![fotografija vina](/slike/vino/kzkw9yszyal927g9_small.jpg)
![logotip vinarja](/slike/vinar/hc3a48dy.png)
zelo dobra in znana krajevna sladica
Testo:
cca. O,6 kg bele moke
slan krop, recimo kakih 5-6 dl bo dovolj, sicer pa je odvisno tudi od moke
Nadev:
25 dag z mlekom ali smetano poparjenih zmletih orehov
15 dag rozin, namočenih v vodi in rumu
20 dag na maslu prepraženih drobtin
20 dag sladkorja oz. po želji
par žlic stopljenega masla
malo cimeta
par žlic čokolade v prahu (lahko izpustimo)
limonina lupinica
1 - 2 žlici ruma
vanilin sladkor
Vse navedene sestavine zmešamo v nadev, ki mora biti toliko gost, da lahko oblikujemo kroglice ali svaljke. Vse količine so približne, ker pač delam na "oko".
Moko poparimo z vrelim slanim kropom, lahko dodamo žlico ali dve olja (jaz ga ne dodajam) ter najprej s kuhalnico, ko se malo ohladi pa z roko, zamešamo testo. Naredimo svaljek, ga razrežemo na enake koščke - te z roko sploščimo, da dobimo krogce, na katere polagamo nadev, oblikovan v svaljke. Lahko nadevamo tudi z žličko, če nam je lažje. Z dobro pomokanimi rokami štruklje tesno pritisnemo skupaj in zapremo v polkrog oz. naborek. Na sredino vtisnemo s prstom jamico, da dobimo značilno obliko.
Kuhamo jih v vrelem slanem kropu, voda ne sme vreti, približno 10 minut, oz. dokler ne pridejo na vrh, posodo vmes večkrat rahlo pretresemo. Kuhane dobro odcedimo, zabelimo s stopljenim maslom v katerem smo zarumenili drobtinice in potresemo s kristalnim sladkorjem, lahko tudi z mletimi orehi.
Ta značilna jed se v vsaki vasi pripravlja malo drugače, nekateri zadnje čase dodajajo celo stepeno smetano in pinole, vendar se mi zdi, da je tale recept še najbolj podoben tistemu staremu, izvirnemu.
Zelo dobro se obnesejo tudi zamrznjeni na pladnju, nato pa ločeni in shranjeni po posameznih porcijah - tako imamo vedno pripravljen posladek za nenapovedane obiske. Želim vam dober tek!
Kolicine so vecje, glede na zamuden in za nevajene kar zahteven postopek jih pripravimo vec, ostanek zamrznemo.
Kotarca, bravo, zgledajo super.
Obljubila sem se recept za skutni nadev. Drobtine preprazimo na maslu, ohladimo, dodamo skuto
( ce je industrijska, vzamemo tisto, ki je bolj gosta), mlete orehe, naribano limonino lupinico, sladkor, rum, namocene rozine in ce zelimo, tudi cimet. Premesamo.
Takšne štruklje sem prvič poskusila na Ljubljanskem gradu in sem bila tako navdušena, da sem iskala recept kot zmešana in lučka52 tale tvoj recept je res fenomenalen! sicer nisem dala ruma in limonine lupinice, sladkorja sem dala polovico in dodala dve žlici medu. Res so odlični! :)
Ker sem uspela lani pozno jeseni uspela dobiti v Bovcu suhe hruške ali kloce, kot jim pravijo domačini, sem naredila tudi "Buške krafe ", tako kot je zgoraj opisala banany.
Tudi ti so dobri, kaj dobri, odlični so ; če pa bi že morala izbirati, so mi vseeno bolj všeč kobariški.
Torej lučka in banany, še enkrat hvala za super recept!!!
O kakšen čudovit recept in postopek u primerjavi z njoki- za mene milina, lohko je bila pa tud samo začetniška sreča, u glaunem se splača potrudit in nardit.
Delala sm iz 25 dag moke in 3dcl kropa, nadeva sm dala pa polovično količino, ratalo je 14 prelepih kolegov štruklcev božanskega okusa.
Odlično in ocenjujem z 5, pa hvala za super recept.
Pozdravljena ga. Lučka,
ker moje korenine izvirajo tudi iz vaših koncev sem se odločila da preizkusim vaš recept,resnično se vam zahvaljujem da ste delili recept za te božanske štruklje z nami. Sama imam rada tradicionalne slovenske sladice in definitvno so ti štruklji več kot trden dokaz kako zelo dobre so stvari naših prednikov. Ker sem sama še mlada kuharica sem se jih kljub temu lotila in so mi ratali, toplo jih priporočam vsem, saj ko jih enkrat probate jih boste zagotovo večkrat skuhale:).
Punce, res sem vesela, da so vam uspeli. Predvsem za tiste, ki ste se zelo mlade in jih poznate le iz pripovedovanja,... pa ste vseeno zbrale pogum in jih naredile.
Da vam bodo vsec, o tem sploh nisem dvomila.
Ta sladica je namrec dobesedno zascitni znak kraja in ne poznam nikogar, ki jih je tam jedel, pa mu niso bili vsec.
Tradicija , kot je napisala majci majci, nikoli ne zataji.Pomeni tudi, da je to, kar jemo, zdravo.
Malo tezko bi teko rekli o drugih sodobnih kulinaricnih novotarijah, polnih kemije in se cesa.
Lep dan !
Jih naredila. Zelo lepo se delajo, nobenih težav s testom. Mi je zmanjkalo rozin, pa sem notri dala nekaj zrezanih suhih hrušk. Za moje pojme rahlo presuh nadev, verjetno ker ni bilo namočenih rozin.
Zelo okusno, smo jih jedli tri dni za sladico.
lartep, verjetno je bil nadev malo suh zaradi dodanih posusenih hrusk.
Ce namrec orehe poparis je skoraj nemogoce, da bi bil presuh; prej nasprotno.
Zgodi pa se, da nadev naredim dan prej in kljub temu, da ga pokrijem s folijo in dam v hladilnik, se vcasih res rahlo izsusi. V tem primeru dodam par zlic oslajene vode ali smetane in nadev je spet tak kot mora biti.Lp
Tokrat naredila drugič, dala manj drobtin ( cca 15 dag ) pa le polovico sladkorja, rozine pa namočila v rumu in vodi. Nadev tokrat ravno pravi.
Se pa krasno zamrznejo in izredno hitro skuhajo, le kake 4 minutke, pa priplavajo na površje.
Krasna sladica za zimske večere, bom naslednjič naredila kar iz dvojne mase.
Te dni sem bila na obisku pri daljnih sorodnikih na kobariškem in seveda jedla tudi tele lučkine štruklje.
Zna jih narediti tudi moja devetletna sorodnica. Pohvale vredno, kobariška šola!
Kaj jutri za kosilo? | ![]() |
MOJ vrt | ![]() |
malo za hec | ![]() |
Kaj danes za zajtrk | ![]() |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | ![]() |
Tortelini s špinačo in sirom, sušenimi paradižniki in kozjim sirom
Sendviči iz ajdovih rogljičkov