Ljubezen gre skozi želodec

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 17:59

limnol je napisal/a:

Ja. Kakor je tudi treba pač vzeti v zakup, da če ti pamet ne seže tako daleč, da se ti govorne napake drugih ljudi ne zdijo smešne, pač v očeh večine veljaš za primitivca.



Sonja

Kadar gre za kemijo, je znanost neizpodbitna dogma, kadar gre za jezikoslovje, je pa kar naenkrat vsaka teorija dovolj dobra? Ponavljam: kdor lahko izgovori 'l', lahko izgovori tudi 'r'. In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. okt 2011 18:01

Bea, včasih smo za kakšnega, ki je bil prav fin rekli, glej ga kok se lepga dela, doma pa s kamnom kruh reže. Jaz nisem čisto nevedna v kuhinji, lahko rečem, da sodim med starejše gospodinje, sem se pa že tudi kaj naučila od njiju.Prav pogreje me takle odnos, češ to je ravno za gledalce POP TV. Kakšni so pa gledalci drugih tv postaj? Jedo z zlatimi žlicami, ne pogrkujejo. Ali sploh jedo? O ti sveta preproščina. Nihče ne zahteva, da je vsem vse všeč, ampak takle vzvišen ton me pa dvigne na noge.

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

24. okt 2011 18:15

666 vsaka znanost je izpodbitna, nikoli ni dogma, ker je zanost in ne more biti hkrati dogma.

Ti trdiš, da sta slepota in diabetes prirojeni tegobi, pa sploh ni nujno res, obe sta lahko tudi pridobljeni.

In, za božjo (ali čigarkoli, če ti je ljubše) voljo, klikni na oni gumb in beži stran od tam, kjer pogrkujejo.

Upam, da se potemtakem tudi vsem Slovencem na senčni strani Alp in Karavank smejite tisti, ki se smejite oni, ki pogrkava. Ker, saj se lahko menda tudi oni naučijo "reči r, če znajo reči l".

Strpnost do drugačnih - kaj je že to?

Ob silmni polavi kuharskih oddaj pa ja res menda lahko vsak najde kaj zase. Sicer pa - police gotovih jedi so pa tudi vsak dan bolj polne.

rimljanka

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 18:31

rimljanka je napisal/a:

666 vsaka znanost je izpodbitna, nikoli ni dogma, ker je zanost in ne more biti hkrati dogma.

Tale moja izjava se je nanašala izrecno na limnol, ki vedno popravlja pomankljivo znanje kemije ljudi. Kar odobravam. V tem primeru pa sem se jaz kot jezikoslovec oglasil, da je pač fiziološko dejstvo, da lahko vsak človek 'r' izgovori, in pika, čemur - tak občutek sem dobil, lahko pa zmotno - je oporekala.

rimljanka je napisal/a:

Ti trdiš, da sta slepota in diabetes prirojeni tegobi, pa sploh ni nujno res, obe sta lahko tudi pridobljeni.

Vem, jasno. Predpostavil sem, da se ve, da govorim o prirojenih oblikah. Morda ni najboljši primer, priznam.

rimljanka je napisal/a:

In, za božjo (ali čigarkoli, če ti je ljubše) voljo, klikni na oni gumb in beži stran od tam, kjer pogrkujejo.

Nimam televizije. Oddajo sem gledal 3x pri starših in mi je čisto všeč, tako vsebinsko kot konceptualno. Lahko bi bila boljša, seveda, a še zdaleč ni kritična.

rimljanka je napisal/a:

Upam, da se potemtakem tudi vsem Slovencem na senčni strani Alp in Karavank smejite tisti, ki se smejite oni, ki pogrkava. Ker, saj se lahko menda tudi oni naučijo "reči r, če znajo reči l".

Strpnost do drugačnih - kaj je že to?

'Govorna napaka' je relativen pojem. Vsaka norma je relativna, in vsako odstopanje od norme je pogojeno z normo - pri nas velja za govorno napako govoriti 'l' namesto 'r', na Kitajskem bi bilo govorna napaka obratno (fonetično to sicer ni čisto striktno, saj njihov glas v celoti ne ustreza ne našemu 'l' ne našemu 'r', pa vendar).

Kljub vsemu pa je res, da bi se lahko tudi naši Korošci, pa Nemci, pa Francozi, pa še marsikdo drug, naučil izgovoriti prednjejezični 'r', kot ga ima slovenščina - kot nekega zanimivega glasu iz nekega zanimivega tujega jezika, morda, tako kot sem se jaz naučil izgovarjati poljski 'y', 'ą', 'ę', pa češki 'ř' in 'ď', pa gornjelužiški 'ó' in 'ě' in tako dalje. Ni pa po tem posebne potrebe, če govorijo le svoj materni jezik - ki je pač tak kot je in ima take glasove, kot jih ima.

Komu se kaj zdi smešno, je pa seveda stvar njegove lastne presoje in okusa in nima ne s kemijo ne z jezikoslovjem dosti veze. S sociologijo in psihologijo pa najbrž že ...

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

24. okt 2011 18:55

666,

ne izmišljuj si stvari, ki jih ni. Pokaži mesto, kjer sem oporekala tvoji znanosti. Ga ne boš našel, se vanjo sploh ne spuščam. Zanesljivo se je med milijardo Kitajcev velika večina sposobna naučiti reči "r", vsi pa prav  gotovo ne.

Oporekam pa temu, oziroma, nisem pripravljena verjeti, da se večini ljudi zdijo govorne napake drugih smešne. Norčevanje iz govornih napak drugih ljudi je zame primitivno. Če se pa tebi zdijo vredne posmeha in si na ta svoj odnos še ponosen - tudi prav, takšen pač si. Jaz pa ne. Na to sem pa jaz ponosna.

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:15

limnol je napisal/a:

666,

ne izmišljuj si stvari, ki jih ni. Pokaži mesto, kjer sem oporekala tvoji znanosti. Ga ne boš našel, se vanjo sploh ne spuščam. Zanesljivo se je med milijardo Kitajcev velika večina sposobna naučiti reči "r", vsi pa prav  gotovo ne.

Oporekam pa temu, oziroma, nisem pripravljena verjeti, da se večini ljudi zdijo govorne napake drugih smešne. Norčevanje iz govornih napak drugih ljudi je zame primitivno. Če se pa tebi zdijo vredne posmeha in si na ta svoj odnos še ponosen - tudi prav, takšen pač si. Jaz pa ne. Na to sem pa jaz ponosna.



Sonja

Ok, se opravičujem za nesporazum. Moja reakcija je bila, priznam, nekoliko preveč žolčna.

Še vedno sicer trdim, da se večini ljudi govorne napake zdijo smešne - morda 'smešne' ni najboljša beseda (če ti je nekaj smešno, mimogrede, še ne pomeni, da se posmehuješ - posmehujem se nevednosti, pa mi ni smešna, smejim se pa očetovim šalam, a se jim ne posmehujem), vsekakor pa nenavadne, hecne: skratka, zaznajo jih kot odstopanje od norme. Zaznajo jih; govorne napake ne ostanejo neopažene. In moj izvirni prispevek je bil mišljen takole: "Če se nekdo ne nauči izgovarjati 'r'," kar se, kot pritrjujete, res lahko nauči ogromna večina ljudi, "se mora sprijazniti s tem, da bo večina ljudi to opazila kot odstopanje od norme".

Da se meni "pogoltnjeni r" zdi smešen (ne pa tudi vreden posmeha), je javna skrivnost in pa, kot rečeno, stvar okusa. Kakor imam rajši svetlolase in visoke ženske, ali pa črne obleke, pa ... pa ... itd. Če bi se zaradi tega komu posmehoval - potem bi bil pa res primitivec, za kakršnega ste me implicitno razglasili. Zato sem pa dejal: "Še dobro, da mene ni med njimi."



Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 24.okt 2011 19:16

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

24. okt 2011 19:21

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.

Sonja

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

24. okt 2011 19:32

naor je napisal/a:

Bea, včasih smo za kakšnega, ki je bil prav fin rekli, glej ga kok se lepga dela, doma pa s kamnom kruh reže. Jaz nisem čisto nevedna v kuhinji, lahko rečem, da sodim med starejše gospodinje, sem se pa že tudi kaj naučila od njiju.Prav pogreje me takle odnos, češ to je ravno za gledalce POP TV. Kakšni so pa gledalci drugih tv postaj? Jedo z zlatimi žlicami, ne pogrkujejo. Ali sploh jedo? O ti sveta preproščina. Nihče ne zahteva, da je vsem vse všeč, ampak takle vzvišen ton me pa dvigne na noge.

 



naor

 

 

Sicer nisem zvesta gledalka TV .

Vendar sta že lep čas nazaj debatirala o tem,zakaj Valentina ne reče maslu že enkrat po domače puter.

In je lepo povedala,da vsebuje črko r in ji je tako maslo lažje izgovoriti .

 

In krompirjevi žganci,ki sta jih nedavno delala so končno tudi meni uspeli.

 

lp

 

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:41

limnol je napisal/a:

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.



Sonja

 

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa posmehovanja 'vreden'. Škoda le, da je tako težko ugotoviti, katero je katero.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:41

666 je napisal/a:

limnol je napisal/a:

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.



Sonja

 

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa 'posmehovanja vreden'. Škoda le, da je tako težko ugotoviti, katero je katero.



Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti