piknik,pečenje,kruh

Kruh brez gnetenja

izredno enostavna priprava

ZZVONE  ogledov: 359 322Izvor: ZDA (Jim Lahey)
Kruh brez gnetenja
    kruh
  • ZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnost
  • 4+ ur 4+ ur
  •  5
  • Zanimivosti

Sestavine

3 skodelice moke

1,5/8 skodelice vode

1/4 žličke suhega kvasa

1 zvrhana žlička soli oz.po okusu

Postopek

Vse sestavine samo malo premešamo v plastični posodi (najboljše s kuhalnico, da si ne umažemo rok), le toliko, da se vse skupaj sprime v kepo testa, nič pa ni treba gnesti.

Pustimo stati (pokrito) najmanj 12 ur (priporočljivo 18) pri sobni temperaturi. Po najmanj dvanajstih urah testo zvrnemo na pomokano desko in ga z roko malo raztegnemo (tudi malo pomokamo, ker je testo zelo mokro). Potem testo zložimo skupaj in sicer tako, da zavihamo levi rob proti sredini, desnega proti sredini, enako zgornji del in nato še spodnjega. Tako dobimo v žogo oblikovano testo, ki ga prestavimo (lepša stran navzgor)na pomokan (ali posut z otrobi, kosmiči...)prtiček in z njim pokrijemo kepo testa (testo lahko damo tudi v pomokano posodo in pokrijemo s prtičkom). Pustimo, da vzhaja 2 uri oz. počakamo, da ima testo dvojni volumen.

Pekač je lahko glinen, steklen, litoželezen, emajliran... s pokrovom. Pečico s pekačem in pokrovom segrejemo na 245 stopinj. Ko je pečica segreta, vzamemo iz nje pekač in vanj stresemo testo, pokrijemo in damo peči. Pekača ne mažemo in ne prekrivamo s peki papirjem.

Pečemo 30 - 35 minut, pokrito, na 245 stopinjah in nato še 15 - 20 minut odkrito, na isti temperaturi (ali pa malo zmanjšamo za cca. 20 stopinj, če opazimo, da premočno peče - odvisno od pečice. Ko je pečen, kruh vzamemo iz pečice, stresemo na prtiček in ga vanj zavijemo. Preden ga režemo, počakamo vsaj 1 uro.


Opombe

Namesto suhega kvasa lahko uporabimo svežega cca. 2g , ki ga stopimo v malo vode. Skodelica je lahko približno 2 - 3 dl, ni tako zelo pomembno. Če povečamo količino moke (večja skodelica), dodamo malo kvasa in soli.

Recept se je prvič pojavil v NY Timesu novembra 2006 in požel slavo kruhojedcev po celem svetu, članom Kulinarike pa ga je predstavil njen član.

Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*

*SPONZORIRANO SPOROČILO

  • pošljite po emailu

Mnenja o receptu

makaronarka  

kuha že od: 16.8.2006

Št. objav: 31

in koliko moke v g, ter koiko svežega kvasa

sej vem da sem tečna sam še nimam iskušen in rabm bolj točne podatke

lp

majamarko  

kuha že od: 26.9.2003

Št. objav: 2565

makaronarka, tule se je zelo veliko pisalo

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8170

p

galyka  

kuha že od: 13.10.2004

Št. objav: 992

Kokos, seveda lahko pečeš v jenasti posodi s pokrovom. Preverjeno.

Brez papirja ali olja, samo navodilom sledi (segreti posodo prej...)

kokos  

kuha že od: 31.10.2004

Št. objav: 373

Galyka, najlepša hvala, bom poskusla ta vikend in poročam kako je uspelo!

nb  

kuha že od: 29.11.2005

Št. objav: 2339

Večkrat sem že pekla ta kruh v jenski posodi. Vedno mi je lepo uspel. Danes sem pa zato, ker je moja jenska posoda malo premajhna kupila nov lončen pekač. Po navodilih proizvajalca sem ga eno uro namakala v topli vodi, potem sem delala tako kot vedno. Kruh pa ni bil tak kot ponavadi. Prvič je bil po običajnem času v pokriti posodi bistveno manj pečen, tako da sem morala čas pečenja podaljšati, pa prijel se mi je, tako da sem ga komaj spravila iz posode z vso strgano skorjo.

Sama sem v lončeni posodi pričakovala kvečjemu še boljši rezultat kot v jenski, če je to sploh možno, žal sem bila pa razočarana, pa pojma nimam, kaj sem naredila narobe. A ima kdo kakšno idejo?

rimljanka  

kuha že od: 14.2.2005

Št. objav: 17822

Vesel

nb, glinen pekač se mora upeči. Pa moker je bil, je morala najprej voda izpareti, šele potem se je segrel. Sploh se pa glinen pekač dalj časa greje in potrebuje malo višjo temperaturo pečice.

Vsekakor pa jaz ne bi praznega glinastega pekača segrevala na 200 st. C.

Lončarstvo Kremžar priporoča, da nov glinen pekač segrejemo na 50 st. C, nato ga namažemo (zunaj in znotraj) z mlekom in potem splaknemo in operemo. preizkušeno.

Sicer pa za klasično peko najraje uporabljam prav glinaste pekače slovenskih proizvajalcev, res dobri in krasne oblike so pekači že omenjenega lončarstva.

http://www.rokodelstvo.si/izdelovalec/loncarstvo_kremza

kobra 1  

kuha že od: 15.6.2006

Št. objav: 1881

nb, tudi meni se je zgodilo enako kot tebi, ko sem prvič pekla v glineni posodi, iz razloga, ki ga je opisala rimljanka. Zdaj dam pekač v mrzlo pečico, ga segrejem ... kruh je fantastičen.

nb  

kuha že od: 29.11.2005

Št. objav: 2339

Jaz sem kupila posodo lončarstva Bojnec. Enkrat sem eno podobno že imela, pa bila zelo zadovoljna z njo, potem sem jo pa ponevedoma počila na steklokeramiki (prižgala napačno ploščo).

Nad tole novo ne mislim obupati. Zdaj bom upoštevala rimljankin nasvet (mleko), čeprav pred drugo uporabo, jutri zvečer ali v ponedeljek pa sledi ponovni poskus peke kruha.

Hvala obema za odgovor.

sonika  

kuha že od: 6.3.2007

Št. objav: 5

Tjaša ena skodelica in malo več kot pol vode.

sonika  

kuha že od: 6.3.2007

Št. objav: 5

Tjaša ena skodelica in malo več kot pol vode.

Za pošiljanje mnenj je potreben vpis ali prijava!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Pošlji prijatelju
Ocenite recept
Ocene recepta
Zraven tekne
Vinski kotiček
Naročeni ste na nova mnenja
Ko bo nekdo napisal novo mnenje k temu receptu, boste o tem dobili e-mail obvestilo (le enkrat, dokler ne odprete spet tega recepta). Na naročanje se lahko odjavite na samem receptu ali pa iz beležke.