Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

kruhy  

član od: 15.3.2007

sporočila: 310

18. dec 2008 10:36

Naj povem, da sem v mikrovalovki že dvakrat topila belo čokolado in obakrat zažgala vse slupaj s posodico vred se zgodi kruhy

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. dec 2008 11:13

Bela čokolada se lepo topi nad soparo. Če jo pa hočeš topiti po bližnjici, se zna zgoditi, da se bo stvar na eni točki že žgala, na drugi strani bo trda, vmes bo pa mehko. Tako se pač zna kakavovo maslo (ki je v večini v beli čokoladi) obnašati. Kemijske razlage za to ne znam, jo bo pa morda kdo od foha povedal (elaphus") Danicak, v kakšnem pekaču si pekla? Meni v plitvem aluminijastem gre precej lepo, medtem ko v plitvem železnem se spodaj malo bolj na rjavo stvar obarva (mailllardova reakcija v živo). Sama sicer nikoli ne pogledam, kaj piše na receptu, jaz pečem piškote 10 minut na 190 in to je to. Tudi ne gledam na količine. Če se masa prijemlje valjarja ali podlage, dam še malo moke, če mi zmanjka moke, dam kuskus ali zdrob, ni vrag, da se neha lepiti. Če masa razpada, dam še eno jajce in malo vode in zamešam še enkrat, ni vrag, da ne bo več razpadalo. Vendelina jr.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

18. dec 2008 11:16

Hudiča jade, a nisi mogla postavit malo nižje ta krožnik? Po tem vremenu naj plezam na drugi štuk? Pa še ežoj me lahko prehiti...........

stana

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

18. dec 2008 12:22

Čao, joj, ta obliv iz bele čokolade je tudi zame prava nočna mora. Do sedaj mi ga je uspelo naredit ene dvakrat, vse ostalo je bil polom - od cukrastih kepic, do smrdljive trde gmote... vse mi je že ratalo. Saj tako, da jo kakšen košček stopim v vrečki, da potem narišem kake črtice, še gre, pa tudi ni kake grozovite škode, če ne uspe, če jo pa topiš 200 g, pa se ti osmodi, je pa že malo huje.... Drugače pa, meni je uspelo sedaj spečt 5 vrst, cekine in cimetove piškotke moram špe namazat in prve tudi novoletno dekorirat, bo še kar nekaj dela. So mi pa cekini ratali res dobri, edino zadnja runda je čokoldane barve, ha ha.... no, saj če je to edini neispeh v letošnji praznični peki, bo to čist ok. aja, pa še to, ko govorimo o peki piškotov - včeraj sem dobila po mailu ene 40 strani receptov za piškote. Ne moreš verjet - vsi iz kulinarike, tudi slike. Sem takoj prepoznala vaše mojstrovine. No, ena slika je celo moja. In še to - ne vem kje sem že brala, da nekdo išče tiste modelčke za prepognjenjčke? No, imajo jih v Merkurju, se mi zdi da so Tescomini. Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

18. dec 2008 13:46

Ne vem koliko bo pomagalo, ampaj jaz jo topim v mikrovalovki in na začetku premešam na vsakih 20, potem pa na vsakih 10 sekund. Če tega ne delaš tako, se res žge in smodi. Probaj tako, mogoče rata, meni že. Če pa ne, uporabi nasvet, ki ti ga je dala Vendelina, torej nad soparo. lp Vesna

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

18. dec 2008 13:53

Jaz bom tudi letos pekla bogatašev cekin, že vsi doma sprašujejo, če bo. Drugače pa zaenkrat sem spekla polnozrnate piškote, pa tiste rdeče rožice z makovo sredico in bacije. Nadaljevanje pa drug teden: poljubčki, huzarski krapki, pa nekaj iz nove Lise. Vse skupaj nekako 8 različnih vrst. tamara

danicak  

član od: 5.1.2008

sporočila: 156

18. dec 2008 14:33

Vendelina jr. je napisal/a:
Danicak, v kakšnem pekaču si pekla? Meni v plitvem aluminijastem gre precej lepo, medtem ko v plitvem železnem se spodaj malo bolj na rjavo stvar obarva (mailllardova reakcija v živo). Sama sicer nikoli ne pogledam, kaj piše na receptu, jaz pečem piškote 10 minut na 190 in to je to. Tudi ne gledam na količine. Če se masa prijemlje valjarja ali podlage, dam še malo moke, če mi zmanjka moke, dam kuskus ali zdrob, ni vrag, da se neha lepiti. Če masa razpada, dam še eno jajce in malo vode in zamešam še enkrat, ni vrag, da ne bo več razpadalo. Vendelina jr.
Vendelina hvala za odgovor. Priznam, da sem bolj kot ne šele začetnica zato se ponavadi držim receptov kot pijanc plota. Poleg tega sem jih pekla prvič in sem mislila, da je pač takšna masa. Pomislila sem na vse ampak na pekač pa najmanj - mislim, da imamo vse železne. Sem si rekla, da jih bom pekla toliko časa, da bodo za na mizo danicak

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. dec 2008 14:59

To ti je ta prav pristop, danicak! Ti kar ponavljaj vajo, s tem se človek največ nauči. Bi pa ladies rada opozorila, da so različne bele čokolade in obstajajo tudi bele kuverture... meni je še najboljša ena italijanska, piše gor da je per la cuccina (skratka, za kuhanje), medtem ko so mannerjeve na drugem mestu. Kuvertura pa itak zna vraga in pol delati če še kaj po svoje dodajaš (je hitro preveč redko) Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

18. dec 2008 15:05

Uporabljam mannerjevo belo kuverturo in nimam težav. Počasi, ampak res počasi, jo segrevam nad soparo, raje večkrat manjše količine kot 200 g naenkrat.

Mamamia

mamamia

danicak  

član od: 5.1.2008

sporočila: 156

18. dec 2008 15:12

Mami je zadnjič v Lidlu dobila- sicer zadnjo- belo kuverturo in je dejala, da je super. Vendar jo, tako kot je Mamamia napisala segreva počasi. Včasih pa uporablja tudi Mannnerjevo danicak

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti