Praznično pecivo 2010

VALENTINA2  

član od: 1.8.2007

sporočila: 34

14. dec 2010 10:04

Mamamia, kako narediš tako lepe brizgane piškote? Meni nikakor ne uspe. S čim jih brizgaš na pekač. Vsi moji dosedanji poskusi so se končali ali z pretrdo maso ali pa je bil vse skupaj en razlezen "poc". Hvala za nasvet. VALENTINA2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15829

14. dec 2010 11:01

VALENTINA2 je napisal/a:
Mamamia, kako narediš tako lepe brizgane piškote? Meni nikakor ne uspe. S čim jih brizgaš na pekač. Vsi moji dosedanji poskusi so se končali ali z pretrdo maso ali pa je bil vse skupaj en razlezen "poc".
Hvala za nasvet.

VALENTINA2

 

Imam impregnirano platneno vrečko, dam zvezdasti nastavek (tistega za rozete za smetanov ali kremast okrasek za na torto) in stiskam kekse na pekač (oziroma na posebno folijo, ki jo dam na dno pekača).

Pravzaprav je vse odvisno od testa, ravno pravšnje mora biti, da se piškoti ne razlezejo preveč.

In ko jih jemlješ iz pečice, morajo biti še malo mehki, torej ne čisto pečeni. Ker se med hlajenjem na zarku še itak malo posušijo.

Po mnogih poskusih za izdelavo teh piškotov prisegam na ta recept

http://www.kulinarika.net/recepti/10855/sladice/brizgan

Uporabljam izključno maslo, margarina vsebuje več vode in zna biti testo malce bolj pocasto (možno, da se to meni samo zdi, sem namreč zaprisežen ljubitelj masla v piškotih, ampka drži, da mi testo z margarino nikdar ne uspe tako zelo lepo, kot če ga delam z maslom; kupujem pa ga v Lidlu).

Mamamia

mamamia

VALENTINA2  

član od: 1.8.2007

sporočila: 34

14. dec 2010 11:18

Hvala za tvoj nasvet. Tudi jaz uporabljam pri peki samo maslo. Še en tvoj trik mi bo prišel prav - zamesiti z zelo mehkim maslom. Sama sem tudi do sedaj "fitnisirala" z hladnim maslom pri mesenju testa. Bom probala še z Lidlovim maslom, ker mi dve rundi piškotov (kljub upoštevanju navodil za pripravo - točne količine) testo ni najbolj ratalo. Vse skupaj je bilo bolj gumijasto in rezultat temu primeren. Malo sumim kvaliteto masla, kupljeno pa je bilo v Hoferju. Veselo peko še naprej - rezultati (slike iz albuma) povedo svoje. VALENTINA2

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

14. dec 2010 11:33

Pri meni so bili letos na vrsti preprosti keksi in preprosti piškoti po receptih iz baze, vendar polnjeni z marmelado (žal so šli prehitro, da bi slikala, uporabljala pa sem en takšen modelček za raviole v obliki rožice), pomarančni olupki v čokoladi, mandljevi rogljički, razpokani piškoti (namesto orehov mandlji). Naredila bom še linške piškote, orehove rogljičke, brizgane piškote. Mamamia, tudi jaz imam raje maslo, in raje dve žlici sladkorja v keksih preveč kot premalo. Saša

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15829

14. dec 2010 11:56

ja, tole s sladkorjem velja tudi zame .... pa sladice morajo biti sladke,  kajne?

Mamamia

 

mamamia

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

14. dec 2010 13:19

Valentina2, če smem še jaz nekaj dodati. Zelo rada sem imela brizgane piškote pa jih nisem znala pravilno pripraviti. Mojster Goljat je rekel, da je skrivnost brizganih piskotov v tem, da je maslo res dovolj stepeno.

Odkar imam v kuhinji delavca Muma je to mačji kašelj. Maslo dolgo časa stepam, vmes pa počnem druge stvari. Daleč najboljši recept zame je tale:

http://www.kulinarika.net/recepti/4209/sladice/brizgano

Včasih zamenjam del moke s kakavom, lešniki, mandeljni, kokosom, škrobom in so zelo dobri. Brizgam z dresirno vrečko.

Ta recept mi je všeč tudi zato, ker porabim vse beljake , pa veliko piškotov pride iz njega.

 

Pa, da se še jaz pohvalim. V mesecu decembru sem spekla 24 različnih vrst piškotov-približno 25 kg.Prvi del mi je uspelo poslikati in so v albumu.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

14. dec 2010 13:28

@mizarka: pridna!!! 24 vrst!!! @Mamamia:ja, sladice morajo biti sladke, light variante pri torticah in keksih (še posebej novoletnih) so zelo žalostne... Saša

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2010 14:16

Meni pa nos raste od firbca. Ali ežoj letos nič ne peče? Čakam in čakam, pa nikakor ne dočakam. Tukaj v termah je malo dolgocajtno brez njegovih komentarjev in slikc. Pa ne mislit, da ostale niste za pohvalit. Seveda da ste. Tukajšnji kuharski mojstri nam vsak dan spečejo najmanj štiri različne vrste sladic in nam ponudijo tudi sladoled in različne kompote. Ampak roko na srce. KolSlo je pa le KulSlo in čez to je ni. Lep pozdrav vsem, Vesna

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4538

14. dec 2010 14:22

Reca, a veš, zakaj ežoj nič ne peče? Mu Erika pakete pošilja...

Lep pozdrav!

mzm

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15829

14. dec 2010 14:48

eh, reca, ežoj dela baklave, te pa niso za božične praznike, saj je to sladica iz nekih drugih, nič kaj krščanskih krajev ....

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti