Kobariški štruklji ( po receptu mame Pepce )
zelo dobra in znana krajevna sladica
Slike postopkov »
Slike gotovih jedi »
- 2 uri
- 5
Sestavine
Testo:
cca. O,6 kg bele moke
slan krop, recimo kakih 5-6 dl bo dovolj, sicer pa je odvisno tudi od moke
Nadev:
25 dag z mlekom ali smetano poparjenih zmletih orehov
15 dag rozin, namočenih v vodi in rumu
20 dag na maslu prepraženih drobtin
20 dag sladkorja oz. po želji
par žlic stopljenega masla
malo cimeta
par žlic čokolade v prahu (lahko izpustimo)
limonina lupinica
1 - 2 žlici ruma
vanilin sladkor
Vse navedene sestavine zmešamo v nadev, ki mora biti toliko gost, da lahko oblikujemo kroglice ali svaljke. Vse količine so približne, ker pač delam na "oko".
Postopek
Moko poparimo z vrelim slanim kropom, lahko dodamo žlico ali dve olja (jaz ga ne dodajam) ter najprej s kuhalnico, ko se malo ohladi pa z roko, zamešamo testo. Naredimo svaljek, ga razrežemo na enake koščke - te z roko sploščimo, da dobimo krogce, na katere polagamo nadev, oblikovan v svaljke. Lahko nadevamo tudi z žličko, če nam je lažje. Z dobro pomokanimi rokami štruklje tesno pritisnemo skupaj in zapremo v polkrog oz. naborek. Na sredino vtisnemo s prstom jamico, da dobimo značilno obliko.
Kuhamo jih v vrelem slanem kropu, voda ne sme vreti, približno 10 minut, oz. dokler ne pridejo na vrh, posodo vmes večkrat rahlo pretresemo. Kuhane dobro odcedimo, zabelimo s stopljenim maslom v katerem smo zarumenili drobtinice in potresemo s kristalnim sladkorjem, lahko tudi z mletimi orehi.
Opombe
Ta značilna jed se v vsaki vasi pripravlja malo drugače, nekateri zadnje čase dodajajo celo stepeno smetano in pinole, vendar se mi zdi, da je tale recept še najbolj podoben tistemu staremu, izvirnemu.
Zelo dobro se obnesejo tudi zamrznjeni na pladnju, nato pa ločeni in shranjeni po posameznih porcijah - tako imamo vedno pripravljen posladek za nenapovedane obiske. Želim vam dober tek!
Kolicine so vecje, glede na zamuden in za nevajene kar zahteven postopek jih pripravimo vec, ostanek zamrznemo.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
to bom probala verietno ze svecer, moj oce je bil rojen blizu Bovca in me zdi nujno da se navadin nekaj iz njevove kraje. samo eno vprasanje, jih zabelimo takoj kadar so kuhani ali pred jih damo na mizo? hvala in lep pozdrav!
luckats,-lepo od tebe da cenis stare navade in tudi gleda jezika, ki si se ga naucila, zasluzis vse spostovanje!
Tik preden so struklji kuhani v drugi kozici stopis maslo, dodas drobtinice in zarumenis.
Struklje vzames iz lonca, odcedis, das na kroznik, prelijes ter potreses s sladkorjem, tudi z orehi
ali malo cimeta, ce zelis.Ponudis takoj.
Za silo jih lahko skuhas tudi vnaprej in kasneje pogrejes v mikrovalovki.
Ce ostanejo, zamrznes nekuhane in jih potem das v vrel slan krop.
lp in oglasi se se kdaj!
Pravkar smo jih pojedli.Prvi trije niso bili ravno lepi na izgled, potem je pa le dobro izpadlo.
So pa tako dobri, da jih bomo ponovno naredili za zalogo v skrinjo.Ocena pa je za +5!
Živjo vsem skupaj! Jaz se pa oglašam,ker sem na kulinariki iskala našo lokalno specijaliteto- Buške(Bovške) krafe oziroma Trentarske krafe. Ker sreče ni hotelo biti,so mi prišli na misel Kobariški štruklji,katerih priprava testa je v bistvu enaka,le nadev naših krafov je iz suhih tepk-kloc. To je posebna sorta hrušk,ki je danes že zelo redka tudi pri nas v Bovcu,je pa to vrsta zelo drobnih hrušk,ki so približno za oreh velike(ali malenkost večje)in dokler niso zrele so zelene in trpke. Ko pa jih poberemo izpod drevesa,jih damo v pekač in na okoli 50 stopinj sušit,dokler vse ne postanejo rjave. Tedaj so zrele in jih uporabljamo lahko kot sadje ali pa kot nadev za Buške krafe. Če jih uporabljamo kot nadev,jih moramo še prej dati kuhat in ko so mehke moramo vsaki posebej še odstraniti pecelj in muho(kot pravimo spodnjemu delu oz.ostanku cveta).Tiste male pečke v sredini pa kar pustimo,ker niso ne škodljive in niti moteče. Nato jih dobro zmečkamo,lahko kar z rokami ali pa zmeljemo. Dodamo še mlete orehe,kako naribano jabolko,limonino lupinico,mlete kekse,sladkor,malo kakava,rozine in malce cimeta,vse po okusu. Nato nadevamo v tisto testo,ki sem ga jaz tu iskala in delamo dalje kot Kobariške štruklje. So dobri za znoret in res huda lokalna specjaliteta,ki jo obožujejo vsi turisti. Ja roman je s tem končan,imejte se lepo,pa srečno. L.p.iz Bca-Bovca.
Ja, banany, tako Kobariski struklji kot Trentarski krafi(kloce) so tako dobri, da je vsak komentar odvec. Splaca se potruditi in jih narediti , le malo dobre volje, pa je. Ko se s casom dobi se malo prakse, so narejeni skoraj mimogrede.
Prvic ko jih bom spet delala, bom malo bolj natancno poslikala postopek-morda se se kdo opogumi.
Lepo bi bilo, ce bi kdo objavil recept tudi za Trentarske krafe, ker tudi zanje obstaja vec razlicic.
V druzini imamo pravo Trentarko, zato vem :):)
Ena od razlicic je recimo tale:
http://www.jana.si/kuhinja/jedi-ki-ne-smejo-v-po
Pozdrav u Bec!
Pozdravljena lucka52! Jaz sem ravno včeraj zopet po daljšem predahu naredila Buške krafe in sem testo naredila iz cca. 3dl vrele slane vode in 25dkg moke.Brez kakih drugih dodatkov. Ta recept,ki si ga ti dala gor,od Jelinčičevih pa sem si že prej ogledala,ma mi ni preveč dober. Nadev je pust,ker oni dajo samo kloce,sladkor,rum,cimet in maslo. Jaz v nadev dam dosti več sestavin in je res odličen.No,vsaj tko so mi zatrdili vsi mogoči jedci,ki so bili na obisku. Je pa kot ti praviš vse skupaj kmalu narejeno,nič bat,če ma kdo pomisleke okoli zapletenosti,ni panike res. Če bi kdo rad recept za BUŠKE KRAFE naj kar tle napiše pod mnenja, pa mu ga dam. No lepo se mejte,pa vse dobro v 2011 vam želim. Pozdravčke iz Bca. By.
Kar napisi recept, banany,take krajevne sladice me namrec zelo zanimajo-posebej se, ker receptov ni ravno na pretek.
Pa se to : ali in kje se sploh da dobiti kupiti suhe kloce?
To pa poznam! Kot otrok sem jih velikokrat jedla pri babici. Po praznikih se jih bom zagotovo lotila, upam, da mi bo uspelo.
Ocenim vnaprej, ker recept poznam in je fenomenalen.
Tudi jaz poznam (in obožujem) tako B'ške krape kot Kobariške štruklje. Osebno imam najraje, če so narejeni po tradicionalnem receptu - torej samo iz tepk, drobtin, masla oz. orehov, smetane itd...(brez sodobnih sestavin). "Revno" testo pa prav nič ne moti, ker je nadev bolj bogat, pa še drobtine in maslo pridejo povrh. Skratka vsem priporočam, da si privoščite to sladice, če ne drugače pa v kakšni gostilni v Posočju.
To je res supeeeeeeeer zadeva, samo do take oblike kot mora biti je pa treba verjetno kar precej prakse. Meni so ratali nekam okrogli in predebeli, ušesca sem obrezala kar s škarjami in šlampasto obliko prekrila z oblico drobtin in masla ;)
Baje jih v nekaterih krajih delajo tudi skutnim nadevom. Lahko kdo pove recept? Hvala vnaprej.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kremni rezanci s tartufi
Metuljčki s paradižnikovo omako