Podražitve...

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

10. sep 2012 17:03

Ja no, 666, napisal si, da sta fašizem in nacizem le oblika komunizma. Nikar se zdaj ne čudi, če jih boš zato dobil po prstih, ker si pač spet nekaj malega pomešal.  Ne glede na to pa se strinjam s kar precej stvarmi, ki si jih napisal v tej temi. Ampak pretiraviali pa le ne bi, navsezadnje se tukaj najdejo tudi ljudje, ki so dali skozi enega in drugega in ti lahko zelo nazorno povedo, kakšna je razlika. 

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

10. sep 2012 17:13

Ja, no, saj dobro vem, kaj sem zapisal, ampak tista moja izjava je bila v ekonomskem kontekstu.

Razlike med komunizmom in fašizmom v ideologiji (npr. zunanji politiki, politiki do manjšin ipd.) so seveda znatne, razlike v gospodarski politiki pa so v bistvu skoraj zanemarljive.

Da jih dobivam po prstih, sem že navajen Rade volje žrtvujem prste, če koga s tem pripravim do globljega razmisleka, če mu torej pokažem, da mora razmisleku "na prvo žogo" slediti temeljitejša, vsestranska in nepristranska refleksija. Strinjanje gor ali dol.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2012 17:20

666 je napisal/a:

Saj fašizem in nacizem sta le oblika komunizma



 

Daj, pa ravno si začel oblikovati pametne misli, potem pa taka neumnost....to bo za jezik s sirkovo krtačlo zdrgnit.

 

Tako fašiem (italijanski) in nacizem (nemški) sta najprej zajemala svoj elan na jezi najnižjih slojev proletariata in potem so vodstva to jezo modificirala v gibanje, ki je šlo s teptanjem čez čisto vse čez institucije, za to, da sta vodji (Hitler in Mussolini) dobila absolutno oblast. Od tu se je pa gibanje spremenilo v insitucionalizirano militantno gmoto, ki je imela tudi paralelno policijo in paralelno vojsko, ki si je v nadaljevanju prilastila še komando nad državno policijo in državno vojsko. Skratka, gre za gibanje, ki se je spremenilo v shemo nedeljive državne oblasti. Nedeljive v smislu tega, da veje oblasti med sabo niso neodvisne.  

Konstituens fašizma je torej to, da si ena skupina preprosto prilasti vse institucije in tako onemogoči, da bi bile te med sabo neodvisne. In ko se institucije med sabo ne morejo omejevati, se odpre polje zlorab tako v smislu tega, da si vladaljoča elita prilašča/krade materialne dobrine kot v smislu tega, da se tudi s fizično silo znebi nasportnikov. Zaradi tega lahko govorimo o fašizmu tudi v času diktature Franca v Španiji, Salazaarja na Portugalskem, Trujilla v Dominikanski republiki.....Perona v Argentini. Kar ne pomeni, da nobena država ni imuna pred konstituensom fašizma.

Komunizem je - pomenoslovno po Marxu - doba, v kateri je družbena delitev dela na taki stopnji - da lastnina ni več potrebna, ker je irelevantna. Komunizem je samo neka filozofsko do konca izpeljana ideja. V praksi ga še ni bilo. In ta ideja nima čisto nič skupnega s konstiutensom fašizma. Ne moreš nečesa, kar še ni bilo, dokazovati v praksah, ki imajo druge podstati.

Tudi ne gre enačiti komunizma z oblikami državnega socializma (okej, to delajo Šurla in ostali biseri na Reporterju in Demokraciji in v predvolilnih brezplačnikih - kar je samo po sebi dokaz, da je to enačenje bedasto).  Državni socializmi so imeli to nesrečno idejo (tu je Lenin kiksnil, Stalin pa od tu nadaljeval), da se bo kapitalizem zlomil na najšibkejšem členu (manj razviti) in da je tu ta pravo torišče za to, da s pospeškom dobimo socializem, od tam pa s pospeškom komunizem. Ti državni eksperimenti so trajali nekaj desetletij in vmes iztirili točno na tem, da niso med sabo uskladili ekonomije in neodvisnosti državnih instituciji in potem je vse skupaj postala ena čudna mešanica. In ja, ta mešanica ima na vesti mnoge človeške žrtve, v času stalinizma jih je bilo ogromno in ne verjamem, da je v Rusiji že dovolj volje, da bi se pravilno ocenilo število žrtev.

Ampak, da se razumemo: povojna svetovna ureditev stoji na temelju tega, kdo se je boril proti fašizmu in nacirzmu v drugi svetovni vojni in kdo je bil na fašistični strani. Povojna svetovna ureditev ni delala takega enačaja, kot se je tebi zapisala. Malo iz strateških razlogov (ne gre se zameriti SZ), predvsem pa zaradi dejstva, da se II. svetovna vojna ni začela zaradi tega, kar so počeli v SZ )in zasedli baltske države), temveč zaradi tega, ker je Nemčija napadla Poljsko in ker je bil ta napad zadnja kaplja, ki je šla čez rob evropske neodločnosti. Ni bilo več druge, kot da se napove vojno Nemčiji in da se ne miži več na to, da je Italija že nekaj časa imela v posesti Etiopijo in Libijo. In ker je v tej zgodbi Sovjetska zveza ta pravi čas stopila v tabor antifašističnih zaveznic, ki so zmagale v vojni, je pač povojna ureditev na temelju antifašizma in ureditev po volji zmagovalcev. Ker je pač tako, da red postavlja tisti, ki zmaga. In hvala bogu, da so bili naši dedje na strani zmagovalcev. Ker jih ne bi bilo, potem ne gre živeti v iluzij (razni omani in vaške straže in kar je še tega)i, da bi kdajkoli imeli ali svojo državo ali pa vsaj uradno komuniciranje v slovenščini. BTW, nekaj dni nazaj smo imeli debato o italijanskem etničnem čiščenju na Primorskem med obema vojnama, izvoli si tiste pasaže pogledat....

Ampak če nič drugega, v Jugi tako salamensko hudo od kakega šestdesetega leta ni bilo več. Standard je šel gor (sicer se je v osemdesetih izkazalo, da ekonomska podmena ne zdrži več in potem je sledilo razpadanje, ki se je izteklo v tragedijah). Slovenija jo je, kakor koli obračamo, relativno dobro odnesla. Tisti, ki smo otroštvo preživeli v Jugi, z vso ikonografijo vred, pa v vrstah za pralni prašek....se temu danes samo nostalgično nasmehenemo. Ker tisto obdobje je bilo tudi obdobje dobrega basketa pa tega, da smo vsi razvili smisel za imrpovizacijo (meni je nepresežena tista par-nepar, pa smo vsi imeli dva avtomobila pri hiši)  in funkcioniranja v sivem trgu (vsi smo kupovali marke na črno, potem smo jih pa polagali na devizne knjižice in banke so to lepo sprejemale in nikoli ni nihče vprašal, kako smo jih dobili, ker smo jih čisto vsi dobili na ne posebej legalen način) in relativno dober smisel za satiro. Ups, in če temu dodam še tisto, kako smo dvigovali denar na čeke v Zagrebu in preden je bilo to knjiženo....je inflacija že vse pojedla (ob tem je bil tisti model, ki ga je igral Leo DiCaprio v Catch me if you can....čisti amater). In leta 1990, ko je bilo te hecne mešanice konec, je bilo (se strinjam s svojim profesorjem Mencingerjem) ekonomsko objektivno bistveno bolj slabo, kot je sedaj, ampak vzdušje je bilo pa optimistično.

In v resnici mi je prav žal mlaldincev v dvajsetih letih in grejo proti tridesetim....in nimajo nobene izkušnje tega, kako stvari niso samo tragične in za obupat, temveč se da zadevam tudi smejati.

Vendelina jr.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2012 17:23

666 je napisal/a:

Ja, no, saj dobro vem, kaj sem zapisal, ampak tista moja izjava je bila v ekonomskem kontekstu.

 



 

1. Wrong again. Komunizem je teoretična izvedba, ki predpostavlja ukinitev lastnine. Nacizem in fašizem te predpostavke nimata.

2. Ne igraj žrtve. To ni seksi. Namesto tega se nauči sprejemati odgvornost za tisto, kar si izrekel. Ni pa treba iti po poteh Crnkovića, ki hitreje misli, kot pa piše.

 

Vendelina jr.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

10. sep 2012 17:25

Vse napisano je seveda res, Vendelina jr.

Posipam se s pepelom in ugotavljam, da sem klecnil pri gospodarskem enačenju komunizma s socializmom.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

10. sep 2012 17:26

 

666 je napisal/a:

 Rade volje žrtvujem prste, če koga s tem pripravim do globljega razmisleka, če mu torej pokažem, da mora razmisleku "na prvo žogo" slediti temeljitejša, vsestranska in nepristranska refleksija. Strinjanje gor ali dol.

Amen. Moli, da ostanemo plehki, enostranski in pristranski - kako se boš sicer sprehajal po tipkovnici? 

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

10. sep 2012 17:28

Vendelina jr., tudi midva piševa hitreje, kot misliva , kar je v bistvu dobro, kajti, če nismo zamerljivi, se lahko na tak način veliko naučimo 

Glej, ideološka izhodišča gor ali dol, za gospodarstvo neke države jaz ne vidim hude razlike med praktično obliko tuzemskega "socializma" (ne glede na to, kako daleč ali blizu je to Marxu) in nacionalsocializmom. Če se motim, sem se seveda popravljen pripraviti. Oziroma obratno.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

10. sep 2012 17:30

Če zdaj še parafraziram Vendelino jr.: "Pa ravno, ko sta se začeli tiho strinjati z mano, sta še eno temo obrnili v osebno obračunavanje."

Moliti ni ravno v moji naravi. Molim samo glavo skozi okno drvečega vlaka in pokasiram vse telegrafštange

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2012 17:32

@Maxi 25: V tistem delu, kjer 666 trdi, da je bogastvo Zahoda nastalo na izkoriščanju Vzhoda in Juga, ima pa čisto prav. Je pač na kratko ubesedil logiko globalizacije, ozrioma negativne učinke globalizacije. Ker stvarnost, draga Maxi25, je večja in širša od tega, kje in kdaj boš ti kupila stanovanja. In tisti, ki so jih kupili po Jazbinškovem zakonud, so jih pač kupili. Naj te razsvetlim, pred Jazbinškovim zakonom je bil tri leta v veljavi revalorizacijski faktor, s katerim so se revalorizirale glavnica in obresti na kredite. In ja, inflacija je bila tako nekako od 15% na mesec pa navzgor. Oziroma, bila je hiperfinlacija. In so se morali ljudje salamensko znajti, da so kaj odplačali. Pa glej ga zlomka, nekako se je vsak znašel. Je pa res, da je vmes propadla država... Moj point je, kar ti je povedala limnol nekaj strani nazaj (in ima prav, ker medve sva po starosti tu negdje...), da ni bilo lahko ne generaciji dvajset let nazaj, pa tudi generacija trideset let nazaj je imela težave, pa tisti štridset let nazaj tudi. Samo da so generacije od prej malo manj jamrale in malo več ukrepale. Morda tudi zaradi tega, ker niso imele udobne izkušnje. Ker, če je človek rojen v udobni izkušnji (govorim generacijsko in generacije rojene konec osemdesetih in začeteke devetdesetih imajo predvsem udobne izkušnje) in potem, ko je za mišjo dlako manj udobno, je pa že panika. Bo že res tista, da udobnost ubija kreativnost. Na vseh področjih.

Vendelina jr.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2012 17:36

Joj, 666, če boš vse in vsakogar, ki se ne strinja s tabo in ki ti pove, kje ga bisksaš, razumel kot napad in napadalca zoper tvojo osebo.....boš pa še dolgo časa eno cmeravo otroče. Če hočeš, da te upoštevamo kot odraslega, se tako tudi obnašaj, dokler boš pa stalno nekaj sitnaril nazaj, te pa ne bomo.

Še nekaj: nekoč se bodo končali tvoji študijski dnevi. In potem boš nekoč dobil zaposlitev. A resno misliš, da te bodo sodelavci blazno spoštovali in upoštevali, če boš non stop pametoval brez pokritja in jezikal nazaj? Je še vedno bolje, da te na tem portalu malo ustrojimo do odraslosti. Think again.

 

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti