10. apr 2008 15:53
Vendelina, jr., tvoja kolegica biologinja pa.... Evolucijsko biti prilagojen na kuhano hrano..............A veš (pa ona tudi) koliko časa človeška vrsta je kuhano, pečeno???? In - surovo meso, pa ja....z našimi zobmi pač NE MOREMO trgati surove hrane. Evolucija že kar nekaj časa favorizira lobanjski del pred obraznim. Saj marsikdo nima dovolj prostora za onih 32 zob, zato so modrostni in še ena četvorica (premisli, katera, se kar dobro vidi pri marsikom) pod udarom selekcije.
Da o mikrobiološki neoporečnosti surove hrane raznoraznega porekla..... Konec koncev se ve, zakaj se je ponekod uveljavil encim laktaza, drugje je pod vplivom selekcije izločen. Kako je že bilo z Indijanci in alkoholom? Zakaj že? Primerov kolikor hošeč.
Zgradba človeškega pebavila izvira iz zgradbe prebavila prednikov. S skupnimi najbližjimi sorodniki (šimpanzi bonobo) imamo vsejedsko prebavilo, kar najbolje dokazuje dolžina tankega črevesa pa tudi dejstvo, da NE moremo prebaviti celuloze, pomembnega vira ennostavnih sladkorjev večine povsem rastlinojedih. In mit o rastlinojedskih šimpanzih izvira iz dejstva, da jih večina pozna in ZOO in z bananami v rokah. Kakšna zmota!
In - tisti, ki ve, kaj naredi termična obdelava s hrano, ne bo prepričeval, da je surova lažje prebavljiva. Sploh pa, kaj pomeni izraz: lažje prebavljiv?