Moj vrt

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

25. jun 2009 23:59

Aha. Hvala. Bom šla jutri v akcijo, odnesla primerek napadenega lista in prosila za nekaj brez karence. RadaJem

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

26. jun 2009 7:39

Pa, avi vsi nekje v toplih krajih živite, ker že tako obilno pobirate pridelke? Jaz na vrtu pobiram šele solato, radič, peteršilj in blitvo. V nedeljo bom prvič odkopala krompir kifeljčer. Mi pa paradižnik šele cveti, paprika, malancani še to ne, tudi stročji fižol še ne. Tukaj na severnem primorskem te plodove začnemo obirat šele konec julija, začetek avgusta Teka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. jun 2009 7:47

Teka, nisem ravno v tropih ( zasavje ), pri meni ene solate že gredo v cvet, grah sem že čist pobral, bob kot stročje jem tudi že en čas, krompir tudi enih petnajst dni, čebula je tudi že velika...........

ežoj

neznan uporabnik

26. jun 2009 8:27

Ja, tudi rastline čutijo na svoj način, če kdo mene vpraša.. Ne pravijo kar tako v tri dni, da se je treba z rožicami pogovarjat.. (in pol tut paprika na paradajzu raste hihi..) japaja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

26. jun 2009 9:05

Pri nas se kar precej držimo setvenega koledarja Marie Thun in to priporočam vsem, ki imate vrtičke "pri roki". Tudi pri npr. košnji v vinogradu (če se le da tako speljati...včasih vreme vse pokvari in je potem na kupu košnja, vinograd, vrt...) gledamo, da takrat ni dan za list (smo ravno včeraj imeli debato o tem in ugotovili, da je potrebno 1 x manj kosit), ker trava ne zbezlja potem spet v trenutku. Se je pa težko držat tega koledarja tistim, ki imajo ogromne površine obdelovalne zemlje. Joj, sem pozabila povedat, da se tudi pri nas "s ščavjem" pogovarjamo....pomaga Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 26. 2009 09:11

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. jun 2009 9:10

Prosim Primorke in seveda tudi ostale,ki kaj veste o articokah: letos sem jih prvic posadila in seveda nimam nobenih izkusenj z njimi.So zelo lepe , tista"zgodnja" sorta ima ze tudi ze po eno vecjo articoko.Baje je to sorta,ki prenese tudi celinsko podnebje,vsaj tako so mi zagotovili. Tu pa je problem: kako naj vem, kdaj je zrela da jo lahko odrezem? In se: ob stranskih listih kukajo nove majcene articoke: naj jih odstranim oz. koliko jih ponavadi sploh dozori na eni rastlini? Hvala in lp! lp

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. jun 2009 9:56

Iz  knjige zelenjavni vrt:

Pobiranje pridelka

Od julija do septembra. Glavice porežemoko so pokončne, toda še vedno mlade in nežne, in ko so luske še tesno ob glavici. Najprej bo zrelosrednji pokončni cvet. Če želimo vzgojiti zelo velik končni cvet, porežemo vse stranske, ko imajo v premeru največ 2 cm. Te lahko jemo cele in so še bolj okusni.

 

ežoj

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. jun 2009 11:40

Ezoj, nisi samo za hece, ce hoces si celo zelo prijazen in " koristen". Najlepsa hvala! lp

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. jun 2009 12:45

Ti je sicer že Ežoj lepo povedal, dodala bi le, da odreži tudi steblo do stranskega lista, če ga olupiš je prav tako užitno in okusno kot cvet. Stranskih pa jaz nikoli ne režem proč, jih pustim da zrastejo do normalne velikosti in potem pripravim kot tiste na centralnem listu.

Če bi rada jedla cele artičoke, si posadi nekaj sadik tako imenovane istrske divje sorte, ta nastavi ogromno popkov, ki jih obtrguješ ko so še majhni in pripraviš kar cele.

Kar se tiče sezone obiranja, je pri nas v glavnem že mimo, verjetno pa se zna na celini zavleči do jeseni.

nola

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1563

26. jun 2009 22:16

Prosim za pomoč! Moje kumare, ki cvetilo in imajo že čisto majčkene kumarčke, so mi začele že rumeneti (listi). A se da še kaj pomagat, morda škropit z mlekom? Prosim za hiter odgovor! Hvala! buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti