11. sep 2013 9:58
Nobenemu ni treba znati Krsta pri Savici na pamet.
Ampak, če kdo zna v svojem govoru smiselno uporabiti tisto, da kdo "že doglo bije boj".....se pa takšna pripoved drugače prepozna. Pa če se ve, od kod je tista "da je koža podplat čez in čez postala" in če zna uporabiti, je tudi dobro. Pa če se razume, kaj pomeni "kraljestvo za konja" in kaj je "...samo ime je tvoje moj sovražnik...kaj pa je ime...to, čemur roža pravimo, dišalo prav tako lepo bi z imenom drugim....." ima več možnosti, da bo znal/a v življenju lepše ubesediti vse, kar pač pričakuje.
Se spomnim dogodka izpred let. Novinarji so po podelitvi Prešernovih nagrad med povabljenci (to ni estradna zadeva na tem seznamu naj bi bila vendarle špica te dežele) delali preskuse tega, koliko znajo recitirati/deklamirati kakšno Prešernovo pesem. In rezultat je bil nekako takšen: Dobro so se odrezali igralci (ker imajo tak dril in to pač znajo) in z recitiranjem nista imela nobenega problema dr. Mencinger in dr. Arhar. Gospoda so zmotili pri banketu in sta vsak odložila tisto hrano in mirno povedala kakšno kitico. Ker pač sta hodila v take šole, kjer je ta dril deloval in sta se tudi skozi ta dril naučila, kako se memorirajo podatki. In čisto nič ne škoduje, če nekaj preprosto znaš, ker nikoli ne veš, kdaj bo to veljalo uporabiti.
Politiki (neodvisno od barv) so bili v tej kategoriji enako slabi, starejši profesorji s tehniških fakultet so bili srednje močni, ampak nekaj so zmogli....kar je bilo pa tam okoli 35-40 let starega (kategorija novinarjev, TV voditeljev, državnih sekretarjev...) in ni bilo iz igralskih vrst, se je pa več-ali-manj blamiralo.
Zdaj se pa vsi lepo odločite, kaj želite za svoje otroke: da bi bili v znanju suvereni (ker potem bo treba tudi kakšno pesem znati) ali pa da bodo nekaj bebavega, ki zmore prebrati članek tabloidu, nekaj bebavega, ki ne bo znalo podatka A izpred dveh tednov nazaj povezati s podatkom B od danes (ker je vmes že pozabilo na podatek A, ker se ga je bilo pač treba naučiti)....
Mimogrede, v britanskih šolah imajo otroci od malih nog predmet Speech and Drama in se tudi učijo interpretacij Kiplinga in Wordswortha (in ostalih, že zdavnaj mrtvih) pa tudi ameriškega Whitmana znajo (in nekako do mature vedo, da je O, captain, my captain! referenca za to, če izgubimo nekoga, ki nam pomeni veliko avtoriteto...) in to zaradi tega, ker je za angleškogovoreče študente ocena, ki so jo dobili pri angleščini selektivni mehanizem za to, da bodo prišli na dobre univerze. Ker je stališče univerz takšno, da stroke bodo študente že naučili, če pa študent ne bo znal razložiti, kaj počne, potem kaj prida v poklicu ne bo. In te britanske modrosti bi se morali vsi zavedati. Če ne zna človek razložiti, kaj počne in kaj želi, bo trda v življenju.
In še zadnja: tudi tule lahko preberete bolj ali manj pismene pisne izdelke in tisti, ki zmorejo zložiti skupaj bolj pismene izdelke, so se v šoli naučili nekaj stvari na pamet.
Vendelina jr.
Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 11. 2013 10:00