Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

18. dec 2008 21:28

ežoj je napisal/a:

Jelenckova, ne vem če bo šlo, jaz nimam balkona..

ežoj
Jaz bom pa kar potrkala, pa kar bo bo. Rada tvegam Jelenckova

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

19. dec 2008 1:47

Js res ne vem ka delate to z belo čokolado . Uporabim mannerjevo belo kuverturo, kanček olja, hop v MV, pa vsakih 20 sec premešat (ja, mamamia, grozota, hehe), vsega skupaj cca minuto in pol - vedno pride super. Pri topljenju vseh čokolad, pa - ponavljam kot papiga - morate upoštevati delovne temperature čokolad, ki mora biti od 29-31 stopinj (odvisno od vrste). Deluje. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

Miškolina  

član od: 15.11.2004

sporočila: 244

19. dec 2008 2:33

Hmm..tudi meni vedno rata z mannerjevo belo kuverturo. Nalomim jo na koščke, dodam par kapljic olja ali malo kokosove maščobe in stopim v vodni kopeli. Miškolina

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

19. dec 2008 7:42

Uh, danes se je pa dan slabo začel. Sem si naštimala uro za ob petih, pa je nisem slišala. Do 6.15 bi namreč morala pripravit pecivo za 15 ljudi, da bi sin odpeljal v Ljubljano naši (še bodoči) ta maladi za v službo. Panje in minjone sem delala včeraj do enih ponoči, pa so se morali še posušit in ohladit, tako da sem hotla danes zjutraj vse naštimat. No zdaj sem končno pripravila, odpeljat bom pa seveda morala sama. Poslikala sem tudi, tako da zvečer prilimam slikco. Sem kar zadovoljna s tem, kar je ratalo. Nena

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. dec 2008 7:59

nb, ti si super (še bodoča) tašča!! matilda

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. dec 2008 9:39

gogad je napisal/a:
Hvala za nasvete ,kot veste je bilo testo trdo kot kamen ,se je zmehčalo .Polomija na celi črti,ko sem pekla piškote,je kar vrelo po vrhu.So izgubili vso obliko ,pa mastni ,se je kar svaljkalo po ustih.Vse sem delala po receptu,sedaj imam na sumu,maslo.Kupila sem ga v Lidlu.Do sedaj spečeni piškoti so vsi dobri ,delani pa z margarino Zvezdo ali Ramo.Prosim za nasvet,preden ga spet kam vtaknem.Me je kar potrlo ,sem izgubila voljo do peke. lp goga
Gogič, ni frke, to se tudi v ta boljših familijah zgodi.... O margarini ti ne znam povedati skoraj ničesar - razen tega, da z ramo namažem kakšen model - ker je za testo ne uporabljam. Ker sem po naravi lena (ne da se mi mesiti blazno dolgo časa) in ker je lenoba podlaga za kreativnost, sem z empirijo prišla do naslednjega: kjerkoli in kadarkoli je v receptu kakšno maslo in ga je treba potem nekaj gnesti in svaljakti in ne vem še kako na silo združevati z moko in jajci ...... jaz preprosto raztopim maslo in potem v to vmešavam moko in tisto, kar je še potrebno (tudi nekaj kolegic je že pisalo o podobnem) in od takrat naprej se ni še čissto nič sfižilo. Ne krhko testo, ne piškotno. Aja, če hočeš imeti hrustljave piškote, delaj samo z maslom. Če hočeš zelo mehke piškote, namesto masla daj enako maso sladke smetane. Če pa hočeš nekje vmes, potem malo kombiniraj maslo in smetano. Message je pa naslednji - zmehčaj in spravi sestavine v mehko in tekoče stanje in potem iz tega nazaj toliko čas kombiniraj in gneti, da boš dobila eno kvaliteto žogo iz testa. Takega testa tudi zanič protfan ne bo mogel do konca uničiti... Vendelina jr.

radohova14  

član od: 13.3.2008

sporočila: 19

19. dec 2008 10:57

visim na kulinariki v pečici se mi je pa sirov zavitek zažgal. Spekla sem janeževe kapice, pa saj ne vem kakšne morajo biti. Brala sem da imajo eno belo kapco, samo pri meni ni te bele kapce. So pa kar mehki. Ali bi jih mogoče morala namazati oziroma prevleči s kakšno belo glazuro. Šporhet me kliče. LP radohova14

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

19. dec 2008 11:33

Vendelina jr., to topljenje masla pa ne gre glih vkup z načelom, da je treba za krhko testo pognest maslo/margarino in moko čim bolj na hitro, pa čimbolj s hladnimi rokami... da se iz moke ne začne izločat lepek? Ne rečem da se ne obnese, me pa vseeno zanima... Irena

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

19. dec 2008 11:46

piškotek je napisal/a:
Vendelina jr., to topljenje masla pa ne gre glih vkup z načelom, da je treba za krhko testo pognest maslo/margarino in moko čim bolj na hitro, pa čimbolj s hladnimi rokami... da se iz moke ne začne izločat lepek? Ne rečem da se ne obnese, me pa vseeno zanima...Irena

 

Tudi moje izkušnje so zadnje čase takšne, da kar nekaj piškotov zamesim tako, da delam z zmehčanim maslom. Zgnetem ga v moko, ko ima sobno temepraturo, in še ena peka se ni sfižila. Navsezadnje, tudi ko na hitro mesimo, s hladnmimi rokami, ki jih občasno še damo pod curek hladne vode, da so bolj hladne,  se maslo med gnetenjem vendarle segreje in posledično zmehča, saj ga drugače ne bi mogli popolnoma vgnesti z moko.

Nekaj sem delala tudi na klasičen način, torej maslo na moko naravnost iz hladilnika, pa potem med valjanjem testa ni bilo nikakršne razlike.

 

ene piškote sem naredila tako, da sem zmehčano maslo stepala z mešalnikom in potem dodajala ostale sestavine, samo na koncu še malo pognetla z rokami (menda zaradi slabe vesti, kaj vem?), pa so bili piškoti lepo prhki, kar topili so se v ustih.

 

In tudi v številnih revijah, knjižicah in na netu vidim vse več receptov, pri katerih se navodila za peko piškotov začnejo tako, da "...zmehčano maslo stepajte ....".

 

Nisem profesionalec, da bi karkoli razlagala, moje amaterske izkušnje pa so, kot sem zapisala.

Je delo veliko lažje z zmehčanim maslom.

 

Mamamia

mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. dec 2008 11:47

Piškotek, mislim, da je tist napotek o hitrem mešanju sestavin z veliko masla/margarine, še iz časov pred hladilniki. Če vzameš maslo/margarino sobne temperature, enega toplega poletnega dni, dobiš eno pocasto brozgo, da ni za nikamor. Jaz sicer maščobo ne stopim, vendar je najprej z rokami pregnetem/segrejem, umesim in dam v hladilnik počivat. Tisto, o izločanju lepka iz moke prvič slišim.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti