Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. dec 2008 12:20

jaz pa mislim da napotki niso ravno se iz casov Franca Jozefa, ampak da gre predvsem za "napako v prevodih". Ce delas krhko testo brez sladkorja, kot za ameriske pite, ali pa njihove zemljice (biscuits) je zelo pomembno da testa ne gnetes prevec. Tam morajo ostati koscki mascobe se celi. Ce naredis pravilno dobis testo, ki je skoraj tako kot listnato, sicer pa en trd kroznik. Pri testu za piskote je pa dodano veliko sladkorja, ki preprecuje tvorbo glutena in se ga zato lahko krepko pregnete. LP, R.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. dec 2008 12:31

Jaz pa za krhko testo mrzlo maslo najprej povaljam v moki (da se ne prijemlje rok), narežem na koščke, in ga z moko in poljubnimi dodatki na hitro zavrtim v multipraktiku. Nastanejo nekakšne testene drobtine, ki jih z rokami stisnem skupaj, zavijem v folijo in dam počivat na hladno. Vse skupaj, s pomivanjem multipraktika vred ne vzame več kot pet minut.

nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. dec 2008 12:56

rebecca je napisal/a:
jaz pa mislim da napotki niso ravno se iz casov Franca Jozefa, ampak da gre predvsem za "napako v prevodih". Ce delas krhko testo brez sladkorja, kot za ameriske pite, ali pa njihove zemljice (biscuits) je zelo pomembno da testa ne gnetes prevec. Tam morajo ostati koscki mascobe se celi. Ce naredis pravilno dobis testo, ki je skoraj tako kot listnato, sicer pa en trd kroznik. Pri testu za piskote je pa dodano veliko sladkorja, ki preprecuje tvorbo glutena in se ga zato lahko krepko pregnete. LP, R.

Saj nisem pikolovski, tega pa ne razumem: a ni gluten sestavina moke, pa karkoli delaš ga je zmeraj enako.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. dec 2008 13:23

ej, nola, dodaj, prosim, še kakšen minut, vsaj za pomivanje multipraktika.

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. dec 2008 13:32

piškotek je napisal/a:
Vendelina jr., to topljenje masla pa ne gre glih vkup z načelom, da je treba za krhko testo pognest maslo/margarino in moko čim bolj na hitro, pa čimbolj s hladnimi rokami... da se iz moke ne začne izločat lepek? Ne rečem da se ne obnese, me pa vseeno zanima... Irena
Veš kaj, jaz za to načelo nisem vedela..... Kar ne veš, te evidentno ne boli. Tudi me blazno skomina moka na koži in jaz tisto, kar je treba gnesti, gnetem z rokavicami (tako kot to počnejo profiji). Zmehčam maslo v kozici, malo teče malo je še trdo, to zamešam z moko in to mešam z leseno lopatico (toliko časa kot gre en štiklc na radiu) in za veliki finale še malo z rokami (jasno, orokavičenimi) v neko okroglo gmoto in to gre v hladilnik. In če se je medtem kaj škroba v kak drug format izločilo, bogpomagaj... In če je sadna pita, dam notri še cukr, pa tudi cimet sem pomotoma trosila, pa je dobro izpadlo. Če je pa kakšna slana verzija, sem tudi že kako začimbo dodala. In ta stvar se preverjeno dobro obnese tudi v slepem pečenju (tisto, ko daš po nekaj minutah v testo obtežbo, da zapečeš format sklede). Vendelina jr.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. dec 2008 13:32

No, bom pa danes, ko imam namen nekaj peči štopala, pa potem sporočila, koliko je trajalo.

nola

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. dec 2008 13:52

Očitno je z mano letos nekaj zelo narobe - nišesar še nisem spekla, pa tudi nimam namena, enostavno nisem v ta pravi štimungi. Jutri sicer ima brat rojstni dan in imam za končati torto, samo to nima veze s prazniki. Katastrofa.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. dec 2008 14:29

Jaz bi pa izkušene pekarice speculasov prosila da mi povedo, kaj mi je storiti, da bo iz novega, lesenega modelčka piškot šel ven. Kar gledam tisto čudo leseno in se nikakor ne upam začet. Loni, Loni, a ga ti preveč žuraš? lp Vesna

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. dec 2008 14:34

ežoj je napisal/a:
Saj nisem pikolovski, tega pa ne razumem: a ni gluten sestavina moke, pa karkoli delaš ga je zmeraj enako. ežoj
Strokovna razlaga bo kar v Wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Gluten moja malo bolj laicna pa tule: Gluten je skupno ime za elasticne, v vodi netopne beljakovine. To so dolgi polimeri. Ko moki dodamo vodo pa se zacne kemijska reakcija – ti polimeri se zamrezijo, kar pomeni da se dolge verige med seboj povezejo v mrezo. Shematsko izgleda nekako takole: Seveda pri tem dodatno pomaga gnetenje. Npr. pri vlecenem testu je zelo pomembno da se testo dobro pregnete. Ce tako dobro pregneteno testo iz vode in moke nato gnetemo naprej v dovolj veliki kolicine hladne vode se skrob (ki je tudi polimer) izpere, ostane samo gluten (tu je malo zmesnjave – isto ime se uporablja za razlicne stvari), ki ga poznamo tudi pod imenom sejtan. Glutenska mreza daje oporo pecivu – vleceno testo, kvaseno testo (pri peki iz drugih vrst moke pride pogosto do tezav, ker imajo zita drugacne beljakovine, ki ne tvorijo tega zamrezenega glutena), v dolocenih primerih pa ni zazeljena – npr. prevec mesanja pri muffinih jih naredi trde. Razni dodatki – mascoba, sladkor, jajca – tudi otezujejo tvorbo glutena (zamrezenega) Takole ezoj, bo v redu? LP, R.

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

19. dec 2008 14:42

Vendy ,hvala!Me čakajo še nebeški poljubčki ,pa kar nisem upala začet.Torej veselo na delo. lp goga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti