7. nov 2008 8:06
MamaF, verjamem, da nisi načrtovala napada na določene navade in kulturo in ne samo, da imaš pravico ampak je tudi prav in zanimivo da poveš svoje mnenje.
Tudi moja opazka ni bila mišljena kot napad, je samo opomba, da so stvari včasih tudi drugačne, kot je videti vsakomur iz njemu lastnega središča vesolja.
Spoštujem tvoje razumevanje partnerstva, starševstva in odnosa s starši in seveda pričakujem, da tudi ti razumeš in spoštuješ, da to, kar si ti v cvetu svojih moči želiš in se ti zdi prav za tvoje potomstvo, partnerstvo, počutje tvoje matere in magari za celo generacijo tvojih staršev ni nujno tudi norma ostalega človeštva.
Quod licet Iovi, non licet bovi, a ne?
Sploh ne dvomim da dobro poznaš galerijski par, ki ga omenjaš in seveda tudi njuni ovdoveli materi, ki ju omenjaš.
Kako mučno je moralo biti, ko sta nemočni vdovi potožili o trpljenju, ki ga prestajata v jeseni življenja.
Mogoče se že leta sprašuješ, kako bi nesrečnicama pomagala, hudobni poročeni par mora biti zdaj že tam nekje okrog 50, pa najbrž sta barabi še danes brez otrok.
Kako misliš, da živijo ljudje, ki si si jih opisala kot - navajam- *živijo v mama hotelu*, so poročeni!, živijo v velikih mestih, so bolje situirani!!!, seveda pari brez otrok, stari krepko čez 40, s skupno manjšo garsonjerico, za katero predvidevaš, da bo za vesele urice?
Pa kako si ti predstavljaš mestno življenje nasploh in v Italiji posebej?
Najbrž tako, da *bolje situirani* vztrajajo, da jim onemogle mammamie likajo srajce, kuhajo pašto in krpajo nogavice?
Osebno poznam v Italiji precej ljudi, ki v večjih ali manjših mestih živijo s starši. Eni so bolj, drugi pa manj situirani, med njimi se najdejo tako poročeni kot samski, geji in koruzniki.
Niti enega ne poznam, ki bi se odločil za tako sobivanje zaradi udobja, življenje z ostarelimi prav gotovo ni la dolce vita. Zahteva veliko toleranco in potrpežljivost vseh sobivajočih in vsaj toliko vpogleda, da je vsem jasno, da je življenje proces, ki se ne ustavi na idealni točki ko otroci odrastejo in zaživijo svoje življenje.
Ne verjamem, da kdorkoli, ki se odloči na ta način podaljšati svojim staršem tudi družabno življenje in vsaj nekaj avtonomije, šteje kdo je na plusu in kdo na minusu. Drug sistem, druge prioritete.
V Evropi je ta fenomen morda res tipičen za Italijo, katere kulturo si zaradi fašizma, nekdanje revščine in stereotipov o italijanskih lumpih dovoli vsak tepec omejevati na renesanso in poceni balzamični kis.
Pa si se kdaj vprašala, če ne celo zasledila, kako pa kakšen Italjan ali pa Eskim gledata na prakso slovenskih mladih družin, ki svoj prirastek dnevno obeša staršem in se še pritožuje, če se tašča ne pobere takoj, ko je napravila njoke in previla up in nado naroda.
nola