Ljubezen gre skozi želodec

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. okt 2011 16:03

moderator2 je napisal/a:

666, predlagal si novo temo, pa jo odpri. Tukaj, pa se, prosim, vrnite k osnovni temi.

Seveda se strinjam z novo temo.

Predlagam pa, da kot moderator premaknete vsa sporočila, ki sem ne sodijo, v novo temo kar vi, da ne bomo začenjali z 0.

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

25. okt 2011 17:56

Pri nas to pač (še) ni v navadi. Ti samo odpri temo. Ne bo posebne škode, če se začne na novo, vsekakor pa lahko daš v prvi zapis link do sem (za najbolj firbčne).



elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. okt 2011 18:33

limnol je napisal/a:

Pehtranovko delam brez skute - samo rumenjak, sladkor, kislo smetano.....

Sonja

 

Si poizkusila kdaj namesto kisle smetane dat pogreto? Tist je šele nebeško !

lp

cervus

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

25. okt 2011 18:38

Elaphus,

kaj to pomeni pogreto smetano - samo poberem z mleka in segrejem? Koliko segrejem?

Sem pa imela namen zdaj za praznike poskusiti dati noter malo sladke albuminske skute - s čim tako dobrim tudi zanesljivo ne moreš pokvarit potice.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

25. okt 2011 18:41

Kdo se je že rodil s tremi šestkami na glavi, pa menda še v nedeljo?

 

Eden bolj zabavnih forumov, rada imam iceke, predvsem pa pronicljivost limnol in jezikovno  spretnost naravoslovca.

 

 

 

mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. okt 2011 18:45

limnol je napisal/a:

Elaphus,

kaj to pomeni pogreto smetano - samo poberem z mleka in segrejem? Koliko segrejem?

Sem pa imela namen zdaj za praznike poskusiti dati noter malo sladke albuminske skute - s čim tako dobrim tudi zanesljivo ne moreš pokvarit potice.



Sonja

Pgreta smetana ima več imen - škrlup, pečena smetana.... Mleko pomolzejo, ga fliknejo v čim širšo in plitvo posodo in v krušno peč - no ja, ali pa v pečico. Potem pustijo, da se mleko skuha, na vrhu se nabere smetana, ki se ponekod mal zapeče in je rjava - temu mi rečemo pogreta smetana in je za potice in štruklje nebeška...čeprav je iz kravjega hleva, hehehe

 

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

25. okt 2011 18:48

Elaphus je napisala narobe, mislila je pregreto (v Beli krajini ji rečejo škrlupec). Nastane, ko surovo mleko damo v široko posodo, pustimo, da se smetana dvigne, spečemo/skuhamo v pečici, na vrhu mora smetana vsaj ponekod porjaveti. Pustimo, da se ohladi in še dalj časa, vmes lahko ob strani smetanast pokrov previdno obrežemo od posode (imenitne za te reči so, seveda, glinene latvice primerne velikosti) in narahlo malo potopimo, da smetano oblije mleko in spet pustimo. Mislim, da s tem pospešimo dvigovanje maščobe v mleku. Če je mleko tapravo, je smetana debela vsaj za prst. No, tako smetano poberemo in rečemo ji pregreta. Mleko je svetlo karamelne barve, malo sladkasto in če ga pustimo, da se skisa, dobimo potem eno od najbolj okusnih skut. Tudi sirotka, ki ostane, je imenitna.

Pred časom sem kupila res imenitno pregreto smetano na eni kmetiji v Tenetišah pri Litiji (no, jaz sicer na enem sejmu, samo kmetija je od tam, menda čisto sredi vasi).

(limnol, nisem kriva, če bo tole tvoja nova obsesija). Lahko pa kak recept prispevam za porabo te smetane. Itak se že sto let pripravljam, da ga objavim.

rimljanka

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. okt 2011 18:55

No, jaz se pa že nekaj časa spravljam objaviti recept za kajmak, ki se ga pravzaprav dela na podoben način oziroma, natančneje povedano, izkoristi se isti princip :)

Skorjico, torej smetanasto odličnost, ki se nabere na vrhu, pa se potem v plasteh soli.

Enkrat kmalu objavim.

Howgh!

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

25. okt 2011 19:01

Čakamo!

 

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

25. okt 2011 19:49

Oj, rimljanka,

jaz v svojih obsesijah neizmerno uživam - hvala za to prejšnjo in komaj čakam novo. Za domače mleko ni problem, na poti v službo majcen ovinek skozi vas in ga dobiš, kolikor ga lahko neseš. Za glineno latvico moram pa za prvič še malo razmislit. Bomo videli. Vsekakor bo pa prva šarža, če ne bo zoglenela ali se ji ne bo zgodilo kaj drugega hudega, pristala na prleški plehovšnici, ker se jo bo tam zanesljivo dalo z vseh vidikov bolje preučiti kot v potici. Ne me zdaj vleči za jezik - to je tista ploščata reč, za katero eni pravijo, da je gibanica, drugi pa ob tem skočijo do neba, ker da nikakor ni, ker je vendar plehovšnica in ima samo eno plast - skratka, smetana na njej na veliki zapečeni površini tako zelo lepo pride do izraza, sploh, če se na vrhu naredi čisto tanka prosojna skorijca sladkorja, ki malo zaškrta pod zobmi, in sploh, ker spodaj ni debele plasti polne drugih omamnih okusov, ki bi prevpili smetano.

Tisto karamelno mleko, se mi zdi, bo pa super za rižev narastek.

Elaphus, prav imaš - veliko kravjih zadev je prav nebeških.

Ojoj. Kaže, da bo treba nekaj pojest.

666, prosim čimprej pošlji recept v bazo, ker traja nekaj časa, da je obljavljen. Rimljanka seveda tudi. Očitno obstaja tu gori ta hip kar velika mlečnopredelovalno navdahnjena skupnost.

Lep večer vsem!

 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti