11. jun 2008 6:33
Nekje do štiridesetega leta je skoraj vseeno, kako se človek prehranjuje in večinoma brez težav predela razne sendviče, "šnicle", pice ipd. Potem pa se na zdravju počasi začnejo kazati prehranske (in življenjske) navade v obliki povišanega holesterola, pritiska in drugih, včasih žal tudi resnejših težav. Vsak ima izbiro, ali zaupati medicini v obliki vsakodnevnega obroka različnih tablet ali poiskati drugačno pot. Edina drugačna pot, ki vodi k povrnitvi zdravja, je opustiti stare navade, ki so zdravje načele, in sem spada tudi sprememba v prehrani. Trdno z večletnimi izkušnjami stojim za trditvijo, da je najbolj primerna "drugačna" prehrana presna!
Zakaj "drugačna" ali "alternativna"? Zato ker se vendarle razlikuje od pojmovanja "običajne" prehrane. Večina mlajših sploh ne razume vzrokov, zakaj se ljudje odločijo za presno hrano. Tak način prehranjevanja mešajo s shujševalnimi dietami, zdravilnimi dietami ipd. Nič od tega ne drži. Poznam veliko presnojedcev in pri večini je bila odločitev za presno hrano povezana z zdravstvenimi težavami, ki so jih večinoma s takšnim prehranjevanjem tudi odpravili ali vsaj omilili. Vendar presna prehrana ni zdravilna dieta, je samo drugačen način prehranjevanja, ki v najmanjši možni meri obremenjuje telo, da se zato lahko samo zdravi. Poznam tudi veliko presnojedcev, ki so na osnovi presne hrane zaživeli bolj umirjeno, manj stresno, spet so se začeli ukvarjati s športom, izletništvom ipd.
Sam se s presledki presno prehranjujem kakšnih osem let, brez presledkov skupaj več kot dve leti. In največ težav pri tem mi ne povzroča kakšno pomanjkanje omega 3 maščobnih kislin, vitamina B12 ali beljakovin (o čemer potekajo silovite strokovne in nestrokovne razprave tistih, ki se še nikoli niso prehranjevali presno!), pač pa nerazumevanje družbe. Vendar se človek na to navadi, vse odtehta boljše počutje, več delovne energije in zdravja.
Ne misliti, da presnojedci trpimo ob takšni hrani. Nasprotno. Sam peklensko uživam v sočnih okusih sadja, prefinjenih odtenkih zelenjave in v oreških. Teh okusov ne zamenjam več za okus soljenega, popranega in v vseh različnih marinadah namočenega "šnicla". Ljudje smo pač različni. Tudi presna hrana zahteva nekaj priprave in načrtovanja. Ob samih jabolkih človek res lahko zboli, a prav tako tudi ob samih zrezkih. Prehrana naj bo čimbolj pestra in naj vsebuje kakšnih 50 % sadja, 45 % zelenjave in 5 % oreškov. Priporočljivo je, da v enem obroku pojemo eno samo vrsto sadja ali zelenjave, pri čemer se najemo do sitega. Tako je prebava hitra, brez napenjanja ali kakšnih drugih težav. Težave pa lahko nastanejo, če mešamo več vrst sadja, predvsem sladkega in kislega in še oreške povrhu.
Res je presna hrana čisto nepresno draga. Sadje in zelenjava na tržnici bliskovito praznita denarnico. Vendar je na to draginjo treba gledati kot na vložek. Pridobimo več časa, ker ni treba kuhati, zato porabimo manj energije (manj elektrike ali plina), nič ni stroškov za zdravila in zdravnike, več je delovnega elana, naredimo več, kar je tudi nekaj vredno.
Podal sem nekaj svojih osebnih pogledov na odprto temo. Vem, da so pogledi na presno prehranjevanje hudo različni, žal pa so največkrat najbolj proti tisti, ki se niso še nikoli poskusili tako prehranjevati. Tudi uradna medicina je zadržana, čeprav številni primeri dokazujejo občutno izboljšanje zdravja pri takšni hrani.
Prijazen pozdrav!
Boris
booris