4. sep 2013 17:31
Če prav razumem prijatelja zzaka i mi querido Vendy, zagovarjanje Juhantovih nasvetov je podobno, kot bi privlekli na dan izbrane nasvete ženinu in neveasti Antona Bonaventure Jegliča.
ežoj[/citat]
Ne ravno tako. Jaz sem velika podpornica varuhov otrokovih dolžnosti in učenja in usmerjanja v samostojno delo in v tem kontekstu mi je razmišljanje gospoda Juharnta zelo blizu. Na kar želim opozoriti je to - to je materija s področja lingvistične antropologije - da je v slovenski kulturi nekako vseprisotna mati in nekako stano odsoten oče - in da smo to vsi ponotranjili in niti ne prepoznano več kot defekt. In mislim, da je g. Juhant tudi padel v tole past ponotranjanja. Ni tule tista zgodba o moških in ženskih opravili (čeprav sta si ti zgodbi blizu), temveč zgodba o tem, da smo obremenjeni z likom matere in to se pozna povsod, ne da bi se tega zavedali. Reče se: "naj pride mama v šolo" in to rečejo tako učiteljice (in redki učitelji) , reče se "kaj je pa mama rekla" kadar se vpraša po mnenju staršev in oče je tule kvečjuemu druga možnost, reče se "mami povej..." No, sedaj si pa v vseh teh kombinacijah zamislite besedo oče namesto mama in kako vam zvenijo? Če vam zvenijo malo čudno, je to znak, da smo pač sociaizirani v slovensko kulturo. Saj ni, da ne uporabljamo v takih stavkih tudi besede oče, ampak to je vedno kot druga možnost ali pa neke vrste ekxtremni primer, ko gre za nekaj, v kar je lahko udeležen samo oče. Medtem pa nastopa mama v stavkih, v katerih je udeležena bodisi mama ali pa "eden pd staršev" in tisti eden od staršev - tega pri nas socializacijsko gledano nikoli ne enačimo z očetmo, temveč z mamo.
To sem imela v mislih.
Sem ob tem malo pomislila, kako je bilo v mojem otroštvu - če sem potrebovala pomoč staršrev , sem ponavvadi vprašala oba.
Vendelina jr.