12. jan 2012 14:54
Nimam prvošolčka. Imam sicer maso nečakov in nečakinj v starosti 1 do 5 let (in so si med seboj zelo različni v interesih, temepratmentih, karakterjih in kar je še tega). Pa prihajam iz plemena, v katerem je precej pedagogov (od vrtca do univerze) in celo v enem NGO, ki se ukvarja s ponudbo za otroke sem....skratka, nekaj mnenja o zadevi imam
1. Danes je januar, šolsko leto se je začelo 1. septembra lani. V vsem tem času bi pa vendarle veljalo stopiti do učiteljice in vprašati, če je otrok tudi pri pouku "zasanjan" oziroma, kako in s kakšno hitrostojo se otroci nekako sestavijo s šolskim ritmom - v prvem razredu so namreč ogromne razlike, enim gre hitreje, drugi so pa še bolj "otročji". Pa ne pravim, da bi bilo treba vsak teden letati na govorilne, ampak po štirih mesecih se pa že kaj opazi in se rešuje tam, kjer se mora. V šoli.
2. Ne vem kakšne vzgojni stil imaš, ne vem, kakšen je tvoj otrok, ampak delovne navade, pa vaje iz koncentracije se otroka uči preden gre v šolo. Otroci, ki so jih starši naučili, da se npr: igrače pospravljajo, preden se gre spat (in so pri tem vztrajali, ne glede na to, kako so se bistri otroci poskusili temu izogniti) in da ima vsako veselje tudi svojo disciplinirano stran, taki otroci se bistveno bolje znajdejo v šoli in tudi s težavami se bolje spopadajo.
3. Again, ne poznam te. Sicer sem res - ne po svoji želji - v življenju videla že neverjetno število staršev (zlasti mam), ki so imele iz svojega starševstva en strašni performans: najprej se je dojilo kjerkoli, kjer so bile vidne, potem so otroke vodile na vse workshope po mestu in na vse predstave in ritmike, ko so pa bili otroci v šoli, so se pa te mohtering drama queens kar nekako poniknile. Ni bilo več "vlaganja v otroka", kar naenkrat je bil govor samo še "sedaj bi pa rada nekaj naredila zase"....In so se naslednjih pet let drle na svoje otroke, ko pa so otroci prišli do pubertete, se niso na noben način razumeli. Videno prevečkrat. Jim pač niso do konca povedali, da zgolj vodenje otroka na vse možne interesne dejavnosti, pa hranjenje po zadnjih pediatričnih doktrinah (pa moda se ne spreminja tako hitro kot se pravila od pediatrov)....pa puščanje otroka, da "se sam odloči" (takrat, ko je še premajhen, da bi se to znal), da to ni starševstvo. Starševstvo je pač stalna toplina in opora in tudi stalna moralna avtoriteta, ki zna uporabljati tudi besedi NE in MORAŠ.
4. Last but not least: Tvoj otrok je na pomembni prelomnici. Hodi v šolo. Domača naloga je največja obveznost, ki jo mora narediti. To je tako, kot da bi ti morala vsak dan narediti operacijo impantatov, zraven pa rešiti še nekaj seps in paradentoz, da zalivk ne štejem (ob predpostavki, da me spomin ne vara, da si stomatologinja). In kako bi se ti počutila, če bi ti ob tem ves čas nekdo implicitno, z zavijanjem oči in z ostalimi neverbalnimi znaki sugeriral, da "delaš prepočasi, da se zasanjaš"...Verjetno slabo. Verjetno bi dobila tremo. No vidiš, točno to nabijaš svojemu otroku.
5. Skratka, dekle drago, pamet v roko. Čez deset, petnajst let bodo trenutki, ko ste skupaj delali domače naloge, tvoji najlepši spomini. Otrokovi zvezki in risbice bodo zakladi, ki bodo zapakirani v škatlah, od katerih se ne boste hoteli ločiti. Čez trideset let pa boste te zvezke gledali skupaj z otroki in vam bom vsem lepo pri srcu. Seveda ob predpostavki, da sedaj domače naloge naredite kot ritual.
Vendelina jr.