Moj vrt

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

12. jun 2009 9:38

To zanima tudi mene, ker sem nekje slišala, da so taki cvetovi moške vrste, ki ne naredijo plodov. Predlani sem imela tako bučko, ki ni nič rodila, cvetov pa malo morje. Uly

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. jun 2009 10:21

na nekem forumu sem prebrala nekaj verjetnih moznosti: -na zacetku nekatere rastline delajo vec moskih cvetov, sele kasneje zenske,torej malo po trpljenja, medtem pa porabi cvetove, - nekatere semena so selekcionirana tako, da proizvajajo samo moske cvetove(kar opravicuje bum receptov s cvetovi ), - pomanjkanje insektov ki bi oprasile rastline,tudi ce recimo kdo uporablja strupe v tvoji blizini. pa en lep,koncno soncen dan vsem! lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17809

12. jun 2009 14:52

Buče in bučke imajo enospolne cvetove, torej ločene moške in ženske. na ženskih se že v fazi popkov vidi podrasla plodnica, ki potem zraste bučka. Moški cvetovi je seveda nimajo, so pa nujni za oprašitev ženskih.

  Vir je tukaj.

 

 

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. jun 2009 20:56

Danes sem opazila, da mi skoraj vsa cebula, sicer zdrava in lepa, gleda vec kot polovico iz zemlje.Ne vem, ce sem jo posadila premalo globoko ali pa je nenenhno dezevje spralo dobrsen del zemlje. Kaj naj naredim, naj "ogrebem,( kar bo bolj tezko) naj pustim tako kot je ? Bojim se se da bo postala na svetlobi zelena.Ima morda se kdo podobne izkusnje? Hvala in lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17809

17. jun 2009 6:41

Pusti jo popolnma pri miru. Korenine so spodaj, a ne, v zemlji. Za šalotko in čebulo je popolnoma normalno, da gleda iz zemlje večinski del čebule. Tako ali tako so to listi, a ne? Čebula je iz tesno zbitih luskolistov in jim res nič ne škodi, če so zinaj. Kolikor se spomnim, sem od vedno pulila oboje tako (ko je bilo zrelo), da sem komaj kaj potegnila in že je bila čebula ali šop šalotke izpuljen.

Poglej, tole se meni zdi povsem običajno:  Od tukaj.

Še to: zunanji listi se bodo tako ali tako posušili, če bo pa čisto zgornji del malo zelen,pa ne bo škode. Klorofil je kvečejmu koristen. Praviloma pa se v čebulah ne tvori, morda malo v kateri od belih sort.

rimljanka - zasebno mnenje[/citat]

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. 2009 05:59

branka171

sporočila: 218

18. jun 2009 23:47

Danes se je pa pri nas odprla sezona kislih kumaric. Prvi trije kozarci se že hladijo. branka171

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. jun 2009 0:36

Branka, kako fajn! Domače kisle kumarice so tako dobre. Jaz sem pa na listih rukole na balkonu opazila rdečkaste uši. Se mi zdi malo čudno, glede na to, da živim v 5. nadstropju. Kakorkoli že, ne mislim škropiti, tako da bom napadene liste porezala in zavrgla, nenapadene pa pojedla :) Skrbi me samo, da se mi ne bi te živalice preselile na paradižnik. Mi tako lepo cveti, da bom strašno žalostna, če mi ga bodo pojedle. Če bom v prihodnjih dneh opazila kakšne migracije, bom šla po koprive (kako nabrati koprive brez opeklin? Bi šlo z "dohtarskimi" rokavicami?) in jih poskusila odgnati s tem. Zalistnike pridno ščipljem - hvala za nasvet - in komaj čakam, da bo zrastel kakšen plod. Hotela sem pa pravzaprav vprašati tole: Ali mislite, da bi avokado preživel zimo, če bi ga presadila na vrt? Tako je že zrasel, da ga kmalu ne bom mogla imeti več na polici, na tla ga pa ne morem dati, ker mi ga bodo pojedli mački. Avokado je pa zanje strupen. Res je lep in ga ne bi rada zavrgla. RadaJem

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17809

19. jun 2009 6:10

Nič nenavadnega ni, da so žuželke v 5. nadstropju, saj imajo krila. Če ne one, pa njih mama, ki je pač zalegla jajčeca tam. Ali pa so le-ta prišla že na rastlinah. Si prepričana, da so uši? Na listih? te običajno srkajo sokove rastline iz stebla, na najvišjih delih, kjer je steblo mlado.

Rokavice so povsem dovolj, gre tudi brez, če prav primeš liste.

Avokado zime ne bo preživel, tudi, če bi bil tvoj vrt v Luciji. Je tropska rastlina in se ne more prilagoditi na temperature pod nič (morda že pod 4 ali 5) st.C. Odreži mu vrh, odloči se, kako nizko, da bodo novi vrhovi imeli prosor za rast. Hrati s tem, da bo bižji, se ti bo razvejil.

Kako pa veš, da je avokado zanje strupen? Mački, ki žive zunaj, ne jedo rastlin, ki so zanje strupene. kako je z mačkami, ki so ves čas v stanovanju, ne vem, morda so res izgubile tovrstnen instinkt, ali pa jim je preprosto - dolgčas.

rimljanka - zasebno mnenje

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. jun 2009 10:26

Hvala za nasvet glede kopriv. Vem, da je strupen, ker je na seznamu rastlin, strupenih za mačke. http://www.i-love-cats.com/Health/toxic-pl Če bi ga jedli, ne vem, ampak nimam nobenega namena tvegati. Morda jim je kdaj dolgčas (resno dvomim, glede na to, da imajo 24/7 družbo), zagotovo pa mi jih ne bo povozil avto, zastrupil sosed ali oklal kakšen nekastriran samec ;) RadaJem

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

19. jun 2009 11:06

pozdravljene, mene pa zanima, ali na melancanah tudi trgate zalistnike-raubare? moji melancani lepo rastejo in se gostijo, pa ne vem, ali je to v redu? kakšno solato razen endivije in radiča trenutno še sejete? lp, baška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti