Moj vrt

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

26. jun 2009 23:13

Vprašanje je, kako rumeneti? So celi listi postali bolj rumeni ali samo konice? So žile bolj temne kot ostala ploskev? Če imaš pri roki koprivovo gnojevko, bo najbrž pomagala. Če je nimaš, skuhaj čaj iz koprive in kamilice. Mogoče tudi dodaš rman. Na vsak način je treba redčit 1 liter čaja 10 litrov vode. S tem zaliješ in čakaš, kaj bo. Učinek se ne pokaže takoj, par dni traja. Če so pa glivice, bo treba škropit s preslico. Sy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

27. jun 2009 9:44

buča, ponnovno posadi kumare, pa bioš imela kasneje mlade, zdrave, ko bodoprbve plesni napadle. Je pa prejšnji teden kumare, buče, papriko, paradižnik, melnacane,...zeblo......................tudi zato so lahko malo rumene......

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

27. jun 2009 13:18

če je začetek bolezni, se jih da rešit.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. jun 2009 15:49

Jaz vse pošpricam s preslico preventivno. Tako pravijo v Ajdi. Preslico kuham 20 minut, čaj ohladim in razredčim z vodo. Pol litra čaja in 5 litrov vode. Špricam pred dežjem (zdaj je itak težko določit kdaj je pred in kdaj po dežju) in sicer 3 dni zapored. Teden do deset dni premora in ponovno. Sicer že pridno jemo tudi rumeno kolerabo, bučk in zelene solate imamo pa že kar dosti. Do paradižnika ni več dolgo, tudi fižolovo stročje je že, po mojem bodo konec tedna kumarice že godne za vlaganje. Zankrat še ni nobenih znakov kakšne bolezni. Upam, da bo tako ostalo. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. jun 2009 16:44

Mene pa zanima, na kak način preprečujete oz. zdravite paradižnik, ko "zbolijo" plodovi. letos sem prav šokirana, ker mi je nekaj, sicer lepih, debelih zelenih plodov že začelo "gniti" (saj verjetno poznate - spodnji del ploda postane rjav in nekako med gnilobo in olesenelostjo). Presenečena sem, ker sem to bolezen doslej opažala šele v pozni jeseni, ko so se rastline že začele sušiti oz. jih je "opalil" prvi mraz, pa je tistih nekaj zadnjih plodov ostalo takih, kot bi jih nekdo pomočil v rjavo barvo do polovice. Seveda smo vsako jesen vse odslužene rastline odstranili z vrta in zažgali.

Glede na opisano tukaj:

http://www.pinus-tki.si/sl/Bolezni_23/  nisem prepričana, da gre pri meni za paradižnikovo plesen, saj po listih (še)ni zaznati nobenih sprememb. Če pa je ... pa tudi ne bi bilo nič čudno na tole naše tropsko poletje (20 - 25 stopinj in dež vsake dve uri in to na našem "sušnem" Krasu)

Hoooočem pravo poletje (no, ja so pa bučke, solata in vse ostalo toliko bolj zadovoljne)!

Mojca

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

29. jun 2009 22:07

mamaF, ko so meni enkrat plodovi postali taki (vedno šele proti jeseni), jim ni bilo več rešitve - ostale (sosednje) sem čimprej potrgala in postila, da so dozoreli v hiši (če jim ni veliko manjkalo, zelenih pač ne moreš trgati).

Mi je bilo pa rečeno, da do tega pojava (nekaj med gnitjem in olesenelostjo) pride, kadar so rastline preveč izpostavljene mokroti in vlagi (če jih npr. zalivaš od zgoraj namesto pri tleh) - če nimaš pokritih, tale dež potem vse pojasni - pa tudi vlage je sedaj toliko v zraku, da jih že ne moreš zaščititi pred njo.

Če se motim, naj me Rimljanka popravi, prosim.

tulka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. jun 2009 23:15

Hvala, Tulka, saj se tudi meni dozdeva, da je ta nadloga glivična - in v letošnjem poletju, ko še niti zares zalivati ni bilo potrebno, nepravilno zalivanje seveda ni vzrok. Dež na dež, pa toplota - pa je ... več kot super ugodne razmere za glivice.

Mojca

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

30. jun 2009 10:37

mamaF, mislim da gre pri tvojih paradižnikih za pomanjkanje kalcija. Pomaga če poškropiš z listnim gnojilom Foliar Kalcij. lp dzoana

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 11:15

Dzoana, hvala za namig (čeprav je po moji logiki naša kraška zemlja dovolj apnenčasta, da kalcija ne bi smelo manjkati - morda je pa možno res prav to). Bom en plod odnesla v kmetijsko apoteko, da mi še oni svetujejo.

Mojca

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jun 2009 14:38

Ravno proti tem zadevam se jaz bojujem s čajem njivske preslice. Zahteva kar nekaj časa da vse poštimaš. Lani takle čas sem imela bolezen na kumarah, krompirju in paradižniku. Letos je videti vse zelo lepo. Jaz lani nisem nič požigala, ampak sem vse posula apnom. Tako so mi svetovali v lekarni . Bom videla kako bo letos. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti