprašat, kaj je pil .
Itak je to največkrat igra "Kdo prej zgugla"
21. dec 2017 9:56
Seveda. Atleta ne moreš več vprašat, kaj je pil .
Itak je to največkrat igra "Kdo prej zgugla"
21. dec 2017 10:06
Ja, oba sta na wikipediji, tako atlet kot vino. (Vino sem imela čast sama poskusit, robustno rdeče, dobro, da bi ga še angelci pili, ne samo atleti.)
lp, proxima
21. dec 2017 10:33
Milo of Croton je bil atlet, vino, ki ga je pil, pa Cirò...?
Če se bom kdaj potepala po Kalabriji, si ga bom tudi jaz privoščila, pa če je to pravilen odgovor ali pa ne:). Ampak spila bom le kakšen kozarček, ne 10 litrov, kot Milo
21. dec 2017 10:49
Recimo kar Milo iz Krotona, vino je pa res Cirò. (Da to čudovito vino v glavnem pride na police kot sestavni del raznih namiznih mešanic, se mi je zdelo čista desakracija, tako kot bi pri nas uporabljali refošk in teran zato, da bi ga mešali s cvičkom.)
Zgodbo o slavnem rokoborcu se splača kdaj prebrati, vince se pa občasno dobi v italijanskih Lidlih; če kdaj zaidete v Kalabrijo, si pa le vzemite čas za obhod po lokalnih kleteh.
Vilma, nadaljuj
lp, proxima
21. dec 2017 11:53
Proxima mi je z vinom dala dobro iztočnico...
Kako se je v vzhodnih predelih Slovenije (Dolenjska, Posavje …) imenovalo kratko obdobje v letu, v katerem je vinogradnik z dovoljenjem oblasti svoje vino prodajal brez davka? Naziv tega obdobja je nemška izposojenka, koliko dni je obdobje trajalo pa ne povem, ker je uganka že brez tega podatka dovolj lahka .
Po pripovedovanju mojega tasta je bil to pomemben vir zaslužka, po 2. svetovni vojni pa je zadeva v teh krajih bolj kot ne zamrla oz. se ponekod pojavi le še kot del kakšne etno prireditve.
21. dec 2017 15:22
Misliš "pušelšank"? Pa ti dve pokrajini res sodita na vzhod Slovenije?
21. dec 2017 16:12
Rimljanka, odgovor je pravilen.
Za pušelšank sem izvedela od tasta, saj so njegovi starši to še prakticirali, da so zaslužili denar za davke. In ker sem o pušelšanku in njegovi zgodovini premalo vedela, sem se pri oblikovanju besedila uganke poslužila gugla (itak) in plonkanja - žal brez uporabe svoje glave; jugovzhod bi bil boljša izbira . Ampak tudi jezikovna svetovalnica o zemljepisu nima pojma
Torej, rimljanka, nadaljuj.
21. dec 2017 19:02
Hvala. Meni je izraz poznan od davno, čeprav ne izviram iz vinorodnih krajev.
Besedo GAJŽLA najbrž poznate. Ima pa, vsaj, dva pomena. No, zanimata me razlagi pomena besede v obeh rabah. In ne, nisem se oddaljila od kulinarike.
21. dec 2017 21:01
Gajžla - bič oz. korobač, ponekod tudi tanjša vrv z vozličkom na palici za priganjanje živine ... ampak verjetno nisi imela tega v mislih, rimljanka, saj praviš, da se nisi oddaljila od kulinarike.
Zelo redko se uporablja izraz gajžle tudi za zoprne nitke pri strokih stročjega fižola.
Še kak kulinarični pomen besede mi je žal nepoznan, me pa prav zanima
22. dec 2017 6:39
Čakamo torej na drug pomen besede, saj za tega je bilo jasno, da je dobro poznan.
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Mandljevi piškoti
Carbonara s krompirjevimi tortelini