Domača vroča čokolada s smetano
Fantastične vložene bučke
izjemno domiselna uporaba bučk, tole jedo tudi jedci, ki bučk drugače še povohajo ne!
- 1 ura 15 min
- 5
Sestavine
700 g bučk
150 g rdeče paprike
100 g čebule
100 g nektarin brez olupka
250 g želirnega sladkorja 2:1 (ali pol manj sladkorja + 1 vrečka raztopljene želatine na koncu ali še bolje žlička Želina za marmelade)
200 ml belega vinskega kisa
1 žlička ostrih feferonov v prahu (lahko tudi 1 svež, bolj pekoč, narezan na drobno – po okusu, tudi manj lahko)
1 žlička gorčičnih semen
1 žlička soli
1 žlička vloženega zelenega popra
1 žlička kurkume ali curryja v prahu (jaz dam oboje, vsakega pol žličke)
Postopek
Bučke, papriko, čebulo in nektarine narežemo na zelo, zelo drobne kockice (npr. kot bi grahovo zrnje razdelili na 4 dele). Dodamo vse ostale sestavine, zavremo in na rahlo kuhamo samo 10 minut.
Vroče polnimo v razkužene manjše kozarčke.
Opombe
Uporabnost:
-lahko kar z žličko zajemamo, jemo in uživamo v prekrasnem okusu
-lahko damo na kruh
-lahko uporabimo za prilogo k mesnim jedem
-lahko pogrejemo in damo preko kuhanega riža
-uporabimo v voku namesto kupljenih azijskih začimb
-in kar se pač spomnimo.
Prvi kozarček sem dobila v dar od sorodnice iz Nemčije, seveda je kozarčku sledil takoj recept, ki ga z veseljem delim.
Okus je (samo) podoben tisti kitajski sladko-kisli omaki z zelenjavo, ampak je tekstura teh bučk zelo gosta, kompaktna, želejasta, odlična. Še nikoli nisem jedla boljše vložnine!
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Kako je pa to dobro!!! Naravnost fantastično, piše v imenu recepta in je točno tako.
Z moje strani 10, ne 5!
Sem naredila še eno rundo, ampak sem postopek bistveno skrajšala; vse sem le na grobo narezala in potem vsako posebej dala v mini sekljalnik in parkrat zavrtela. Le toliko, da so koščki manjši in ne nastane kaša.
Odlično se obnese in je pol manj dela. Mislim, da ne bo vplivalo na končni okus. Vsekakor poročam.
Naredila sem jih že lansko leto, potem pa smo malce pozabili nanje in jih sprobali šele teden nazaj. Z možem sva bila enostavno navdušena nad okusom, tako da jih ponovno naredim že jutri in to v večji količini
Hvala za odličen recept!
Živjo vsem in en velik hvala Babi za tale recept - včeraj na rižu mmmmmm. :)
Tudi sama sem letos naredila precej kozarcev tega fenomenalnega shranka. Recept sem malo prilagodila okusu - več bučk, manj čebule, mogoče naj omenim za tiste, ki jim ni preveč do popra, da količino zmanjšajo na polovico. Jaz sem poper še zmiksala, preden sem ga dodala jedi. No, potem pa se je ustavilo pri želatini, kar 3 neuspešni poizkusi, da bi omakco postala bolj gosta oz. želejasta. Res je, da toplih jedi še nikoli nisem delala z želatino, vendar sem upoštevala vse možne nasvete (in navodila!) v zvezi z uporabo. V slabih 7kg zelenjave in 1,5l tekočine sem dala 40 lističev želatine - torej nekje 3,5 vrečke in še nekaj malega želirnega sladkorja, omaka pa je še kar tekoča. Ker sem v eno prejšnjo (manjšo) rundo dala lističe še v vrelo omako in se ta tudi ni zgostila, sem potem večjo rundo predhodno ohladila na slabih 70°C, a še vedno brez uspeha. Kaj delam narobe?
Sicer je vse še vedno odlično in ravno tako za pojesti, pa vednarle bi rada občutek, da imam neko kitajsko pocarijo na žlici. :)
Če ima katera kakšno idejo, je bom zelo vesela.
Si prebrala, kako se uporablja želatina v lističih, piše na vrečki z njimi. Najprej mora nabrekniti v malo v ode,......Če se boš držala navodil, bo uspelo. Seveda, dokler bo omaka hladna, če jo boš dala na vroč riž, se bo želatina stopila, saj se topi na temperaturi nekje okoli 45, 50 st.C.
Želatino velikokrat uspešno uporabljam v hladnih slaščicah, mislim, da se mi še ni zgodilo, da mi ne bi uspelo. Vedno uporabljam lističe. Tako ja, kot si napisala, dokler je omaka hladna, bi moralo biti želejasto. Lističe sem prej namočila v hladno vodo za kakih 10-15 minut (večja količina lističev), potem jih ožela popolnoma razmehčane in vrgla v omako.
No, ravno zato, da sem videla, če se bo zželiralo, sem en del včerajšnje omake dala že včeraj posebej, da vidim, kaj se zgodi in je tekočina okrog koščov ne samo neželejasta, pač pa tudi gosta ni. Enako kot predvčerajšnjim. Res mi je smešno. Edina razlaga, ki jo še imam je ta, da so bučke in nektarine pač izpustile toliko vode, da količina lističev ni zadostovala.
Ne vem, bom en kozarec odprla in se še malo poigrala z računanjem količin in različnimi postopki.
Mi je pa vse skupaj res smešno, sicer v toplo hrano to prvič dodajam, tudi marmelad nikoli ne želiram in ravno v marmelade se ponavadi daje želatina, te so pa prav tako vroče, ko jih pakiramo. Nič jasno. :)
Hvala rimljanka! ;)
Na nestrjevanje želatino lahko vplivajo določeni encimi, ki jih med drugimi najdemo v kivijih, mangu, ingverju, figah... Če so sestavine iste kot v receptu potem to sicer ne bi smel bit problem. Kaj drugega mi ne pade na pamet.
Tudi to sem že pomislila in upoštevala, ampak hvala the tina. Vse je bilo predhodno prevreto, šele nato ohlajeno. Ampak resnično izgleda kot da bi bilo nekaj takega. Mogoče sem si pa kakšno čudežno zelenjavo vzgojila, bohvedi. :)
Uporabljam prašek za zgoščevanje marmelad in sem z gostoto shranka zadovoljna. Sam shranek si seveda zasluži oceno odlično. Odkar poznam ta recept nimam več problema, kam z viškom bučk.
Babi ali slucajno ves kaksno ime ima recept v nemscini? Hvala
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jabolka v srajčki