Moj vrt

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

2. nov 2011 20:47

No, da poročam - žajbelj, ki sem ga vtaknila v zemljo kakšen mesec nazaj, se, kot kaže, ni posušil. Sklepam, da se je prijel. Zmaga št. 1.

Zmaga št. 2: Mimogrede sem prišla do  1 traktorske prikolice (vsaj na uč) dobre zemlje za vrt  Okrog hiše je ena sama (ne-)ljuba ilovka in ta sosedova zemlja je prava pesmica. Zaenkrat projekt vrt, ki ga začnem/začneva drugo leto, dobro kaže :)

rag_doll

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

2. nov 2011 21:13

rag doll, naj ti povem, da sem iz čisto navadne zbite ilovke, k njej pa je bila primešana zemlja mrtvica iz brežine (kar se je pač vsulo dol čez zimo), pa z dodatkom komposta, gnoja, listja, odkosa trave ipd... ustvarila visoko rodovitno zemljo, ki ni ne zbita, niti nerodovitna, v bistvu je vse rastlo kot noro. Seveda se je na začetku zgornja plast zbila kot beton, a po dodajanju organskih snovi je bilo vrtnarjenje pravljica.

neika

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

3. nov 2011 9:35

@ neika: Verjamem, ker ilovka sama po sebi je menda res sicer super glede rodovitnosti, ampak za lopatat in kopat je pa - saj vemo :) V koliko letih si pa uspela naredit tako mešanico? Ker bo to moj prvi vrt, raje začnem vsaj z "lepo" zemljo, sicer se bojim, da me bo tista težka ilovka kar odvrnila od vrtnarjenja.

 

neika je napisal/a:

rag doll, naj ti povem, da sem iz čisto navadne zbite ilovke, k njej pa je bila primešana zemlja mrtvica iz brežine (kar se je pač vsulo dol čez zimo), pa z dodatkom komposta, gnoja, listja, odkosa trave ipd... ustvarila visoko rodovitno zemljo, ki ni ne zbita, niti nerodovitna, v bistvu je vse rastlo kot noro. Seveda se je na začetku zgornja plast zbila kot beton, a po dodajanju organskih snovi je bilo vrtnarjenje pravljica.



neika

rag_doll

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1567

8. nov 2011 15:50

Kje se dobi/kupi apno za zaščito gomoljev gladiol ali dalij?

Ali ima kdo kakšne izkušnje z zatiranjem mahu v travi z apnom?

rdkapica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

8. nov 2011 16:31

Zakaj in kako pa naj bi apno (in pred čim) ščitilo gomolje dalij in dladiol?

rimljanka

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

9. nov 2011 8:00

Rimljanka, tovrsten način shranjevanja so priporočali v sobotni oddaji "Na vrtu "(5.11.2011).Če sem prav razumela potem se gomolji naj ne bi preveč izsušili, naj ne bi odganjali in morda še kaj. Se ne spomnim. Jaz jih namreč nikoli v nič ne zavijam in ne potresam. Dam jih smo v gajbo ali škatlo in v klet. Nikoli ni nobenih težav. Tudi če se čez zimo izsušijo po sajenju lepo vzklijejo.Gomolje delim največkrat spomladi. Se zgodi, da se v jeseni pri izkopavanju in shranjevanju prelomijo, pa nič zato. Ne rabimo zaščite.

silven

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

9. nov 2011 8:55

Po mojem mnenju apnenje izsuši gomolje. Bi se mi pa zdelo pametno poapniti odrezane površine. Če so gomolji na hladnem in ne preveč vlažnem, prezimijo, saj je to njihov normalen življenjski ritem.

rimljanka

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

9. nov 2011 9:13

nataska2, moje mnenje je, da nima smisla karkoli sejati v tem času v toplo gredo. Kljub temu, da je zaščiten, je zunaj mrzlo in ne bi rastlo.Mogoče kakšen motovilec. Jaz sem letos začela v začetku marca z delom v rastlinjaku. Posejala sem šnitko in rjavko, ko so začeli v Kaliji prodajat sadike solate, sem jih nekaj posadila. Posejala sem špinačo... Vzgojila sem svoj paradižnik in papriko, posadila na prazen prostor v rastlinjaku. Prvi paradižnik sem imela v začetku junija. Z celoletnim pridelkom sem bila zelo zadovoljna. Konec meseca julija sem posejala rdeči in rumeni korenček, peteršilj. Čudovito mi je zrastel in sedaj ga bom celo zimo pobirala svežega iz zemlje. Posejala sem motovilec, posadila nekaj radiča in to je to. Čeprav sem delala na vrtu in raslinjaku z velikim veseljem, sem si tudi kar malo oddahnila od tega dela.

lp

baška

nataska2  

član od: 12.7.2011

sporočila: 42

9. nov 2011 19:41

hvala baška :)

Sem v toplo gredo v oktobru vrgla solatko(zimsko),je prišla ven,ampak,ker sem imela skos zaprto,verjetno ni mela zraka in zato ni uspevala naprej.

Bom mogla še tole malo naštudirat,izkušnje bojo naredile svoje. Hvala še enkrat

nataska2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

9. nov 2011 21:11

No, zraka ji pa zagotovo ni manjkalo. Najbrž gre za kombinacijo nizkih temepratur, nizke in kratkotrajne osvetlitve in, morda, še suše. Če je ni več, obstaja tudi možnost, da so jo pojedli polži ali kakšne druge živali.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti