Čemaž, divji česen

kozamurnik

sporočila: 2311

14. mar 2012 6:15

lucka52 je napisal/a:

 Po receptih ki so v bazi, vdim, da pripravljate cemaz kot namaz.

 Pri nas ga uporabljamo za popecene kruhke ali namazemo na topel krompir v oblicah in sicer po receptu za pesto. Torej  z orehi, pinjolami ali mandlji, kar je pac pri roki in moram rec, da je neprimerno boljsi od variante s kislo smetano in jajcem Tudi zmesan v testeninah je super.

lp lučka
Hola lucka, bienvenida de nuevo , tole se bere super, ali lahko prosim dobim natančne količine in kako to potem shraniš? murnik

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

14. mar 2012 12:06

Jaz sem prejšnje leto presadila mlad čemaž iz gozda v lonce in v zemljo. Oboje se je lepo obneslo dokler sem vsak dan zalivala. Celo cvetove je imelo. Potem pa sem dva ali tri dni pozabila na njega, pa je ovenel. Tako da raste doma, vednar morajo biti tla skoz vlažna.

yulchi

pinch  

član od: 18.2.2009

sporočila: 89

14. mar 2012 19:53

spet jaz

v soboto bi rada združila izlet in nabiranje čemaža.

sem preletela temo in videla, da ste nekaj že nabirale v renkah in pri bogenšperku.

mogoče lahko kater/a potrdi, da sedaj že raste tam?

raste tudi na rožniku ampak je zaenkrat visok 5 cm

 

pinch

pinch  

član od: 18.2.2009

sporočila: 89

17. mar 2012 17:09

da poročam... čemaž raste tudi na rožniku

sem nabrala za 400 g čemaža in iz njega dobila 3 male kozarčke (malenkost večji od tistih, v katerih ima hofer pesto)

najprej sem ga dobro oprala, na prtu osušila in zmlela v multipraktiku. na cca 100 g čemaža sem dala 7 g (zmlete morske) soli in zamešala z domačim oljčnim oljem.

odličen je :) še bolj bio in eko kakor kalčkov lp

pinch

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

22. mar 2012 16:46

Včeraj sem zmiksala malo čemaža + domače olivno + malo soli. Poskusila in zavrgla, ker je bilo grenko. Trdno sem prepričana, da je bil le čemaž, ker sem pobirala list za listem. Se komu sanja zakaj grenko, zaradi olja ?

 

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

22. mar 2012 16:59

Pa si samo olje poskusila? Olje je lahko razlog, ja. Mislim, da čemaž nikoli ne greni, sploh pa ne tako mlad, kot je zdaj, ko sšploh še ni do konca razvil listov.

rimljanka

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

23. mar 2012 6:27

Res bi bilo lahko olivno olje. Tisti, ki sem ga dobila ga ne moremo prehvalit. Meni pa ni, kod da bi bil žark. Se mi zdi. Dalmatinsko olje, ki smo ga prinesli od lastnice kampa, je čisto drugačen. Pa imata oba lepo temno barvo.

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

Mygrace

sporočila: 6506

23. mar 2012 10:59

Škoda, da si zavrgla. Olivno olje se uleži in izgubi tisto grenkobo.

Čeprav ima lahko tudi čemaž nekaj grenčine v sebi (tako ponekod piše), no, mladi listi, kakršni so zdaj, so prej sladkasti kot grenki... najbrž bo res olje. Ali pa si morda vse skupaj preveč zmiksala, ne vem, naglas razmišljam..

Moj čemažev pesto je enkrat tudi grenil, a sem ugotovila, da so bili orehi, ki sem jih dodala, grenki..

Tisto olje, ki ti je sumljivo, pusti še nekaj časa pri miru. Boš videla potem, kako bo z njim. Stran ga lahko še vedno vržeš.

Mygrace

Zimt  

član od: 12.6.2009

sporočila: 83

23. mar 2012 11:06

Se strinjam, da se mora olje uležat. Lansko leto sem kupila domače oljčno olje nekje iz Primorske in je tudi grenilo, kolegica ga skoraj ni hotela uporabiti pri predelavi čemaža. Pa sem ji rekla, da je to normalno, pa še poskušali sva nekaj drugih za primerjavo.

No, pesto je bil več kot odličen.

Mygrace, namesto orehov uporabi raje lešnike - je bolj varno. Pa še to varčno z njimi. Od lani imam še dva kozarčka, ko se mi zdi, da je okus že nekam čuden in domnevam, da je to prav zaradi njih. Letos jih bom dodala samo za vzorec!

Jutri se začne nabiranje, juhu!!

Zimt

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

23. mar 2012 15:29

Naredila sem čisto malo. Olje je že na probo čudno. Kjer sem nabirala ni šmarnice. Nabirala sem list za listom, tako ne bi moglo biti nič drugega zraven. Nisem dodajala oreškov. Pomoje je bilo res na olju, bom čez nekaj dni poskusila znova. 

Je pa fora v tem, da prinašateljica olja dela tudi iz tega, pa ji ne greni, saj ni nič povedala. Sem pa večkrat jedla testenine pri njih. 

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti