10. avg 2008 0:01
tulka, pri nas je bilo na srečo tako,da sta obe babici in oba dedka (eden je žal še skoraj leto dni pokojni) po skupnem pogorovu in posvetovanju z nami, starši, odprli vnukom knjižice: v dogovoru so eni stari starši odprli varčevalno knjižico z odpovednim rokom, da sta otroka imela občutek, da denar lahko dvigneta, če to želita, tudi pred polnoletnostjo, in samo enkrat sta to naredila, za čisto majhno vsoto, v dogovoru z dedkom in babico. Durgi stari starši pa so jima plečevali rentno varčevanje in jima ob ponoletnosti izročili knjižico oziroma denar in pogodbo (otroka sta večino deanrja vložila naprej).
Predlagam ti, da se z babico oziroma taščo skušaš pogovoriti. Omeniš, da bi otroku rada odprla hranilno knjižico in ga začela navajati na varečvanje, pa jo vprašaš, ali bi morda kaj prispevala zraven. Da gre za dolgoročno naložbo, že v naprej za študij, pa kakšno potovanje, avto, naložbo v sklad. Morda sama niti ne pomisli na te reči, pa ravna, kot pač ravna. Ali pa greš po ovinkih in jo vprašaš, kaj ti svetuje glede varčevanja, glede na vse ponudbe, ki so na voljo. Morda ji prineseš kakšne letake, po bankah jih je polno, in jo prosiš za nasvet. Jih ksupaj pogledata in podobno. In napoveš, da boš hčerki odprla bančni račun takoj, ko bo možno, in bi bilo lepo, da se tačas že kaj nabere na knjižici.
Če ne bo šlo, pa se zmeni s hčero. Taščin denar naj ima za žepnino, kar bi dobila od vas, pa naj nalaga na knjižico oziroma kakšen varčevalni račun. Ali pa obratno. Bo otrok hitro spoznal, kako lepa vsota se nabere, če denar nalagaš, in kako hitro ga zmanjka, če ga sproti trošiš, ne da bi na kaj mislil.
Ker če so babice že pripravljene dajati denar, dajmo to speljat v primerne kanale. Sama pri mojih dveh opažam, da veliko lažje zapravita denar, ki jima "pade" kar tako, občasno od dedka in babic, ko pač nanese in jima stisnejo 10, 20 ali 50 evrov. Veliko težje pa porabita denar, ki sodi k žepnini ali ga sama zaslužita.
Tako da bi po moje kak pogovor bil za začetek najboljša pot.
Mamamia
mamamia